Konsylium24
Kompendium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
Napisz do nas
Zarejestruj się
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Wykłady ekspertów
Wydarzenia
Edukacja
Kursy online
Projekty edukacyjne
Podcasty
E-booki
LEK
LDEK
PES
Oferty pracy
Oceny miejsc pracy
Ogłoszenia
Więcej
Wydarzenia branżowe
Konsylium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
PES - Baza pytań
Wiosna 2003
Geriatria
Wyczyść filtry
Rozpocznij naukę
Wyczyść
Wiosna 2024
Jesień 2023
Wiosna 2023
Jesień 2022
Wiosna 2022
Jesień 2021
Wiosna 2021
Jesień 2020
Wiosna 2020
Jesień 2019
Wiosna 2019
Jesień 2018
Wiosna 2018
Jesień 2017
Wiosna 2017
Jesień 2016
Wiosna 2016
Jesień 2015
Wiosna 2015
Jesień 2014
Wiosna 2014
Jesień 2013
Wiosna 2013
Jesień 2012
Wiosna 2012
Jesień 2011
Wiosna 2011
Jesień 2010
Wiosna 2010
Jesień 2009
Wiosna 2009
Jesień 2008
Wiosna 2008
Jesień 2007
Wiosna 2007
Jesień 2006
Wiosna 2006
Jesień 2005
Wiosna 2005
Jesień 2004
Wiosna 2004
Jesień 2003
Wiosna 2003
Jesień 2002
Wiosna 2002
Jesień 2001
Wiosna 2001
Jesień 2000
Wiosna 2000
Wyczyść
Alergologia
Anestezjologia i intensywna terapia
Angiologia
Audiologia i foniatria
Balneologia i medycyna fizykalna
Bez specjalizacji
Chirurgia dziecięca
Chirurgia klatki piersiowej
Chirurgia naczyniowa
Chirurgia ogólna
Chirurgia onkologiczna
Chirurgia plastyczna
Chirurgia stomatologiczna
Chirurgia szczękowo-twarzowa
Choroby płuc
Choroby wewnętrzne
Choroby zakaźne
Dermatologia i wenerologia
Diabetologia
Diagnostyka laboratoryjna
Endokrynologia
Endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość
Endokrynologia i diabetologia dziecięca
Epidemiologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Gastroenterologia dziecięca
Genetyka kliniczna
Geriatria
Ginekologia onkologiczna
Hematologia
Hipertensjologia
Immunologia kliniczna
Kardiochirurgia
Kardiologia
Kardiologia dziecięca
Medycyna nuklearna
Medycyna paliatywna
Medycyna pracy
Medycyna ratunkowa
Medycyna rodzinna
Medycyna sądowa
Medycyna sportowa
Medycyna transportu
Mikrobiologia lekarska
Nefrologia
Nefrologia dziecięca
Neonatologia
Neurochirurgia
Neurologia
Neurologia dziecięca
Neuropatologia
Okulistyka
Onkologia i hematologia dziecięca
Onkologia kliniczna
Ortodoncja
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Otorynolaryngologia
Otorynolaryngologia dziecięca
Patomorfologia
Pediatria
Periodontologia
Położnictwo i ginekologia
Protetyka stomatologiczna
Psychiatria
Psychiatria dzieci i młodzieży
Radiologia i diagnostyka obrazowa
Radioterapia onkologiczna
Rehabilitacja medyczna
Reumatologia
Seksuologia
Stomatologia dziecięca
Stomatologia ogólna
Stomatologia zachowawcza z endodoncją
Toksykologia kliniczna
Transfuzjologia kliniczna
Transplantologia kliniczna
Urologia
Urologia dziecięca
Zdrowie publiczne
Pytanie
Egzamin
Ilość
Komentarz
Najczęstsza przyczyna zespołu otępiennego u osób po 65 r.ż. to:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
Pacjent lat 80, wykształcenie podstawowe, od 5 lat leczony na nadciśnienie tętnicze, ostatnio enalapril 2 x 5 mg, skarży się na: zaburzenia pamięci i bezsenność. W badaniu stwierdzono: RR 175/95 mmHg, test MMSE (Mini Mental State Examination) 20 punktów. Wskaż dalsze postępowanie:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
Pacjentka lat 75, od 6 miesięcy rozpoznana depresja. Mimo leczenia objawy utrzymują się. Dominuje spowolnienie, apatia, bóle mięśni, zaparcia, brak apetytu, wahania ciśnienia tętniczego. Które z wymienionych badań są niezbędne dla wykluczenia ewentualnego tła somatogennego objawów: 1) morfologia krwi obwodowej; 2) OB; 3) PSA; 4) TSH; 5) ASO; 6) stężenie mocznika i kreatyniny w surowicy. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
Wskaż prawdziwe twierdzenie dotyczące zespołu majaczeniowego u osób w wieku podeszłym:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
Które z przedstawionych poniżej stwierdzeń najlepiej określa chorobę Alzheimera:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
