Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2022, Specjalizacja: Chirurgia ogólna

Nr 51. 32-Ietnia pacjentka zgłosiła się na szpitalny oddział ratunkowy (SOR) z powodu narastającego obwodu brzucha i obrzęków kończyn dolnych. Przed 14 dniami przebyła operację laparoskopową z powodu raka jajnika (po wcześniejszej chemioterapii). Wykonano zabieg radykalny z limfadenektomią miedniczną i okołoaortalną. Pacjentka nie zgłasza innych niepokojących objawów, nie odczuwa dolegliwości bólowych ze strony jamy brzusznej. W badaniu USG stwierdzono obecność dużej objętości wolnego płynu. W badaniu fizykalnym nie wykazano objawów zapalenia otrzewnej, wyniki badań laboratoryjnych w normie. Prawidłowe postępowanie diagnostyczno terapeutyczne w ramach SOR to:

A) skierowanie pacjentki na dalsze leczenie i obserwację w lecznictwie ambulatoryjnym.
B) wykonanie punkcji diagnostycznej jamy otrzewnej z pobraniem płynu i jego oceną laboratoryjną — na podstawie wyników podjęcie dalszych decyzji.
C) poszerzenie diagnostyki obrazowej o tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy małej — jeśli poza wysiękiem do jamy otrzewnej nie ma innych zmian, sterowanie do lecznictwa ambulatoryjnego.
D) poszerzenie diagnostyki obrazowej o tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy małej oraz wykonanie punkcji diagnostycznej jamy otrzewnej z pobraniem płynu i jego oceną laboratoryjną — na podstawie wyników podjęcie dalszych decyzji.
E) zakwalifikowanie pacjentki do ponownej operacji w trybie planowym przyspieszonym z powodu podejrzenia powikłań wymagających leczenia operacyjnego.