Konsylium24
Kompendium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
Napisz do nas
Zarejestruj się
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Wykłady ekspertów
Wydarzenia
Edukacja
Kursy online
Projekty edukacyjne
Podcasty
E-booki
LEK
LDEK
PES
Oferty pracy
Oceny miejsc pracy
Ogłoszenia
Więcej
Wydarzenia branżowe
Konsylium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
PES - Baza pytań
Jesień 2020
Położnictwo i ginekologia
Wyczyść filtry
Rozpocznij naukę
Wyczyść
Wiosna 2024
Jesień 2023
Wiosna 2023
Jesień 2022
Wiosna 2022
Jesień 2021
Wiosna 2021
Jesień 2020
Wiosna 2020
Jesień 2019
Wiosna 2019
Jesień 2018
Wiosna 2018
Jesień 2017
Wiosna 2017
Jesień 2016
Wiosna 2016
Jesień 2015
Wiosna 2015
Jesień 2014
Wiosna 2014
Jesień 2013
Wiosna 2013
Jesień 2012
Wiosna 2012
Jesień 2011
Wiosna 2011
Jesień 2010
Wiosna 2010
Jesień 2009
Wiosna 2009
Jesień 2008
Wiosna 2008
Jesień 2007
Wiosna 2007
Jesień 2006
Wiosna 2006
Jesień 2005
Wiosna 2005
Jesień 2004
Wiosna 2004
Jesień 2003
Wiosna 2003
Jesień 2002
Wiosna 2002
Jesień 2001
Wiosna 2001
Jesień 2000
Wiosna 2000
Wyczyść
Alergologia
Anestezjologia i intensywna terapia
Angiologia
Audiologia i foniatria
Balneologia i medycyna fizykalna
Bez specjalizacji
Chirurgia dziecięca
Chirurgia klatki piersiowej
Chirurgia naczyniowa
Chirurgia ogólna
Chirurgia onkologiczna
Chirurgia plastyczna
Chirurgia stomatologiczna
Chirurgia szczękowo-twarzowa
Choroby płuc
Choroby wewnętrzne
Choroby zakaźne
Dermatologia i wenerologia
Diabetologia
Diagnostyka laboratoryjna
Endokrynologia
Endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość
Endokrynologia i diabetologia dziecięca
Epidemiologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Gastroenterologia dziecięca
Genetyka kliniczna
Geriatria
Ginekologia onkologiczna
Hematologia
Hipertensjologia
Immunologia kliniczna
Kardiochirurgia
Kardiologia
Kardiologia dziecięca
Medycyna nuklearna
Medycyna paliatywna
Medycyna pracy
Medycyna ratunkowa
Medycyna rodzinna
Medycyna sądowa
Medycyna sportowa
Medycyna transportu
Mikrobiologia lekarska
Nefrologia
Nefrologia dziecięca
Neonatologia
Neurochirurgia
Neurologia
Neurologia dziecięca
Neuropatologia
Okulistyka
Onkologia i hematologia dziecięca
Onkologia kliniczna
Ortodoncja
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Otorynolaryngologia
Otorynolaryngologia dziecięca
Patomorfologia
Pediatria
Periodontologia
Położnictwo i ginekologia
Protetyka stomatologiczna
Psychiatria
Psychiatria dzieci i młodzieży
Radiologia i diagnostyka obrazowa
Radioterapia onkologiczna
Rehabilitacja medyczna
Reumatologia
Seksuologia
Stomatologia dziecięca
Stomatologia ogólna
Stomatologia zachowawcza z endodoncją
Toksykologia kliniczna
Transfuzjologia kliniczna
Transplantologia kliniczna
Urologia
Urologia dziecięca
Zdrowie publiczne
Pytanie
Egzamin
Ilość
Komentarz
Które z poniższych zdań dotyczących zespołu niewrażliwości na androgeny (AIS, ang. androgen insensitivity syndrome) jest fałszywe?