68-letni mężczyzna, samotny, skarży się na narastające od kilku miesięcy: apatię, zmienność nastroju i łatwe zapominanie oraz dokuczliwe mrowienia kończyn dolnych i trudności w chodzeniu. W badaniu stwierdzono osłabienie odruchów kolanowych i skokowych oraz zaburzenia czucia w obrębie kończyn dolnych. Które z rozpoznań jest najbardziej prawdopodobne:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
73-letnia kobieta z rozpoznanym od 5 lat zespołem otępiennym typu choroby Alzheimera. Od 5 dni nasilony niepokój ruchowy, krzyk, bezsenność, agresja w stosunku do opiekuna, utrata kontroli nad trzymaniem moczu i czynnościami higienicznymi, utrata zdolności samodzielnego ubierania się. Najbardziej prawdopodobna przyczyna pogorszenia się stanu chorej to:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
Do wstępnej, przesiewowej oceny osoby z podejrzeniem zaburzeń otępiennych stosuje się następujące testy spośród wymienionych: 1) krótka skala oceny stanu psychicznego (MMSE) Folsteinów; 2) skala oceny choroby Alzheimera (ADAS); 3) test rysowania zegara; 4) test uczenia się 15 słów Reya; 5) skala depresji Hamiltona. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
Donepezil (Aricept) należący do inhibitorów acetylocholinesterazy jest jednym z leków zarejestrowanych do leczenia objawowego choroby Alzheimera. Zalecanym sposobem dawkowania jest:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
Pacjent lat 80 przyjęty został do oddziału z rozpoznaniem zapalenia płuc. W badaniu wstępnym, niezależnie od objawów zapalenia płuc, stwierdzono: wyraźnie zaznaczone objawy parkinsonizmu oraz zaburzenia pamięci. Z wywiadu wynikało, że od 2 lat narastają zaburzenia otępienne, trudności w chodzeniu, powtarzają się upadki, okresowo chory miewał omamy wzrokowe i słuchowe z pobudzeniem. Z powodu niepokoju otrzymał w nocy 1 tabletkę (1 mg) Haloperidolu. Następnego dnia stwierdzono znaczne symetryczne nasilenie sztywności mięśni, uniemożliwiające chodzenie, maskowatość twarzy, ślinotok. U chorego rozpoznano zapalenie płuc oraz podejrzenie:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
Etiologia choroby Alzheimera nie jest dotychczas w pełni wyjaśniona. Podawane są liczne czynniki ryzyka wystąpienia tego schorzenia. Które z poniżej podanych są obecnie uznawane za najistotniejsze: 1) wiek; 2) przebyte wirusowe i grzybicze zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych; 3) występowanie otępień pierwotnie zwyrodnieniowych wśród bliskich krewnych; 4) przebyte urazy czaszkowo-mózgowe z utratą przytomności; 5) przebyte lub współistniejące niedobory witamin głównie z grupy B. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
Omamy i urojenia w przebiegu choroby Parkinsona u osób w wieku podeszłym są najczęściej:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
Pacjent lat 80 zgłosił się do poradni z objawami umiarkowanie nasilonego zespołu depresyjnego. Dolegliwości nasilają się od 4 miesięcy. Od kilkunastu lat choruje na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę, od roku leczony z powodu niewydolności serca i jaskry. Który z wymienionych poniżej leków przeciwdepresynych należy zastosować w pierwszej kolejności:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
Pacjentka lat 71 zgłasza skargi na narastające obniżenie nastroju, nasilające się osłabienie i spowolnienie, brak apetytu, uporczywe zaparcie, nadmierną senność, suchość skóry, łamliwość włosów, stałe uczucie zimna. Objawy narastają od 4 miesięcy. Wcześniej nie chorowała poważniej. Który z poniższych zespołów jest najbardziej prawdopodobny:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
Wybierz prawidłową odpowiedź: 1) większość zmian w motoryce przewodu pokarmowego w starości wynika ze zmian neurologicznych, a nie mięśniowych; 2) aktywność enzymu rąbka szczoteczkowego laktazy wzrasta z wiekiem nasilając biegunki i wzdęcia; 3) z wiekiem wzrasta zachorowalność na chorobę wrzodową dwunastnicy; 4) z wiekiem w związku ze zmniejszoną produkcją kwasu solnego wzrasta stężenie gastryny w surowicy.
