Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2023, Specjalizacja: Medycyna rodzinna

Do lekarza rodzinnego zgłasza się matka z 4-miesięcznym, do tej pory zdrowym, niemowlakiem, jest zaniepokojona wyglądem jego pępka. W wywiadzie dziecko bez cech dolegliwości bólowych, apetyt ma w normie, mocz i stolce oddaje prawidłowo, nie gorączkuje, zachowanie dziecka nie budzi niepokoju. Lekarz bada dziecko i stwierdza wybrzuszenie w obrębie pępka, miękki guzek o wielkości ok. 1 cm, który przy badaniu palpacyjnym łatwo się odprowadza, dziecko podczas badania jest spokojne. W związku z tym należy:

A) rozpoznać przepuklinę pępkową i uspokoić matkę informując, że najpewniej przepuklina zamknie się wraz ze wzrostem dziecka.
B) rozpoznać przepuklinę pępkową i skierować dziecko do p. chirurgicznej dla dzieci w celu kwalifikacji do leczenia operacyjnego.
C) skierować dziecko do szpitala, ponieważ każda nowa powstała zmiana w obrębie powłok brzusznych u tak małego dziecka wymaga pilnej diagnostyki szpitalnej.
D) rozpoznać przepuklinę pępkową i skierować dziecko do szpitala w celu leczenia operacyjnego, ponieważ często dochodzi do uwięźnięcia pętli jelitowych lub sieci w obrębie pierścienia pępkowego, zupełnie inaczej niż w przypadku przepuklin pachwinowych.
E) rozpoznać przepuklinę pępkową i poinstruować jak stosować ucisk na przepuklinę z pomocą guzika i bandaża elastycznego.