Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2017, Specjalizacja: Choroby zakaźne

40-letni mężczyzna ze stanami podgorączkowymi, z przewlekłym zapaleniem stawów skokowych, z limfadenopatią szyjną, pachową i pachwinową, diagnozowany jest z powodu ubytku masy ciała i przewlekłej biegunki. Po uzyskaniu ujemnych wyników badań bakteriologicznych i parazytologicznych kału oraz po wykluczeniu zakażenia HIV, wykonano u chorego duodenoskopię z pobraniem wycinka śluzówki początkowego odcinka jelita cienkiego. W bad. hist-pat. bioptatu nie stwierdzono zmian ziarniniakowych, wykazano obecność PAS - dodatnich makrofagów blaszce właściwej jelita cienkiego oraz obecność materiału genetycznego Tropheryma whipplei metodą PCR. Jaką chorobę należy rozpoznać u tego pacjenta i jakie leczenie należy u niego zastosować jeśli wiadomo, że nie ma on żadnych objawów chorobowych ze strony ośrodkowego układu nerwowego?

A) klarytromycynę 2x 500mg przez 12 miesięcy, gdyż pacjent ma uogólnioną mykobakteriozę.
B) trimetoprim/sulfametoksazol( Biseptol) p.os przez 12 m-cy gdyż pacjent ma chorobę Whipplea bez zajęcia OUN.
C) cyprofloksacynę p.os przez 14 dni oraz niesterydowy lek p/zapalny przez co najmniej 4 tygodnie p.os, gdyż pacjent ma reaktywne zapalenie stawów po przebytej jersiniozie i kolonizację jelita niepatogenną laseczką Tropheryma wipplei.
D) ceftriakson i.v. przez 12 miesięcy, gdyż pacjent ma ciężką postać choroby Whipple’a z zajęciem OUN.
E) sulfasalazynę przewlekle i prednizon czasowo p.os, gdyż pacjent ma artropatię w przebiegu choroby Crohna i kolonizację jelita niepatogenną laseczką Tropheryma whipplei.