Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2017, Specjalizacja: Geriatria

Pacjentka l. 69, zgłosiła się do lekarza geriatry z powodu wieloletniego drżenia rąk, które w ostatnim czasie uległo nasileniu. Drżenie w znacznym stopniu utrudniało chorej jedzenie zupy lub picie płynów bez wylewania. Od kilku miesięcy leczona w warunkach poradni neurologicznej niewielkimi dawkami madoparu - bez poprawy. Chora zauważyła zmniejszanie się dolegliwości po domowej nalewce ziołowej. Obciążona nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca, astmą oskrzelową. W badaniu fizykalnym drżenie pojawiało się przy uniesieniu kończyn górnych i nasilało przy ruchach zamiarowych, nie obserwowano drżenia w spoczynku. W badaniach dodatkowych uzyskano prawidłowe wyniki morfologii krwi obwodowej, biochemiczne i TSH. Jakie powinno być rozpoznanie i proponowane leczenie?

A) choroba Parkinsona, należy stopniowo zwiększyć dawki madoparu do najmniejszych skutecznych.
B) choroba Parkinsona, należy utrzymać madopar i dołączyć agonistę receptorów dopaminowych np. ropinirol w dawkach wzrastających do 8 mg/d.
C) drżenie samoistne, należy odstawić madopar i włączyć propranolol, początkowo 10 mg/d, dawkę zwiększać stopniowo do uzyskania pożądanego efektu klinicznego.
D) drżenie samoistne, należy odstawić madopar i włączyć prymidon, rozpoczynając od dawki początkowej 25 mg/d, w razie potrzeby dawkę stopniowo zwiększać do maksymalnej dawki dobowej 750 mg/d. Przy braku wystarczającej odpowiedzi można rozważyć leczenie chirurgiczne (głęboka stymulacja mózgu).
E) brak możliwości postawienia właściwego rozpoznania bez wykonania dodatkowych badań obrazowych.