Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2024, Specjalizacja: Kardiologia

U 56-letniej chorej leczonej z powodu nowotworu piersi założono cewnik do żyły głównej górnej. Po miesiącu rozpoznano zakrzepicę tego naczynia powikłaną zatorowością płucną niskiego ryzyka wczesnego zgonu. Zdecydowano się pozostawić cewnik i kontynuować chemioterapię. Jak należy zaplanować leczenie przeciwkrzepliwe?

A) leczyć heparyną drobnocząsteczkową przez 3 miesiące, ocenić w badaniu obrazowym czy doszło do rozpuszczenia skrzepliny i przejść na dawkę profilaktyczną przewlekle jeśli efekt terapii dobry.
B) leczyć heparyną drobnocząsteczkową lub inhibitorem czynnika Xa długoterminowo jeśli nie ma powikłań.
C) leczyć heparyną drobnocząsteczkową przez 5 dni, a następnie włączyć warfarynę z docelowym INR 2-3 na okres 3-6 miesięcy jeśli nie ma powikłań.
D) leczyć heparyną drobnocząsteczkową przez minimum 4 tygodnie i po badaniu obrazowym usunąć cewnik, a następnie stosować heparynę drobnocząsteczkową w dawce profilaktycznej przewlekle.
E) leczyć heparyną drobnocząsteczkową przez 3 miesiące a dalszą strategię uzależnić od kontrolnej angiografii tętnic płucnych i wyniku echokardiografii z możliwością redukcji dawki heparyny lub przejścia na lek doustny począwszy od 3.-6. miesiąca leczenia.