Pytanie z egzaminu PES

Dziedzina: Pytanie specjalistyczne, Specjalizacja: Ortopedia i traumatologia narządu ruchu, Pediatria, Reumatologia

Dziewczynka 10 letnia zgłosiła się na IP z powodu bólu i obrzęku stawu kolanowego prawego trwającego od 5 dni, bez poprawy po miejscowych maściach p/w zapalnych. Dziewczynka neguje uraz. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy kilkukrotnie występował ból i niewielki obrzęk stawu ww. kolanowego z szybką poprawą po zastosowaniu maści p/zapalnej. Po raz pierwszy dolegliwości wystąpiły po górskiej wycieczce. Dziewczynka rekreacyjnie trenuje taniec towarzyski. W badaniu przedmiotowym wyraźny obrzęk stawu kolanowego prawego, z bolesnością i deficytem zgięcia. Chód utykający. Pozostałe stawy bez cech aktywności zapalnej. W USG pogrubienie maziówki i warstwa płynu 17 mm w prawym st. kolanowym. Prawidłowy poziom białka C-reaktywnego i morfologii krwi. Wybierz prawidłowe:

A) Do leczenia miejscowego należy dołączyć doustny lek p/w zapalny i wydać kierowanie do poradni ortopedycznej
B) Należy skierować chorą do oddziału reumatologii dziecięcej podejrzewając MIZS jako jednę z przyczyn dolegliwości
C) Włączyć antybiotyk z grupy cefalosporyn i wydać skierowanie do poradni chorób zakaźnych podejrzewajac boreliozę
D) Na podstawie wywiadu stwierdzić przeciążeniową przyczynę dolegliwości i w zwiazku z tym wykluczyć tło reumatologiczne.
E) Leczyć w warunkach ambulatoryjnych lekiem p/w zapalnym i elewacją kończyny, ale bezwzglednie wykonać ASO i RF (czynik reumatoidalny) aby nie przeoczyć choroby reumatologicznej