Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2021, Specjalizacja: Pediatria

Nr 68. 13-Ietnia dziewczynka, dotychczas zdrowa, trafiła do szpitala z powodu drętwienia prawej kończyny górnej oraz zaburzeń widzenia (dwojenie przy patrzeniu w bok). W badaniu przedmiotowym stwierdzono zez zbieżny oka lewego. W badaniach laboratoryjnych nie wykazano odchyleń, obraz dna oka był prawidłowy. W trybie dyżurowym wykonano tomografię komputerową z kontrastem, w której zobrazowano cztery ogniska o wysokiej gęstości optycznej w płacie skroniowym lewym. Który z zaproponowanych sposobów dalszego postępowania jest prawidłowy?

A) ze względu na podejrzenie stwardnienia rozsianego należy wykonać badanie rezonansu magnetycznego głowy, punkcję Iędźwiową i w razie potwierdzenia rozpoznania, rozpocząć leczenie pulsami sterydowymi.
B) dla zróżnicowania udaru krwotocznego i niedokrwiennego należy wykonać angiografię i następnie podjąć leczenie zachowawcze lub operacyjne.
C) dla wykluczenia nowotworu ośrodkowego układu nerwowego należy wykonać biopsję jednej ze zmian.
D) ze względu na obraz typowy dla ropni grzybiczych mózgu podczas punkcji Iędżwiowej trzeba pobrać płyn mózgowo-rdzeniowy na badanie mykologiczne.
E) biorąc pod uwagę wysokie prawdopodobieństwo choroby zakrzepowo-zatorowej naczyń mózgowych konieczne jest w pierwszej kolejności wykonanie angiografii oraz badań układu krzepnięcia.