Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2017, Specjalizacja: Neurologia

U 75-letniego chorego z epizodem niedowładu połowiczego prawostronnego trwającym około 15 minut rozpoznano przemijające niedokrwienie mózgu (TIA). W badaniu Holter-EKG stwierdzono dwa epizody pięciosekundowego migotania przedsionków. Badanie ECHO serca nie wykazało wady zastawkowej, badanie internistyczne nie wykazało odchyleń poza nadciśnieniem tętniczym. U tego chorego w leczeniu profilaktycznym należy:

A) włączyć podwójne leczenie przeciwpłytkowe (kwas acetylosalicylowy 75 mg/dzień i clopidogrel 75 mg/dzień), ze względu na fakt, że epizod niedokrwienia był przemijający, a migotanie przedsionków występuje rzadko i epizody są kilkusekundowe.
B) włączyć leczenie antykoagulacyjne heparyną drobnocząsteczkową w dawce profilaktycznej na okres do 6 tygodni, a następnie lek przeciwpłytkowy na stałe.
C) włączyć lek antykoagulacyjny; ze względu na fakt, że nie stwierdzono wady zastawkowej dopuszczalne jest włączenie leku z grupy antagonistów witaminy K lub z grupy tzw. nowych antykoagulantów (nieantagonistów witaminy K; Direct Oral Anticoagulants (DOACs)).
D) włączyć lek antykoagulacyjny: z grupy antagonistów witaminy K lub tzw. nowych antykoagulantów Direct Oral Anticoagulants (DOACs), przy czym w obu przypadkach należy zlecić badania wskaźnika INR po opuszczeniu szpitala, co najmniej 1 raz w miesiącu przez cały okres pobierania leków.
E) włączyć lek antykoagulacyjny, jednak ze względu na fakt, że nie stwierdzono wady zastawkowej, można włączyć lek wyłącznie z grupy tzw. nowych antykoagulantów Direct Oral Anticoagulants (DOACs).