Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2023, Specjalizacja: Gastroenterologia

55-letni otyły mężczyzna z cukrzycą typu II rozpoznaną 6 lat temu, leczony lekami doustnymi oraz z nadciśnieniem tętniczym ma stwierdzoną w badaniu usg jamy brzusznej wykonanym w ramach diagnostyki nadciśnienia tętniczego zmianę torbielowatą w trzonie trzustki średnicy ok. 32 mm. Badanie tomograficzne jamy brzusznej potwierdziło obecność jednokomorowej zmiany torbielowatej średnicy ok. 33 mm w trzonie trzustki z podejrzeniem litego, wzmacniającego się tworu w jej świetle, bez poszerzenia przewodu Wirsunga. Wysunięto podejrzenie IPMN z gałęzi bocznej. Chory nie ma żadnych objawów klinicznych. W dalszym postępowaniu należy:

A) skierować chorego na endosonografię trzustki z biopsją i dalsze postępowanie ustalić po uzyskaniu wyników w/w badań na posiedzeniu międzydyscyplinarnym.
B) z uwagi na wysokie ryzyko procesu złośliwego skierować chorego na radykalne leczenie chirurgiczne bez dodatkowych badań.
C) wykonać biopsję przezskórną zmiany pod kontrolą ultrasonografii i dalsze postępowanie uzależnić od wyniku badania cytologicznego i oznaczenia stężenia antygenu karcinoembrionalnego (CEA) w płynie z torbieli.
D) ściśle monitorować wielkość zmiany w naprzemiennie wykonywanych początkowo co 6 miesięcy a następnie co roku badaniach usg jamy brzusznej i rezonansu magnetycznego oraz skierować chorego do leczenia operacyjnego w przypadku progresji wielkości zmiany.
E) zakończyć diagnostykę i obserwację ponieważ jest to typ IPMN z gałęzi bocznej o bardzo niskim ryzyku zezłośliwienia.