Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2024, Specjalizacja: Kardiologia

Zgodnie z wytycznymi ESC dotyczącymi oceny ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjentów poddawanych zabiegom niekardiochirurgicznym z 2022 roku, która z zaproponowanych strategii postępowania u pacjentów leczonych antagonistami witaminy K jest właściwa?

A) odstawienie acenokumarolu na 3 dni przed laparoskopową cholecystektomią u 67-letniego pacjenta z przetrwałym migotaniem przedsionków i nadciśnieniem tętniczym bez stosowania terapii pomostowej.
B) odstawienie warfaryny na 5 dni z rozpoczęciem stosowania enoksaparyny 2 x 1 mg/kg mc. począwszy od 3. doby przed operacją alloplastyki stawu biodrowego z podaniem ostatniej dawki heparyny na 12 godz. przed zabiegiem u 70-letniego pacjenta z nadciśnieniem, cukrzycą, po udarze mózgu przebytym dwa lata temu.
C) odstawienie warfaryny na 5 dni z zastosowaniem enoksaparyny 2 x 1 mg/kg mc. na 4 dni przed nefrektomią z powodu raka nerki u 53-letniego pacjenta z utrwalonym migotaniem przedsionków bez czynników ryzyka udaru mózgu wg skali CHA2DS2-VASc.
D) odstawienie warfaryny na 2 dni przed operacją zaćmy z zastosowaniem enoksaparyny 40 mg/d u 80-letniego pacjenta leczonego z powodu zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej o niejasnej przyczynie przed 10 laty (INR sprzed 3 dni - 2,1).
E) odstawienie acenokumarolu na 3 dni i włączenie enoksaparyny w dawce 1 x 1 mg/kg mc. po 24 godz. przed planowaną polipektomią w czasie kolonoskopii u 75-letniego chorego z utrwalonym migotaniem przedsionków po zawale serca i udarze mózgu.