Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2017, Specjalizacja: Endokrynologia

Postępowanie w pierwotnym hiperaldosteronizmie (PA) zależy od różnych czynników, takich jak przyczyna choroby, wiek pacjenta, choroby współistniejące, tolerancja leków, nasilenie choroby nadciśnieniowej i możliwości jej kontroli. Wskaż fałszywe stwierdzenie dotyczące diagnostyki i leczenia tej choroby:

A) adrenalektomia jest skuteczniejszą metodą w normalizacji nadciśnienia spowodowanego PA niż stosowanie antagonistów receptora mineralokortykoidowego, bez różnic w redukcji masy lewej komory.
B) cewnikowanie żył nadnerczowych (AVS) jest złotym standardem w diagnostyce PA, w ok. 30-40% nie ma zgodności tego badania z obrazem uzyskanym w badaniach TK/MR.
C) tylko niewielka liczba pacjentów z PA (wg różnych badań od 9 do 37%) ma hipokaliemię. Z tego powodu nadciśnienie normokaliemiczne stanowi najczęstszą prezentację choroby. Obecność hipokaliemii ma niską czułość diagnostyczną, a brak hipokaliemii ma niską negatywną wartość predykcyjną dla rozpoznania PA.
D) u pacjentów w młodym wieku (< 35 lat) z samoistną hipokaliemią, nadmiernym wydzielaniem aldosteronu oraz jednostronnymi zmianami w nadnerczach o cechach radiologicznych typowych dla gruczolaka kory nadnerczy w badaniu TK nie ma potrzeby wykonywania AVS przed przystąpieniem do jednostronnej adrenalektomii.
E) u większości pacjentów obrazowanie radiologiczne TK/MR jest w stanie wiarygodnie obrazować drobne zmiany w nadnerczach o typie gruczolaka i z dużym prawdopodobieństwem pozwala zróżnicować przypadki nieczynnego hormonalnie gruczolaka nadnercza od zmiany wytwarzającej aldosteron.