Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2021, Specjalizacja: Pediatria

Nr 71. 8-Ietni chłopiec trafił do szpitala z powodu gorączki trwającej 6 dni, bólu prawego ramienia i tkliwego guza w prawej jamie pachowej. Od 5 dni był leczony przez lekarza rodzinnego doustnym cefuroksymem z rozpoznaniem .zapalenie tkanki podskórnej”, w tym czasie gorączka i zmiany miejscowe narastały. Z wywiadu wynikało, że już 3 tygodnie temu na ramieniu pojawiło się „zgrubienie”, które, ze względu na niewielką bolesność, rodzice zbagatelizowali. W badaniu przedmiotowym stwierdzono bolesny twardy naciek w tkance podskórnej prawego ramienia, ślady po zadrapaniach na obu przedramionach oraz tkliwy pakiet węzłów chłonnych w prawym dole pachowym. W USG zobrazowano powiększone i zmienione zapalnie węzły chłonne w miejscu zmiany na ramieniu i w dole pachowym prawym, ponadto w węzłach pachowych stwierdzono drobne ogniska płynowe. Z pogłębionego wywiadu wynikało, iż pacjent często bawił się na podwórku z kotem. Prawidłowy sposób postępowania to:

A) biopsja węzła chłonnego i przedłużenie leczenia cefalosporyną do dwóch tygodni lub do czasu uzyskania wyniku badania patomorfologicznego.
B) badanie przeciwciał przeciwko krętkom z rodzaju Bartonella i empiryczne leczenie azytromycyną.
C) badanie przeciwciał przeciwko krętkom z rodzaju Bartonella, biopsja węzła chłonnego, włączenie leczenia przeciwprątkowego w oczekiwania na wyniki.
D) biopsja węzła chłonnego, zakończenie antybiotykoterapii co najmniej do czasu uzyskania wyniku.
E) zmiana antybiotyku na cefalosporynę III generacji, biopsja węzła chłonnego i dalsze leczenie po uzyskaniu wyników biopsji.