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
Które z poniższych stwierdzeń dotyczących przedwczesnego wygasania czynności jajników (POF, ang. premature ovarian failure) są prawdziwe? 1) u kobiet ze zdiagnozowanym POF nie obserwuje się spontanicznego powrotu czynności jajników; 2) mechanizmy autoimmunologiczne uczestniczą w patogenezie ok. 60% POF; 3) biopsja jajnika nie znajduje zastosowania w diagnostyce autoimmunologicznej postaci POF; 4) do częstych wrodzonych przyczyn POF należy premutacja genu FMR1; 5) w około 2-10% przypadków POF wiąże się z procesem autoimmunologicznym zachodzącym w nadnerczach. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
Które z poniższych stwierdzeń dotyczących zespołu niepękniętego pęcherzyka janikowego (LUF, ang. luteinized unruptured follicle) są prawdziwe? 1) niepęknięcie pęcherzyka jajnikowego powoduje wtórne wchłonięcie płynu pęcherzykowego i luteinizację komórek tekalnych; 2) wydzielanie śluzu szyjkowego w fazie owulacyjnej pozostaje prawidłowe; 3) leczenie LUF polega na stymulacji owulacji; 4) lekiem pierwszego rzutu w stymulacji owulacji w LUF jest letrozol w skojarzeniu z bHCG; 5) stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych zmniejsza ryzyko LUF. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
Do poradni uroginekologicznej zgłasza się 80-letnia kobieta, która uskarża się na uczucie ciała obcego wysuwającego się przed szparę sromową, szczególnie wieczorami. Podaje utrudnione oddawanie moczu i stolca (pacjentka w celu defekacji i mikcji musi odprowadzać ręką obniżone narządy do pochwy). Wcześniej miała objawy wysiłkowego nietrzymania moczu, lecz ostatnio uległy one znacznemu zmniejszeniu. Badanie lekarskie ujawnia całkowite wypadanie macicy i pochwy. W badaniach laboratoryjnych zwracają uwagę znacznie podwyższone mocznik i kreatynina. Które z poniższych zdań jest fałszywe? 1) utrudniona mikcja i defekacja to typowe objawy zaawansowanego obniżenia narządów płciowych; 2) u pacjentki zanik objawów wysiłkowego nietrzymania moczu nie jest związany z zaburzeniami statyki narządów płciowych; 3) jest prawdopodobne, że podwyższone parametry nerkowe są odzwierciedleniem zaburzeń statyki narządów płciowych; 4) pacjentce w pierwszej kolejności należy zaproponować leczenie operacyjne; 5) po leczeniu operacyjnym, które przywraca wzajemną topografię narządów miednicy mniejszej, u tej pacjentki nie należy spodziewać się wystąpienia objawów wysiłkowego nietrzymania moczu. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
Które z poniższych stwierdzeń dotyczących niepłodnej pacjentki z endometriozą jest fałszywe?
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
Które z poniższych stwierdzeń dotyczących stymulacji owulacji są prawdziwe? 1) hiperprolaktynemia stanowi wskazanie do farmakologicznej indukcji owulacji; 2) działanie klomifenu polega na selektywnej modulacji receptora progesteronowego; 3) w celu oceny skuteczności indukcji owulacji, pierwsze badanie ultrasonograficzne należy wykonać ok. 12. dnia cyklu; 4) w ciążach po stymulacji owulacji odsetek poronień jest większy niż w ciążach uzyskanych bez stymulacji owulacji; 5) stymulacje klomifenem należy rozpoczynać od dawki 50mg dziennie. Przy tej dawce uzyskuje się blisko 50% ciąż. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
Które z poniższych stwierdzeń dotyczących medycyny rozrodu są prawdziwe? 1) regularne krwawienia miesięczne w rytmie 21-36 dni z dużym prawdopodobieństwem świadczą o cyklach owulacyjnych; 2) zgodnie ze stanowiskiem ESHRE (European Society of Human Repro- duction and Embryology) oznaczenie estradiolu w środku fazy lutealnej daje najpewniejszą informację czy cykl był owulacyjny; 3) wartości FSH poniżej 25 mIU/ml w 2.-4. dniu cyklu są wykładnikiem prawidłowej rezerwy jajnikowej; 4) nieprawidłowości jajeczkowania są odpowiedzialne za niepłodność u ok. 15% par; 5) w ocenie rezerwy jajnikowej oznaczenie poziomu AMH i inhibiny B jest czulszym badaniem niż ocena liczby pęcherzyków antralnych w badaniu ultrasonograficznym. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
