Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2023, Specjalizacja: Dermatologia i wenerologia

U 22-letniej ciężarnej pacjentki w 16. tygodniu ciąży w oparciu o wywiad oraz wyniki badań serologicznych krwi w kierunku kiły (RPR 1:4, TPHA dodatni) rozpoznano kiłę o nieokreślonym czasie trwania. Chorej podano domięśniowo 2,4 mln j.m. penicyliny benzatynowej jednorazowo. W 38. tygodniu pacjentka urodziła dziewczynkę (APGAR 10), u której nie stwierdzono nieprawidłowości w badaniu fizykalnym oraz wynikach podstawowych badań laboratoryjnych. W wynikach badań serologicznych dziecka: RPR 1:2, TPHA dodatni. Prawidłowe dalsze postępowanie z dzieckiem powinno obejmować:

A) kontrolę kliniczną i serologiczną dziecka za 3 miesiące, a w przypadku negatywizacji odczynu RPR i TPHA zakończenie obserwacji.
B) kontrolę kliniczną i serologiczną dziecka za 3 miesiące, a w przypadku utrzymywania się dodatnich wyników RPR i/lub TPHA kolejna kontrola kliniczna i serologiczna za następne 3 miesiące.
C) podanie penicyliny benzylowej 150 000 j.m./kg/dobę w sześciu dawkach podzielonych przez 14 dni.
D) wykonanie badania anty-T. pallidum w klasie IgM i w przypadku wyniku dodatniego podanie penicyliny benzylowej 150 000 j.m./kg/dobę w sześciu dawkach podzielonych przez 14 dni.
E) wykonanie badania anty-T. pallidum w klasie IgM i w przypadku wyniku ujemnego kontrola kliniczna i serologiczna dziecka za 3 miesiące.