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
Przyczyną suchości w jamie ustnej u ludzi starszych mogą być: 1) fizjologiczne zmniejszenie się wydzielania śliny wraz z wiekiem; 2) zespół Sjogrena; 3) leki psychotropowe i moczopędne; 4) leki antyarytmiczne (np. fenytoina), immunosupresyjne (np. cyklosporyna), blokery kanału wapniowego (np. nifedypina); 5 )kamienie przewodów ślinowych i zakażenia bakteryjne. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
U pacjenta 70 letniego z utrzymującą się od ponad roku dysfagią dotyczącą zarówno pokarmów stałych jak i płynnych, z postępującą utratą wagi ciała, u którego w rtg stwierdza się gładki, poszerzony przełyk, w badaniu manometrycznym - wzrost napięcia dolnego zwieracza przełyku, należy w pierwszym rzędzie podejrzewać:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
U 65 letniej otyłej kobiety z objawami zgagi, dysfagii, ze zwracaniem resztek pokarmowych, z pobolewaniem i pieczeniem w nadbrzuszu, z dolegliwościami nasilającymi się przy ułożeniu na wznak należy podejrzewać przede wszystkim:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
Które z poniższych zdań nie są prawdziwe: 1) w etiologii choroby wrzodowej oprócz Helicobacter pylori, kwasu solnego istotną rolę odgrywa też wzrost prostaglandyn, których syntezę pobudzają papierosy i NLPZ; 2) w żołądku owrzodzenia lokalizują się głównie na krzywiźnie większej i w okolicy wpustu; 3) u osób starszych ze względu na mniejsze stężenie agresywnie działającego na śluzówkę żołądka kwasu solnego przebieg choroby wrzodowej jest zazwyczaj łagodniejszy i wiąże się z mniejszą ilością powikłań; 4) przy radiologicznym rozpoznaniu choroby wrzodowej żołądka, dodatnim teście oddechowym i serologicznym w kierunku Helicobacter pylori nie istnieje konieczność badania endoskopowego u ludzi starszych.
PES, Wiosna 2003, Geriatria
1
6 lat temu
U mężczyzny 68-letniego chorego na chorobę niedokrwienną serca i niewydolność krążenia, u którego nagle pojawił się ból w jamie brzusznej ze strony lewej z biegunką krwistą, z obecnością objawów „wyciskania kciuka” w badaniu radiologicznym jamy brzusznej należy podejrzewać przede wszystkim:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
3
3 lata temu
Które z poniższych zdań dotyczących raka przełyku są prawidłowe i pozostają ze sobą w logicznym związku: 1) występuje najczęściej u starszych mężczyzn, a w etiologii istotną rolę odgrywają alkohol, gorące napoje, achalazja, przełyk Barreta, zespół Plummer-Wilsona; 2) lokalizuje się głównie w obrębie trzech fizjologicznych przewężeń, a najczęściej przy przejściu przez rozwór przepony i w miejscu rozwidlenia tchawicy; 3) jest najczęściej rakiem płaskonabłonkowym, jeżeli jest gruczolakorakiem wówczas zwykle ma dystalną lokalizację i jest zwykle formą wrastającego raka wpustu; 4) ze względu na brak w przełyku błony otrzewnej szybko wnika do przyległych tkanek i rozprzestrzenia się pod błoną śluzową, co może dawać fałszywie ujemne wyniki biopsji.
