Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2024, Specjalizacja: Chirurgia ogólna

65-letni pacjent z gruczolakorakiem odbytnicy zlokalizowanym na głębokości 8 cm od brzegu odbytu, bez chorób towarzyszących, miał wykonane badania diagnostyczne: rektoskopię, kolonoskopię, tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy oraz rezonans magnetyczny miednicy. W efekcie stwierdzono naciek raka na pęcherzyki nasienne po stronie prawej, okołoodbytnicze węzły chłonne miały średnicę do ok. 10 mm. Nie stwierdzono obecności przerzutów odległych. W tej sytuacji pacjent powinien mieć wykonane:

A) przedoperacyjną 5-dniową radioterapię, a następnie resekcję odbytnicy wraz z całkowitym wycięciem mezorektum w okresie 7-10 dni od zakończenia radioterapii.
B) przedoperacyjną chemioterapię FOLFOX w 3 seriach, a następnie po upływie 4 tygodni przednią resekcję odbytnicy wraz z całkowitym wycięciem mezorektum.
C) resekcję odbytnicy metodą klasyczną lub laparoskopową wraz z całkowitym wycięciem mezorektum, a następnie po ocenie histopatologicznej usuniętego materiału w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu pooperacyjną radioterapię lub chemioterapię.
D) przedoperacyjną chemioterapię 5-tygodniową, następnie 5-dniową radioterapię, a po upływie kolejnych 4-6 tygodni resekcję odbytnicy w granicach zdrowych onkologicznie.
E) przedoperacyjną radio-chemioterapię, a następnie po 8-10 tygodniach resekcję odbytnicy wraz z całkowitym wycięciem mezorektum w granicach zdrowych onkologicznie. Dalsze leczenie uzależnione będzie od pooperacyjnej oceny histopatologicznej usuniętego materiału.