Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2023, Specjalizacja: Gastroenterologia

Do Poradni Gastroenterologicznej zgłosiła się 24-letnia pacjentka z 5-letnim wywiadem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Jej ogólny stan jest średni. Zgłasza obecność 8. luźnych stolców na dobę, z domieszką świeżej krwi w co drugim wypróżnieniu. Kalprotektyna w kale wynosi 980 µg/g. Chora jest leczona preparatami doustnymi mesalazyny (2 g/dobę) oraz stosuje azatioprynę w adekwatnej dawce. Sześć tygodni temu, z uwagi na infekcję górnych dróg oddechowych, otrzymała od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej amoksycylinę. Zgłasza ponadto, że jest w aktualnie w 12. tygodniu ciąży bliźniaczej. Wskaż prawdziwe stwierdzenie dotyczące tej sytuacji klinicznej:

A) należy odstawić azatioprynę z uwagi na jej teratogenne działanie.
B) należy w pierwszej kolejności wykonać kolonoskopię celem oceny aktywności choroby i zmodyfikować leczenie w zależności od wyniku badania.
C) należy w pierwszej kolejności wykluczyć infekcyjne tło objawów (w tym głównie zakażenie toksynotwórczym szczepem Clostridioides difficile).
D) w przypadku wykluczenia tła infekcyjnego objawów można zwiększyć dawkę mesalazyny do 3 g/dobę, której nie należy przekraczać z uwagi na możliwe działania niepożądane w ciąży.
E) należy poinformować chorą, że w przypadku braku poprawy po steroidach systemowych (prednizon), konieczne będzie rozważenie leczenia chirurgicznego choroby jelita grubego.