Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2022, Specjalizacja: Medycyna rodzinna

Nr 28. Do gabinetu lekarza rodzinnego zgłosiła się 25-Ietnia kobieta w 10. tygodniu ciąży. Zgłasza obecność zmiany skórnej na prawym udzie. Zmiana pojawiła się 3 dni temu, stopniowo się powiększa, nie swędzi i nie boli. Pacjentka mówi, że tydzień wcześniej w tym samym miejscu miała wbitego w skórę kleszcza, którego natychmiast usunęła. Nie zgłasza innych dolegliwości, czuje się dobrze. Nie gorączkuje. Nie zgłasza alergii na leki. W badaniu: na przedniej powierzchni prawego uda zmiana skórna o charakterze owalnego rumienia
o średnicy 6 cm, jednolita, nie łuszczy się, dobrze odgraniczona od skóry zdrowej. Wskaż prawidłowe postępowanie:

A) rozpoznanie niespecyficznej zmiany skórnej po ukłuciu przez kleszcza, zalecenie preparatu dimetyndenu do miejscowego stosowania oraz doustnego preparatu wapnia.
B) podejrzenie wczesnej postaci boreliozy, skierowanie pacjentki do poradni chorób zakaźnych w trybie pilnym w celu wykonania badań serologicznych w kierunku infekcji B. burgdorferi.
C) rozpoznanie rumienia wędrującego, włączenie preparatu doksycykliny w dawce 100 mg 2 x dziennie przez 21 dni.
D) rozpoznanie rumienia wędrującego, włączenie preparatu amoksycyliny w dawce 1000 mg 2 x dziennie przez 21 dni.
E) rozpoznanie rumienia wędrującego, skierowanie pacjentki w trybie pilnym do poradni chorób zakaźnych w celu przeprowadzenia wielomiesięcznej antybiotykoterapii (wdrożenie ILADS).