Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2022, Specjalizacja: Położnictwo i ginekologia

Nr 26. U pacjentki w 25 tygodniu ciąży w badaniu ultrasonograficznym stwierdzono AEDF (brak przepływu końcowo-rozkurczowego w tętnicy pępowinowej). Rozpoznano stopień II wczesnego ograniczenia wzrastania płodu (FGR). Wskaż postępowanie, jakie należy wdrożyć:

A) pilna hospitalizacja pacjentki, podanie sterydów w celu indukcji dojrzałości płuc płodu i rozwiązanie ciąży.
B) pilna hospitalizacja pacjentki, wdrożenie monitorowania kardiotokograficznego i wykonywanie badań ultrasonograficznych 2—3 razy w tygodniu z oceną przepływów naczyniowych; jeśli AEDF w tętnicy pępowinowej utrzymuje się, steroidoterapia i rozwiązanie ciąży po ukończeniu 34 tygodnia ciąży.
C) pilna hospitalizacja pacjentki, wdrożenie monitorowania kardiotokograficznego i wykonywanie badań ultrasonograficznych 2—3 razy w tygodniu z oceną przepływów naczyniowych; jeśli AEDF w tętnicy pępowinowej utrzymuje się, steroidoterapia i rozwiązanie ciąży po ukończeniu 30 tygodnia ciąży.
D) intensywny nadzór ambulatoryjny: USG 2 razy w tygodniu, KTG co 2 dni i skierowanie do pilnej hospitalizacji w przypadku pojawiających się dodatkowo nieprawidłowych przepływów w przewodzie żylnym (brak lub odwrócenie przepływu końcowo-rozkurczowego w DV), nieprawidłowych wyników badań KTG lub słabego odczuwania ruchów płodu.
E) intensywny nadzór ambulatoryjny: USG 2 razy w tygodniu, KTG co 2 dni i skierowanie do pilnej hospitalizacji w przypadku pojawiającego się dodatkowo pulsowania w żyle pępowinowej, nieprawidłowych wyników badań KTG lub słabego odczuwania ruchów płodu.