Konsylium24
Kompendium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
Napisz do nas
Zarejestruj się
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Wykłady ekspertów
Wydarzenia
Edukacja
Kursy online
Projekty edukacyjne
Podcasty
E-booki
LEK
LDEK
PES
Oferty pracy
Oceny miejsc pracy
Ogłoszenia
Więcej
Wydarzenia branżowe
Konsylium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
PES - Baza pytań
Wiosna 2008
Neurochirurgia
Wyczyść filtry
Rozpocznij naukę
Wyczyść
Wiosna 2024
Jesień 2023
Wiosna 2023
Jesień 2022
Wiosna 2022
Jesień 2021
Wiosna 2021
Jesień 2020
Wiosna 2020
Jesień 2019
Wiosna 2019
Jesień 2018
Wiosna 2018
Jesień 2017
Wiosna 2017
Jesień 2016
Wiosna 2016
Jesień 2015
Wiosna 2015
Jesień 2014
Wiosna 2014
Jesień 2013
Wiosna 2013
Jesień 2012
Wiosna 2012
Jesień 2011
Wiosna 2011
Jesień 2010
Wiosna 2010
Jesień 2009
Wiosna 2009
Jesień 2008
Wiosna 2008
Jesień 2007
Wiosna 2007
Jesień 2006
Wiosna 2006
Jesień 2005
Wiosna 2005
Jesień 2004
Wiosna 2004
Jesień 2003
Wiosna 2003
Jesień 2002
Wiosna 2002
Jesień 2001
Wiosna 2001
Jesień 2000
Wiosna 2000
Wyczyść
Alergologia
Anestezjologia i intensywna terapia
Angiologia
Audiologia i foniatria
Balneologia i medycyna fizykalna
Bez specjalizacji
Chirurgia dziecięca
Chirurgia klatki piersiowej
Chirurgia naczyniowa
Chirurgia ogólna
Chirurgia onkologiczna
Chirurgia plastyczna
Chirurgia stomatologiczna
Chirurgia szczękowo-twarzowa
Choroby płuc
Choroby wewnętrzne
Choroby zakaźne
Dermatologia i wenerologia
Diabetologia
Diagnostyka laboratoryjna
Endokrynologia
Endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość
Endokrynologia i diabetologia dziecięca
Epidemiologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Gastroenterologia dziecięca
Genetyka kliniczna
Geriatria
Ginekologia onkologiczna
Hematologia
Hipertensjologia
Immunologia kliniczna
Kardiochirurgia
Kardiologia
Kardiologia dziecięca
Medycyna nuklearna
Medycyna paliatywna
Medycyna pracy
Medycyna ratunkowa
Medycyna rodzinna
Medycyna sądowa
Medycyna sportowa
Medycyna transportu
Mikrobiologia lekarska
Nefrologia
Nefrologia dziecięca
Neonatologia
Neurochirurgia
Neurologia
Neurologia dziecięca
Neuropatologia
Okulistyka
Onkologia i hematologia dziecięca
Onkologia kliniczna
Ortodoncja
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Otorynolaryngologia
Otorynolaryngologia dziecięca
Patomorfologia
Pediatria
Periodontologia
Położnictwo i ginekologia
Protetyka stomatologiczna
Psychiatria
Psychiatria dzieci i młodzieży
Radiologia i diagnostyka obrazowa
Radioterapia onkologiczna
Rehabilitacja medyczna
Reumatologia
Seksuologia
Stomatologia dziecięca
Stomatologia ogólna
Stomatologia zachowawcza z endodoncją
Toksykologia kliniczna
Transfuzjologia kliniczna
Transplantologia kliniczna
Urologia
Urologia dziecięca
Zdrowie publiczne
Pytanie
Egzamin
Ilość
Komentarz
Które z poniższych przyczyn mogą spowodować samoistny (spontaniczny) płynotok? 1) pneumatyzacja kości dołu skroniowego; 2) guzy przysadki; 3) wodogłowie; 4) zespół pustego siodła; 5) zapalenie opon mózgowych i mózgu. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Stwierdzenie obecności wodogłowia normotensyjnego u osób dorosłych (diagnoza) nie daje odpowiedzi na pytanie, czy założenie zastawki przyniesie pożądany skutek (prognoza). Które z poniższych stwierdzeń odnośnie skuteczności prognostycznej badań dodatkowych jest prawdziwe?
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Rejestracja ruchowych potencjałów wywołanych (MEP) znajduje coraz szersze zastosowanie do monitorowania podczas operacji neurochirurgicznych. Które ze stwierdzeń dotyczących monitorowania MEP jest prawdziwe?
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Patofizjologia wodogłowia normotensyjnego u osób dorosłych jest nie do końca wyjaśniona, chociaż starsze i nowsze badania sugerują rolę zmian ciśnienia i przepływu płynu m-r, jak też rolę zmienionej podatności (compliance) przestrzeni wewnątrzczaszkowej. Odchylenia od normy tych parametrów mogą wskazywać, czy po wszczepieniu zastawki nastąpi poprawa. Które z poniższych stwierdzeń odnośnie patofizjologii tego rodzaju wodogłowia jest prawdziwe?
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Pomimo postępów neurochirurgii wyniki leczenia glejaka wielopostaciowego (glioblastoma multiformae) są wciąż niezadowalające. Jednym z czynników rokowniczych, wokół którego toczy się dyskusja jest niezbędna radykalność usunięcia guza. Na ten temat ukazało się wiele opracowań klinicznych. Jednym z wniosków jest ten, który mówi, że warunkiem przedłużenia okresu przeżycia ze (średnio) 9 miesięcy do (średnio) 13 miesięcy jest usunięcie?