Wskaż zdania prawdziwe dotyczące roli laparoskopii w procesie diagnostyczno-leczniczym raka jajnika: 1) laparoskopia nie jest stosowana w przypadku raka jajnika, zawsze należy wykonać laparotomię z cięcia podłużnego; 2) laparoskopię można z powodzeniem zastosować we wczesnych stadiach raka jajnika; 3) laparoskopię stosuje się w przypadku zaawansowanego raka jajnika w celu oceny możliwości wykonania cytoredukcji; 4) podczas laparoskopii w przypadku podejrzenia zmiany złośliwej w obrębie jajnika nie trzeba stosować worków laparoskopowych; 5) laparoskopia znacznie zwiększa częstość nawrotów w porównaniu do laparotomii, szczególnie we wczesnych postaciach raka jajnika. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
U 46 letniej pacjentki zdiagnozowano raka szyjki macicy na podstawie wycinków z szyjki macicy. W wykonanym RM oraz w badaniu klinicznym stwierdza się naciek przymacicza lewego, który nie dochodzi do kości miednicy. Zaznacz prawidłowe zdanie:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
Wskaż prawdziwe stwierdzenie dotyczące zespołu Mayera-Rokitansky’ego- Küstera-Hausera (zespół MRKH): 1) wrodzony brak macicy i pochwy najczęściej występuje pod postacią zespołu MRKH; 2) kariotyp osoby z zespołem MRKH to 46, XX; 3) kariotyp osoby z zespołem MRKH to 46, XY; 4) w zespole MRKH występują nieprawidłowe jajniki; 5) w zespole MRKH nigdy nie spotyka się rogu szczątkowego macicy. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
60-letnia pacjentka zgłosiła się do szpitala z powodu guza jajnika, podwyż- szonego markera CA-125 (78 U/ml). Podczas operacji stwierdzono guzowato zmieniony jajnik prawy, o gładkiej powierzchni, wizualnie bez cech rozsiewu choroby w obrębie miednicy mniejszej czy jamy brzusznej. Usunięto przydatki prawe i wysłano materiał tkankowy na badanie śródoperacyjne histopatologiczne. Wynik badania śródoperacyjnego – guz o granicznej złośliwości typu śluzowego. Zalecane dalsze postępowanie operacyjne to: 1) limfadenektomia biodrowa; 2) wycięcie przydatków prawych jest wystarczające i nie ma potrzeby poszerzania zabiegu; 3) appendektomia nie jest konieczna w tym przypadku; 4) omentektomia; 5) wycięcie lewych przydatków i macicy. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
W materiale pooperacyjnym pacjentki operowanej z powodu raka endometrium stwierdzono: naciek poniżej połowy grubości mięśniówki, LVSI ujemny, stopień złośliwości histologicznej G2, rak endometrioidalny. Przedoperacyjne wyniki badań obrazowych nie wykazały cech potencjalnej adenopatii. Zalecane postępowanie pooperacyjne to:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
66-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu krwawienia menopauzalnego do szpitala. Frakcjonowane łyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy wykazało raka endometrioidalnego, G-3. Fragmenty utkania nowotworowego zostały stwierdzone zarówno w materiale z jamy macicy, jak i kanału szyjki. Pacjentka została podda- na operacji całkowitego wycięcia macicy wraz z przydatkami i limfadenektomii. Ocena histopatologiczna wykazała brak przerzutów do węzłów chłonnych, LVSI ujemne, naciek powyżej połowy grubości mięśniówki oraz powierzchowny naciek błony śluzowej w obrębie kanału szyjki macicy (zajęcie gruczołów szyjkowych), bez cech naciekania podścieliska. Stopień zaawansowania raka według aktualnej klasyfikacji FIGO to:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
32-letnia nieródka, planująca w przyszłości ciążę, została poddana konizacji chirurgicznej z powodu wczesnego raka szyjki macicy. Stopień zaawansowania ustalono po ocenie histopatologicznej stożka na IA1 według FIGO. Marginesy stożka na tarczy oraz w kanale - bez obecności nowotworu. W preparacie stwierdzono zajęcie przestrzeni naczyniowych i chłonnych (LVSI+). Optymalnym leczeniem dla tej chorej jest:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
Do niekorzystnych czynników ryzyka niepowodzenia leczenia we wczesnym raku jajnika nie należy:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
Nowotwory narządów płciowych w ciąży są rzadkim zjawiskiem. W odniesieniu do diagnostyki i leczenia złośliwych guzów jajnika w ciąży prawdziwe są stwierdzenia: 1) najczęstszymi nowotworami są guzy germinalne; 2) wśród nowotworów nabłonkowych najczęściej występuje rak jasnokomórkowy; 3) stosowanie markerów w diagnostyce ma ograniczone znaczenie w ciąży; 4) u około 60% ciężarnych występują różne objawy guza; 5) najbezpieczniej dla płodu przeprowadzić operację w I trymestrze. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