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
Za czynniki predysponujące do rozwoju raka żołądka uznaje się: 1) palenie tytoniu; 2) przewlekłe zanikowe autoimmunologiczne zapalenie żołądka (typ A); 3) zapalenie żołądka z obecnością Helicobacter pylori i metaplazją jelitową; 4) choroba Menetriera. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
U 70-letniego mężczyzny przy obecności objawów: stany podgorączkowe, niedokrwistość z niedoboru żelaza, rozlane pobolewania w jamie brzusznej, u którego w badaniach stwierdza się dodatni wynik badania stolca na krew utajoną należy podejrzewać przede wszystkim: 1) raka jelita grubego zlokalizowanego w prawej połowie okrężnicy; 2) raka jelita grubego zlokalizowanego w lewej połowie okrężnicy; 3) wrzodziejące zapalenie jelita grubego; 4) raka żołądka. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
U pacjentki 70 letniej z osłabieniem siły mięśniowej, świądem skóry, brakiem łaknienia, z nudnościami, zabarwieniem skóry szaroziemistym, u której w badaniach stwierdza się: wysokie wartości ciśnienia tętniczego, niedokrwistość, trombocytopenię, kwasicę metaboliczną, podwyższone stężenie glukozy w surowicy, niski ciężar właściwy moczu należy podejrzewać: 1 )anemię aplastyczną ze współistniejącą cukrzycą; 2) schyłkową niewydolność nerek spowodowaną nefropatią cukrzycową; 3) nefropatię nadciśnieniową; 4) przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek u pacjentki z cukrzycą. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
Które z poniższych stwierdzeń są prawidłowe: 1) przyczyną hipogonadyzmu w starości mogą być leki: spironolakton, ketokonazol, cymetydyna; 2) przy współistniejących objawach hipogonadyzm rozpoznaje się gdy stężenie porannego wolnego testosteronu < 67 ng/100ml; 3) nadczynność przysadki może być częstą przyczyną hipogonadyzmu w starości; 4) podwyższona wartość PSA nie stanowi przeciwwskazania do leczenia hipogonadyzmu testosteronem.
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
Impotencja w starości może być spowodowana: 1) resekcją gruczołu krokowego; 2) powikłaniami neurologicznymi (cukrzyca, toksyny, stwardnienie rozsiane); 3) lekami (b- blokery, leki przeciwdepresyjne, cymetydyna, estrogeny); 4) naczyniowymi (miażdżyca lub przeciek żylny). Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
1
6 lat temu
Które z poniższych stwierdzeń jest prawdziwe: 1) najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu związaną z zaburzeniami w obrębie dolnego odcinka układu jest nadpobudliwość mięśnia wypieracza zarówno u osób z otępieniem jak i bez; 2) przyczyną nietrzymania moczu może być zarówno nadpobudliwość jak i obniżona pobudliwość mięśnia wypieracza; 3) w leczeniu zanikowego zapalenia błony śluzowej cewki moczowej i pochwy lekami z wyboru są estrogeny; 4) przed przystąpieniem do leczenia nietrzymania moczu estrogenami konieczne jest wykonanie mamografii.
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
Niedobór witaminy B12 może przejawiać się zespołem objawów, do których należą: 1) troficzne zmiany błon śluzowych, zanikowe zapalenie języka; 2) zaburzenia neurologiczne w postaci zaburzeń chodu, niedowładów spastycznych, parestezje kończyn, zanik odruchów; 3) zaburzenie funkcji poznawczych; 4) anemia makrocytowa, hiperchromiczna. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
Które z poniższych stwierdzeń nie jest prawdziwe:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
Zależny od wieku spadek podstawowej przemiany materii będący jedną z przyczyn otyłości u osób w wieku podeszłym związany jest z: 1) spadkiem stężenia trójjodotyroniny; 2) zwiększoną reaktywnoścą na noradrenalinę; 3) zmniejszonym napięciem i siłą skurczu mięśni; 4) zwiększoną aktywnością Na+K+-ATP-azy; 5) zmniejszoną termogenezą poposiłkową. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2003, Geriatria
0
-
←
1
2
3
4
→