Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2023, Specjalizacja: Ortopedia i traumatologia narządu ruchu

Noworodek o masie 4200 g, po porodzie przedłużonym pierwiastki zakończonym z użyciem wyciągacza próżniowego, znajduje się w oddziale neonatologii. W 3. dobie matka zgłosiła, że dziecko nie rusza jedną kończyną górną. Stan ogólny dziecka był dobry, dziecko nie gorączkowało. Wskaż najbardziej prawdopodobne rozpoznanie:

A) podejrzenie rozwojowej dysplazji stawu biodrowego ze zwichnięciem stawu; należy zastosować szelki Palika i sprawdzać ruchy kończyny.
B) podejrzenie złamania kości udowej w wyniku porodu dużego płodu wspomaganego wyciągaczem próżniowym; należy wykonać ultrasonografię stawu biodrowego, uda i kolana oraz zdjęcie radiologiczne dotkniętej kończyny, a w przypadku stwierdzenia złamania unieruchomienie w poduszcze Frejki.
C) podejrzenie zapalenia kości; konieczne jest niezwłoczne wykonanie badań CRP, OB, morfologia krwi obwodowej, ultrasonografia stawu biodrowego, uda i kolana, nakłucie ropnia podokostnowego lub otwarta biopsja kości, antybiotykoterapia, unieruchomienie w opatrunku gipsowym.
D) podejrzenie złamania obojczyka i rzekomoporażenne ustawienie kończyny.
E) podejrzenie porażenia splotu krzyżowego.