Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2017, Specjalizacja: Chirurgia naczyniowa

Do izby przyjęć szpitala klinicznego zgłosiła się 72-letnia kobieta z objawami niedokrwienia lewej kończyny dolnej od kilku godzin. 7 lat wcześniej u pacjentki wykonano angioplastykę balonową z implantacją stentu do lewej tętnicy udowej powierzchownej. Pacjentka obciążona nadciśnieniem tętniczym i nikotynizmem. W wykonanym na izbie przyjęć badaniu usg doppler stwierdzono: „Tętnica biodrowa wspólna, zewnętrzna, udowa wspólna i głęboka lewa drożne. Tętnica udowa powierzchowna lewa z rozsianymi, przyściennymi blaszkami miażdżycowymi, wypełniona hipoechogenną skrzepliną, bez przepływu w opcji kolor. Światło tętnicy podkolanowej hipoechogenne. W tętnicach piszczelowych przednich i tylnych na poziomie kostki: przepływ śladowy.” Najbardziej odpowiednie postępowanie bazujące na obowiązujących wytycznych i zaleceniach to:

A) embolektomia przy pomocy cewnika Fogarty’ego lewej tętnicy udowej powierzchownej.
B) by-pass żylny udowo-podkolanowy po stronie lewej.
C) tromboliza celowana przy użyciu multiperforowanego cewnika lub trombektomia mechaniczna z dostępu przez prawą tętnicę udową wspólną.
D) angioplastyka balonowa tętnicy udowej i podkolanowej lewej.
E) tromboliza celowana przy użyciu cewnika multiperforowanego lub trombektomia mechaniczna z dostępu przez lewą tętnicę udową wspólną.