Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2021, Specjalizacja: Pediatria

Nr 35. Zostałaś/eś poproszona/y o konsultację pediatryczną u 9-Ietniego chłopca przyjętego do Oddziału Chirurgii z powodu gorączki od 3 dni do 40°C (pomimo szeroko-spektralnej antybiotykoterapii), silnych dolegliwości bólowych brzucha oraz wstępnego podejrzenia ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. W wywiadzie - przed 6 tygodniami rodzice dziecka przebyli SARS-CoV-2, chłopiec pozostawał wówczas bez objawów choroby. W badaniach laboratoryjnych obserwuje się podwyższone wskaźniki stanu zapalnego (leukocytoza rzędu 14 tys./µI, znacznie podwyższone białko reaktywne C, fibrynogen i prokalcytonina), uwagę w badaniach laboratoryjnych zwraca znaczna limfopenia i hipoalbuminemia. Wszystkie badania mikrobiologiczne (w tym posiew krwi) są ujemne. Dolegliwości bólowe jamy brzusznej u dziecka w dniu konsultacji są mniejsze, jednak chirurgów niepokoi polimorficzna wysypka na całym ciele pacjenta, nieropne zapalenie spojówek, dziwnie spękana czerwień wargowa, obrzęk i zmiany rumieniowe w obrębie dłoni i stóp oraz postępujące osłabienie dziecka. Dziecko w czasie konsultacji jest przytomne, w pełnym kontakcie logicznym, ale jest apatyczne, kontrola parametrów życiowych wskazuje tachykardię i niedociśnienie. Co jest najbardziej prawdopodobną przyczyną takiego stanu i jakie jest dalsze postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne?

A) dziecko ma zdecydowanie cechy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, nie jest to choroba do leczenia w oddziale pediatrycznym.
B) wywiad oraz obraz kliniczny wskazują na aktywne zakażenie SARS-Cov-2 u dziecka — należy zlecić RTG klatki piersiowej i wymaz z nosogardła metodą RT-PCR na SARS-CoV-2.
C) należy zlecić wymaz z gardła w kierunku paciorkowców oraz penicylinę - dziecko najpewniej ma szkarlatynę.
D) przebieg choroby jest typowy dla grypy, należy zlecić wymaz z nosogardła metodą PCR na grypę i podanie oseltamiwiru.
E) należy zlecić pilną diagnostykę kardiologiczną (EKG, ECHO, RTG klatki piersiowej i w miarę możliwości NT-pro-BNP) oraz podanie wlewu IVIG 2,0 g/kg ze względu na rozpoznanie PIMS u dziecka, należy zlecić konsultację anestezjologiczną ze względu na ryzyko nagłego pogorszenia stanu ogólnego.