Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2023, Specjalizacja: Neurologia

Pacjent 75-letni dotychczas w pełni samodzielny, obudził się o godz. 6.00 z objawami udaru mózgu pod postacią zaburzeń mowy o typie dyzartrii, ośrodkowego uszkodzenia nerwu VII oraz niedowładu lewostronnego. W SOR o godzinie 10.00 - deficyt oceniono wg skali NIHSS na 10 punktów. Parametry pacjenta stabilne; RR 165/100 mm Hg, glikemia 125 mg/dl. W KT głowy nie stwierdzono obecności świeżej krwi, w badaniu angioKT nie stwierdzono niedrożności dużego naczynia mózgowego. Uzupełniono wywiad od rodziny: pacjent położył się spać o godz. 23.00 sprawny, w nocy nie wstawał. Wskaż najbardziej optymalne postępowanie w przypadku tego pacjenta:

A) pacjent w oknie terapeutycznym dla leczenia swoistego - jak najszybciej podać rtPA i.v, ponieważ korzyści przewyższają ryzyko, a przedłużanie okresu diagnostycznego jest niekorzystne dla pacjenta.
B) bezwzględnie nie wolno stosować rtPA i.v., należy podać kwas acetylosalicylowy w wyższej dawce.
C) wykonać MR mózgowia - po stwierdzeniu DWI/FLAIR „mismatch” i rozległości ograniczenia dyfuzji mniejszej niż 1/3 obszaru unaczynienia MCA, można zakwalifikować chorego do leczenia trombolitycznego.
D) wykonać badanie perfuzji KT, aby zdecydować o możliwości podania rtPA i.v.
E) wykonać MR mózgowia, po stwierdzeniu DWI/FLAIR „mismatch” zastosować rtPA i.v niezależnie od wielkości obszaru ograniczenia dyfuzji, ponieważ korzyści przewyższają ryzyko.