Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2023, Specjalizacja: Dermatologia i wenerologia

Do poradni wenerologicznej zgłosił się 27-letni mężczyzna, który podał, że w dniu poprzednim odbył analny kontakt bez zabezpieczenia będąc stroną bierną z mężczyzną, na temat którego dowiedział się, że jest zakażony HIV. U pacjenta wdrożono odpowiednie postępowanie poekspozycyjne zakażenia HIV. Podczas kolejnej wizyty, która odbyła się tydzień później lekarz wenerolog otrzymał dane medyczne partnera pacjenta, z których wynikało, że jest on rzeczywiście zakażony HIV, jest leczony antyretrowirusowo, a wynik jego wiremii (sprzed miesiąca) to 216 kopii wirusa/ml. Uzyskano także wynika badań krwi pacjenta, które wykonano podczas pierwszej wizyty - anty-HIV/p24 ujemny. Najbardziej odpowiednie postępowanie z pacjentem poradni wenerologicznej będzie obejmowało:

A) podanie tenofowiru z emtrycytabiną oraz raltegrawirem przez kolejne 21 dni, jeśli takie leki zostały zastosowane w postępowaniu poekspozycyjnym podczas pierwszej wizyty.
B) podanie tenofowiru z emtrycytabiną przez kolejne 21 dni, jeśli takie leki zostały zastosowane w postępowaniu poekspozycyjnym podczas pierwszej wizyty.
C) podanie tenofowiru z emtrycytabiną przez kolejne 28 dni, jeśli takie leki zostały zastosowane w postępowaniu poekspozycyjnym podczas pierwszej wizyty.
D) odstawienie leków zastosowanych w postępowaniu poekspozycyjnym podczas pierwszej wizyty.
E) odstawienie leków zastosowanych w postępowaniu poekspozycyjnym podczas pierwszej wizyty i powtórzenie badania anty-HIV za 6 tygodni od kontaktu seksualnego.