Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2023, Specjalizacja: Endokrynologia

U chorego lat 23 rozpoznano w biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC) zmiany ogniskowej wielkości 6 x 4 x 7 mm cytologiczne cechy raka brodawkowatego (kategoria 6 wg klasyfikacji Bethesda). W badaniu USG nie stwierdza się innych zmian ogniskowych w tarczycy ani cech zajęcia węzłów chłonnych. Zmiana bioptowana jest hipoechogeniczna, zawiera pojedyncze mikrozwapnienia, ma wyraźne granice i położona jest na granicy płata lewego i cieśni w odległości ok 1 mm od przedniej torebki tarczycy. W wywiadzie u chorego nie ma ekspozycji na promieniowanie ani raka tarczycy w rodzinie. Jakie powinno być najbardziej optymalne postępowanie w tym przypadku?

A) pacjent spełnia kryteria zastosowania aktywnego nadzoru i należy zaproponować mu taką opcję, a jeśli nie wyrazi zgody skierować na lobektomię z cieśnią.
B) należy wykonać całkowitą tyreoidektomię z limfadenektomią centralną, a w przypadku braku przerzutów w węzłach chłonnych można odstąpić od leczenia jodem radioaktywnym.
C) należy wykonać hemityreoidektomię z lewostronną centralną limfadenektomią.
D) należy wykonać całkowitą tyreoidektomię, a limfadenektomię wyłącznie w przypadku śródoperacyjnego stwierdzenia przerzutów.
E) należy wykonać hemityreoidektomię, a limfadenektomię wyłącznie w przypadku śródoperacyjnego stwierdzenia przerzutów.