Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2017, Specjalizacja: Reumatologia

26-letnia kobieta została skierowana do poradni reumatologicznej z powodu dodatniego wyniku przeciwciał przeciwjądrowych (ANA) w mianie 1:80, typ świecenia ziarnisty i dodatniego wyniku przeciwciał przeciwko DFS70 (anti dense fine speckles 70 - aDFS70). W badaniu podmiotowym, przedmiotowym i w innych badaniach dodatkowych nie wykazano odchyleń od normy charakterystycznych dla układowych chorób tkanki łącznej. Jakie powinno być dalsze postępowanie w opisanym przypadku?

A) należy poinformować pacjentkę, że przeciwciała ANA mogą występować u osób zdrowych, jednak obecność przeciwciał aDFS70 stanowi czynnik ryzyka wystąpienia tocznia rumieniowatego układowego z zajęciem nerek, w związku z tym konieczne jest poszerzenie diagnostyki.
B) należy poinformować pacjentkę, że przeciwciała ANA mogą występować u osób zdrowych, jednak obecność przeciwciał aDFS70 stanowi czynnik ryzyka wystąpienia pierwotnej marskości żółciowej wątroby, w związku z tym konieczne jest poszerzenie diagnostyki.
C) należy poinformować pacjentkę, że przeciwciała ANA i aDFS70 mogą występować u osób zdrowych, a dodatnia reakcja ANA może być związana właśnie z obecnością aDFS70 i pacjentka nie wymaga dalszej diagnostyki reumatologicznej.
D) należy powtórzyć badanie ANA, gdyż obecność przeciwciała aDFS70 przemawia za nieprawidłowo wykonanym testem.
E) należy skierować pacjentkę do Szpitala Chorób Zakaźnych, ponieważ obecność przeciwciał aDFS70 potwierdza zakażenie zmutowaną formą wirusa HIV.