Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2024, Specjalizacja: Ortopedia i traumatologia narządu ruchu

Do poradni ortopedycznej zgłosili się rodzice z 5-letnim chłopcem, którego dwa tygodnie temu zaopatrzono w SOR z powodu nagłego utykania, prawdopodobnie po nieznacznym upadku w przedszkolu. W ramach SOR wykonano RTG miednicy w projekcji AP (brak dostępnych obrazów, w dostępnej dokumentacji opis radiologa „bez uchwytnych zmian urazowych”), w karcie wypisowej z SOR zaznaczono, że stwierdzono niewielką ilość płynu w stawie biodrowym lewym; zlecono ibuprofen. Obecnie dziecko porusza się sprawnie, bez utykania i nie zgłasza dolegliwości. Wobec tego należy:

A) wykonać USG bioder - zanik obecności płynu w lewym biodrze potwierdza diagnozę z SOR - przemijającego zapalenia stawu biodrowego.
B) wykonać zdjęcie osiowe bioder, ponieważ dziecko jest w wieku typowym dla młodzieńczego złuszczenia głowy kości udowej, a samo zdjęcie w projekcji AP nie pozwala na wykluczenie tej patologii.
C) wykonać kontrolne RTG AP i osiowe - obraz kliniczny i wiek dziecka przemawiają za złuszczeniem głowy kości udowej typu przewlekłego.
D) wykonać kontrolne USG i RTG osiowe oraz AP stawów biodrowych; przy prawidłowych wynikach można wstępnie potwierdzić diagnozę przemijającego zapalenia stawu biodrowego, jednakże dziecko powinno być w obserwacji i pod opieką poradni ortopedycznej, gdyż obraz kliniczny i wiek dziecka mogą odpowiadać początkowym stadiom choroby Perthesa.
E) wykonać kontrolne USG i RTG osiowe oraz AP stawów biodrowych, w przypadku braku płynu w stawie i prawidłowym obrazie RTG można wstępnie potwierdzić diagnozę przemijającego zapalenia stawu biodrowego, jednakże dziecko powinno być w obserwacji i pod opieką poradni ortopedycznej, gdyż obraz kliniczny i wiek dziecka wskazują na konieczność obserwacji w kierunku rozwoju deformacji pistol grip.