Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2023, Specjalizacja: Reumatologia

36-letnia chora zgłosiła się w godzinach wieczornych do SOR z powodu bólu lewej kończyny dolnej oraz problemów z poruszaniem. Dolegliwości występują od 24 h i nasiliły się w dniu przyjazdu do szpitala. Ponadto pacjentka skarżyła się na zmęczenie i osłabienie, nadwrażliwość na światło słoneczne. Lekarz stwierdził zakrzepicę żył powierzchownych kończyn dolnych (zmiany zlokalizowane głównie w obrębie żyły odpiszczelowej lewej). W wywiadzie odnotowano 1. poronienie, 1. ciążę zakończoną cesarskim cięciem z urodzeniem zdrowego noworodka płci męskiej (11 miesięcy temu). Dwa lata temu rozpoznano u pacjentki nadciśnienie tętnicze, leki przyjmuje regularnie. Przedmiotowo stwierdzono obrzęk lewego podudzia z powiększeniem jego obwodu oraz siność siatkowatą na kończynach dolnych obejmującą całe uda. W badaniach serologicznych: obecność ANA 1/80, typ świecenia homogenny, w profilu ANA słabo dodatnie przeciwciała Ro52 (1+), obecne przeciwciała antykardiolipinowe (aCL) w mianie 25 j. GPL. U tej chorej należy:

A) rozpoznać zespół antyfosfolipidowy i włączyć leczenie heparyną oraz kwasem acetylosalicylowym.
B) rozpoznać zespół antyfosfolipidowy i włączyć leczenie antagonistą witaminy K.
C) rozpoznać układowy toczeń rumieniowaty wraz z zespołem antyfosfolipidowym oraz rozpocząć leczenie chlorochiną i heparyną.
D) rozpoznać układowy toczeń rumieniowaty wraz z zespołem antyfosfolipidowym oraz rozpocząć leczenie antagonistą witaminy K i chlorochiną.
E) leczyć rozpoznaną zakrzepicę według aktualnych standardów.