Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2017, Specjalizacja: Geriatria

W badaniu PolSenior badano m.in. stan niedokrwistości w polskiej populacji w czterech grupach: osoby z przedpola starości (55-59 lat), w podeszłym wieku (60-65 lat), we wczesnej starości (65-79 lat) i w późnej starości (w wieku 80 i więcej lat). Pozwoliło to na ocenę sytuacji i wyciągnięcie odpowiednich wniosków. Wskaż fałszywe zdanie:

A) niedokrwistość narasta wraz z wiekiem, przy czym w późnej starości występuje u co trzeciego mężczyzny i u co piątej kobiety.
B) stężenie hemoglobiny zarówno u mężczyzn jak i u kobiet bez niedokrwistości było istotnie większe w grupie z przedpola starości niż w grupie osób w wieku podeszłym.
C) w wieku podeszłym stwierdzono niedokrwistość (czyli zgodnie z definicją WHO stężenie hemoglobiny poniżej 12,9 g/dl u kobiet i poniżej 11,9 g/dl u mężczyzn) u 17,4% przebadanych osób.
D) w późnej starości stwierdzono ciężką niedokrwistość głównie u mężczyzn.
E) wykonywanie u seniorów przynajmniej raz w roku morfologii krwi, pozwoliłoby na wczesne rozpoznawanie niedokrwistości i wczesne podjęcie leczenia, co zapobiegłoby pogłębianiu się niesprawności fizycznej i intelektualnej oraz wzrostowi kosztów opieki.