Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2021, Specjalizacja: Pediatria

Nr 31. Wskaż fałszywe stwierdzenie dotyczące cech fizjologicznej ewolucji zmian w zapisie EKG w miarę rozwoju osobniczego dzieci i młodzieży:

A) stosunek masy prawej do lewej komory serca u płodu i noworodka jest znacznie większy niż u dorosłych, co ma odbicie w elektrokardiogramie - następuje stopniowa zmiana osi serca od prawogramu u noworodka, do normogramu > 6. miesiąca życia.
B) bezpośrednio po urodzeniu w zapisie EKG obserwuje się obecność dodatnich załamków T w odprowadzeniach V3R i V1, ale u zdrowych noworodków w pierwszych dniach życia polaryzacja tych załamków zmienia się na ujemną tak, że w odprowadzeniach przedsercowych prawokomorowych po 1. tygodniu życia, obecność dodatnich załamków T uznawana jest za nieprawidłową.
C) załamek P w zapisie EKG nie zmienia się istotnie w dzieciństwie, w całym okresie wzrastania za górna normę uznaje się amplitudę 0,25 mV w odprowadzeniu II.
D) załamki V5 i V6 mogą być ujemne u zdrowych dzieci do 12. roku życia.
E) czas QRS zmienia się stopniowo od 70-85 ms u noworodków do 90-110 ms u nastolatków. Wydłużanie się czasu QRS ma miejsce przede wszystkim u dzieci > 3. roku życia.