Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2021, Specjalizacja: Położnictwo i ginekologia

Nr 1. W maju 2020 r. WHO wezwała wszystkie instytucje zaangażowane w prewencję raka szyjki macicy (RSM) do podjęcia działań zmierzających do eliminacji RSM jako problemu populacyjnego do końca trwającego stulecia, co ma być równoznaczne z redukcją liczby zachorowań do poziomu bardzo rzadkiej choroby (ż4 przypadków/100 000/rok). Według WHO kraje europejskie powinny osiągnąć ten cel wcześniej, tj. w latach 2055—2059. Światowa Organizacja Zdrowia określiła także cele do osiągnięcia w krótszej perspektywie, co pozwoli zrealizować z najwyższym prawdopodobieństwem wskazany cel nadrzędny. Europejskie propozycje celów, które powinny zostać osiągnięte do 2030 r., mają szerszy zakres. Zostały doprecyzowane w stosunku do bazowego dokumentu WHO i obejmują wszystkie wymienione z wyjątkiem:

A) objęcia 90% dziewczynek i chłopców pełnym szczepieniem przeciwko HPV do osiągnięcia 15 r.ż.
B) objęcia 70% kobiet w Europie we wskazanym wieku skriningiem RSM z użyciem zwalidowanego klinicznie testu w kierunku wysokoonkogennych typów HPV (HRHPV) w ostatnich 5 latach.
C) objęcia 90% kobiet z rozpoznaniem HSIL (CIN 3) leczeniem do 3 miesięcy od rozpoznania, a wszystkich kobiet z rozpoznaniem RSM dostępem do odpowiedniej opieki onkologicznej, w tym paliatywnej.
D) objęcia 90% kobiet z rozpoznaniem zmian przedrakowych i RSM odpowiednim leczeniem i opieką.
E) objęcia 90% kobiet do 45 r.ż. pełnym szczepieniem przeciwko HPV.