Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2017, Specjalizacja: Chirurgia ogólna

Do SOR zgłasza się chory z bólem brzucha o charakterze kolki, lokalizującym się w nadbrzuszu. Ból wystąpił po spożyciu obfitego posiłku. Chory podaje świąd skóry oraz oddawanie ciemnego moczu. W badaniu fizykalnym - skóra zażółcona, brzuch miękki, żywobolesny przy palpacji w nadbrzuszu, w per rectum - stolec odbarwiony. W badaniach dodatkowych - hiperbilirubinemia, w USG w pęcherzyku żółciowym widoczne dwie hiperechogeniczne, dające cień akustyczny struktury o średnicy ok. 5 i 7mm. Przewód żółciowy wspólny o średnicy 14 mm. Wskaż właściwe postępowanie:

A) usunięcie pęcherzyka żółciowego w trybie pilnym, gdyż to kamica pęcherzykowa jest przyczyną dolegliwości.
B) leczenie zachowawcze w celu opanowania ostrego ataku kolki żółciowej oraz planowa cholecystektomia w celu prewencji nawrotów ataku kolki żółciowej.
C) w pierwszej kolejności wykonanie endoskopowej wstecznej cholangiopankreatografii (EWCP) w celu rozwiązania żółtaczki mechanicznej oraz planowa cholecystektomia w celu prewencji nawrotów ataku kolki żółciowej.
D) w pierwszej kolejności usunięcie pęcherzyka żółciowego w trybie pilnym, gdyż to kamica pęcherzykowa jest przyczyną dolegliwości, a następnie wykonanie EWCP w celu odbarczenia żółtaczki mechanicznej.
E) wykonanie ERCP i usunięcie kamieni z przewodów żółciowych, gdyż to one są przyczyną żółtaczki mechanicznej i dolegliwości bólowych.