Najczęstszym powikłaniem pooperacyjnym zabiegu limfadenektomii okołoaortalnej jest:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
Uszkodzenie nerwu zasłonowego jest jednym z najpoważniejszych powikłań limfadenektomii biodrowo-zasłonowej. Klinicznie manifestuje się: 1) silnym bólem wzdłuż przyśrodkowej strony uda; 2) zaburzeniem czucia bocznej powierzchni uda; 3) utrudnionym chodzeniem; 4) niemożnością założenia nogi na nogę; 5) zaburzeniami funkcji zwieracza pęcherza moczowego. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
Najczęstszym wskazaniem do wykonania zabiegu hysterektomii prostej są:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
U 34-letniej ciężarnej w 9 tygodniu ciąży w rozmazie cytologicznym postawiono wstępne rozpoznanie HGSIL. Wskaż prawdziwe stwierdzenia związane z dalszą diagnostyką i leczeniem tej pacjentki: 1) należy wykonać niezwłocznie badanie kolposkopowe; 2) przy podejrzeniu progresji zmiany należy wykonać biopsję po 12 tyg. ciąży; 3) kolposkopię powtarzamy co 8-10 tygodni do porodu; 4) zabieg konizacji jest wskazany przy zmianie CIN3; 5) zmiana CIN2 nie stanowi wskazania do cięcia cesarskiego. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
Pacjentka 32 letnia, stara się o ciążę od 12 miesięcy. Miesiączki regularne co 26 dni. W badaniach laboratoryjnych: AMH 2,4 ng/ml, FSH w 3 d.c. - 8 mIU/ml, poziom progesteronu w 20 dc- 5ng/ml. W wywiadzie przebyta laparoskopowa appendectomia w wieku 23 lat z konwersją do laparotomii ze względu na rozlane ropne zapalenie wyrostka, które objęło również przydatki prawe. W seminogramie męża: teratozoospermia (morfologia plemników: 3% prawidłowych) pozostałe parametry w normie wg WHO 2010. W badaniu USG TV bez odchyleń od normy, w badaniu dwuręcznym zwraca uwagę ograniczenie ruchomości macicy i prawych przydatków, z niewielką bolesnością w trakcie palpacji. Co zaproponujesz Parze w pierwszej kolejności?:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
Azoospermię diagnozujemy przy dwukrotnym braku plemników w nasieniu po odwirowaniu go przez 15 min z prędkością 3000g, przy czym badania powinny być przeprowadzone w odstępie miesiąca. Optymalny zestaw badań dodatkowych wykonywanych po stwierdzeniu azoospermii zawiera zestaw:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
W przypadku rozpoznania u pacjentki niepłodnej endometriozy w stopniu III/ IV wg ASRM i kwalifikacji do procedury IVF, rekomendowanym protokołem jest protokół:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
Zgodnie z Wytycznymi Polskiego Towarzystawa Endokrynologicznego i Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z 2018 r, jednym z kryteriów rozpoznania PCOS u pacjentek w wieku 18-35 lat jest stwierdzenie w badaniu ultrasonograficznym przezpochwowym liczby pęcherzyków antralnych jajnika >:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
U 19-letniej pacjentki zdiagnozowano PCOS oraz hirsutyzm (10 pkt w skali Ferrimana-Galwaya). Pacjentka regularnie miesiączkuje, BMI 23. Pacjentka nie planuje ciąży. Jaki lek zaproponujesz jako lek I rzutu?
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
U 28-letniej pacjentki w badaniu cytologicznym postawiono wynik ASC-H Pacjentka nie była w ciąży, nie była szczepiona przeciwko HPV. Postępowaniem zalecanym w jej przypadku będzie:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
Przykładem działania z zakresu profilaktyki pierwotnej w ginekologii onkologicznej jest:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
Największą nieprawidłowością laboratoryjną w wewnątrzwątrobowej cholestazie ciężarnych, mogącą być pierwszą i jedyną jest:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
Spośród wymienionych preparatów, do pochodnych 19-nortestosteronu należy: 1) gestoden; 2) norgestymat; 3) octan medroksyprogesteronu; 4) dienogest; 5) dezogestrel. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
Która z poniższych odpowiedzi prawidłowo opisuje właściwości tibolonu?
PES, Jesień 2020, Położnictwo i ginekologia
0
-
←
1
2
3
4
→