Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2023, Specjalizacja: Kardiologia

80-letnia pacjentka, dotąd nielecząca się przewlekle została skierowana z Oddziału Ratunkowego do Oddziału Kardiologii z powodu niewydolności serca de novo. W echo serca funkcja skurczowa lewej komory obniżona w całości, LVEF 20%. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono wysokie wartości BNP i nieco podwyższone wartości Tnl bez dynamiki charakterystycznej dla OZW, poziom glukozy, kreatyniny, TSH i morfologia krwi w normie. Chora negowała dolegliwości bólowe w klatce piersiowej, w EKG stwierdzono migotanie przedsionków z akcją komór 120/min. Włączono beta-bloker, leczenie przeciwkrzepliwe, torasemid, flozynę, ACE-I i spironolakton w zredukowanych dawkach oraz statynę. Wskaż kolejny krok w leczeniu/diagnostyce pacjentki:

A) angio-CT tętnic wieńcowych.
B) przy braku stwierdzenia odcinkowych zaburzeń kurczliwości w echo serca, chora nie wymaga diagnostyki w kierunku przewlekłego zespołu wieńcowego.
C) najbardziej prawdopodobną przyczyną rozwinięcia niewydolności serca jest przebyte zapalenie mięśnia sercowego.
D) koronarografia, a w przypadku stwierdzenia choroby trójnaczyniowej należy wybrać PCI jako zalecaną pierwszą strategię leczenia, gdyż chora nie ma rozpoznanej cukrzycy.
E) koronarografia, a w przypadku stwierdzenia choroby trójnaczyniowej CABG, o ile ryzyko chirurgiczne jest możliwe do zaakceptowania.