Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2017, Specjalizacja: Chirurgia naczyniowa

49-letnia pacjentka zgłosiła się do szpitalnego oddziału ratunkowego z powodu bolesnego obrzęku prawej łydki od 3 dni. Pacjentka neguje możliwość urazu, leczy się z powodu nadciśnienia tętniczego, przyjmuje okresowo niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jest nieobciążona rodzinnie występowaniem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. W badaniu klinicznym obrzęk prawej łydki, bez cech niedokrwienia, ciśnienie tętnicze 145/90 mmHg. Właściwy schemat postępowania u tej pacjentki to:

A) podanie heparyny drobnocząsteczkowej w dawce terapeutycznej i wykonanie badania usg dopler żył głębokich prawej kończyny dolnej.
B) oznaczenie stężenia d-dimerów, podanie heparyny drobnocząsteczkowej w dawce terapeutycznej, o ile wynik będzie dodatni.
C) ocena prawdopodobieństwa ŻCHZZ na podstawie skali Wellsa, oznaczenie stężenia d-dimerów w przypadku małego prawdopodobieństwa ŻCHZZ, lub wykonanie próby uciskowej, jeśli prawdopodobieństwo to jest duże.
D) ocena prawdopodobieństwa ŻCHZZ na podstawie skali Wellsa, oznaczenie stężenia d-dimerów w przypadku dużego prawdopodobieństwa ŻCHZZ lub wykonanie próby uciskowej, gdy prawdopodobieństwo to jest małe.
E) wykonanie pełnego badaniu usg dopler i weryfikacja wyniku poprzez oznaczenie d-dimerów.