Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2023, Specjalizacja: Neurologia

U 40-letniej kobiety doszło do nagłego obustronnego pogorszenia widzenia pod postacią niewyraźnego widzenia z niewielką poprawą widzenia po kilku dniach. Poza zaburzeniem widzenia brak innych odchyleń w badaniu neurologicznym. Wykonano MR mózgowia, w którym nie stwierdzono istotnych zmian. Diagnostykę poszerzono o MR oczodołów, w którym stwierdzono rozległe (>1/2 długości nerwu) zmiany T1-Gd (+) w przedniej części nerwu wzrokowego obustronnie oraz w skrzyżowaniu wzrokowym. Nie stwierdzono obecności prążków oligoklonalnych w płynie mózgowo-rdzeniowym. Przeciwciała przeciwko akwaporynie 4 były dodatnie, natomiast przeciwko glikoproteinie oligodendrocytów i mieliny ujemne. W celu wykluczenia innych chorób pacjentkę konsultowano okulistycznie oraz reumatologicznie. Wskaż odpowiednie leczenie:

A) zastosowanie wlewów metyloprednizolonu w dawce 1 g i.v. przez 5 dni, włączenie I linii leczenia lekiem o wysokiej skuteczności np. ofatumumabu.
B) zastosowanie wlewów metyloprednizolonu w dawce 1 g i.v. przez 5 dni, kontynuacja sterydoterapii w małej dawce doustnej przez 2-8 tygodni, a następnie satralizumab podawany dożylnie.
C) zastosowanie wlewów metyloprednizolonu w dawce 1 g i.v. przez 5 dni, kontynuacja sterydoterapii w małej dawce doustnej przez 2-8 tygodni, w leczeniu przewlekłym włączenie satralizumabu podskórnie.
D) podanie immunoglobulin poliwalentnych i.v., a w przypadku braku poprawy zastosowanie 5 zabiegów plazmaferezy leczniczej, następnie w leczeniu przewlekłym rytuksymab i.v. co 6 miesięcy.
E) zatosowanie sterydoterapii doustnej przez 6-8 tygodni oraz w leczeniu przewlekłym niesielektywne leczenie immunosupresyjne np. azatiopryną.