Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2023, Specjalizacja: Onkologia kliniczna

65-letnia chora na przerzutowego raka gruczołowego płuca dotychczas nie leczona, w dobrym stanie sprawności, bez odchyleń w podstawowych badaniach laboratoryjnych została poddana badaniu czynników predykcyjnych w materiale pobranych podczas bronchoskopii. W komórkach nowotworowych nie stwierdzono mutacji w genie EGFR, rearanżacji genów ALK i ROS1 oraz brak ekspresji PD-L1 na komórkach nowotworowych (<1% komórek nowotworowych z ekspresją PD-L1). Najbardziej odpowiednią formą leczenia 1. linii spośród wymienionych poniżej u takiej chorej będzie:

A) pembrolizumab w skojarzeniu z pemetreksedem i chemioterapią opartą na związkach platyny.
B) chemioterapia za pomocą cisplatyny i pemetreksedu (wskazaniem do rezygnacji z pembrolizumabu jest brak ekspresji PD-L1 na komórkach nowotworowych).
C) pembrolizumab w monoterapii (wskazaniem do stosowani pembrolizumabu w monoterapii może być heterogenność guza i obecności ekspresji PD-L1 w innych jego fragmentach lub przerzutach.
D) terapia inhibitorem kinazy tyrozynowej EGFR.
E) chemioterapia za pomocą cisplatyny i pemetreksedu z dodatkiem bewacyzumabu (wskazaniem do rezygnacji z pembrolizumabu jest brak ekspresji PD-L1 na komórkach nowotworowych).