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Pomimo postępu neurochirurgii, onkologii i radioterapii nadal nie osiągnięto przełomu w leczeniu glejaka wielopostaciowego (glioblastoma multiformae). Jednak ostatnio udało się zwiększyć stopień przeżycia okresu 24 miesięcy z 10% do 27% pacjentów przy skojarzeniu radioterapii ze specyficzną chemioterapią. Tym środkiem chemioterapeutycznym jest:
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Traktografia jest jedną z nowych metod obrazowania, dzięki której możemy wyznaczyć lokalizację określonych włókien nerwowych (n.p. drogi piramidowej) w istocie białej mózgu. Metodologia tego badania opiera się na:
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Które ze stwierdzeń dotyczących leczenia hemangioblastoma jest prawdziwe?
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Opinie co do wskazań, skuteczności i techniki wykonania kraniotomii odbarczającej w ciężkich urazach czaszkowo-mózgowych zmieniały się na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci i wciąż ewoluują. Które z poniższych stwierdzeń można uznać za prawdziwe w świetle dotychczas wykonanych badań klinicznych? 1) usunięty płat kostny powinien być możliwie jak największy; 2) rozmiar usuniętego płata kostnego nie ma wpływu na skuteczność kraniotomii, o ile wykonana zostanie plastyka opony twardej; 3) kluczowe dla skuteczności odbarczenia jest usunięcie kości sięgające do podstawy dołu skroniowego; 4) kluczowe dla skuteczności odbarczenia jest usunięcie kości sięgające do podstawy przedniego dołu czaszki, nawet jeżeli wymaga to naruszenia i zaopatrzenia zatok czołowych; 5) kraniotomia odbarczająca jest metodą historyczną i obecnie nie powinna być wykonywana. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Które z poniższych stwierdzeń, dotyczących leczenia malformacji tętniczo-żylnych mózgu jest prawdziwe?
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Które ze twierdzeń dotyczących samoistnego krwotoku do móżdżku jest prawdziwe? 1) szczyt zachorowań przypada na 5 dekadę życia; 2) często dotyczy chorych z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, zaburzeniami krzepnięcia, chorobami wątroby; 3) lokalizacja w półkuli móżdżku jest bardziej niebezpieczna niż w robaku i dlatego należy kwalifikować do usunięcia krwiaki półkulowe o mniejszych rozmiarach niż te zlokalizowane w robaku; 4) w diagnostyce krwiaka móżdżku badanie rezonansu magnetycznego ma zdecydowaną przewagę w stosunku do tomografii komputerowej, ponieważ MR lepiej pozwala ocenić inwazję krwi do pnia mózgu i do komór, wodogłowie nadciśnieniowe, wielkość krwiaka; 5) u większości pacjentów z krwiakiem móżdżku stwierdzano obecność mikronaczyniaków na tętnicach: móżdżkowej górnej, móżdżkowej przedniej dolnej, móżdżkowej tylnej dolnej. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Które ze stwierdzeń dotyczących leczenia samoistnego krwotoku do móżdżku jest prawdziwe? 1) krwiaki w robaku są bardziej niebezpieczne niż zlokalizowane w półkuli móżdżku i dlatego należy te pierwsze kwalifikować do operacyjnego usunięcia przy mniejszych rozmiarach (n.p 35x25mm), niż krwiaki półkulowe (n.p. 40x30 mm); 2) jeżeli w badaniu KT stwierdzimy krwiak móżdżku z ostrym wodogłowiem, wówczas właściwym rozwiązaniem jest wykonanie drenażu komór i uzależnienie dalszego postępowania od dynamiki choroby; 3) w przypadku osoby w wieku 75 lat, z ostrym wodogłowiem i z głębokimi zaburzeniami przytomności należy w pierwszym rzędzie rozważyć usunięcie chirurgiczne krwiaka, a nie leczenie zachowawcze; 4) obecność obrzęku móżdżku wokół krwiaka półkulowego ma stosunkowo nieduże znaczenia dla rokowania po leczeniu chirurgicznym; 5) stopień ucisku zbiorników pajęczynówki w sąsiedztwie móżdżku (ciasna tylna jama) pozostaje zazwyczaj w proporcji do wielkości krwiaka, zatem przy kwalifikacji do leczenia operacyjnego wystarczy kierować się przede wszystkim wielkością krwiaka. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Elektrokoagulacja wewnątrzdyskowa (intradiscal electrothermal therapy - IDET), została wprowadzona w 1997 r. jako alternatywa dla innych rodzajów postępowania w chorobie dyskowej. Wskazaniem do wykonania tej procedury jest: 1) wyraźne zwyrodnienie dysku, przejawiające się znacznym zwężeniem przestrzeni międzykręgowej; 2) wewnętrzne pęknięcie struktury dysku z bólami krzyża; 3) stwierdzenie ognisk wysoko intensywnego sygnału w tylnej części pierścienia włóknistego w obrazach T-2 zależnych MR kręgosłupa; 4) ból krzyża z rwą kulszową i/lub ubytkami neurologicznymi; 5) przepuklina dyskowa z rwą kulszową. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Dzięki postępom radiochirurgii i chirurgii naczyniowej dysponujemy obecnie alternatywą dla często trudnego leczenia chirurgicznego malformacji tętniczo-żylnych mózgu. Pojawiają się jednak również problemy z właściwym doborem i łączeniem różnych sposobów leczenia. Które z poniższych stwierdzeń, dotyczących leczenia malformacji tętniczo-żylnych mózgu są prawdziwe?
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Powikłaniem leczenia operacyjnego guzów układu komorowego mózgu może być:
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Najczęstsza lokalizacją gwiaździaka olbrzymiokomórkowego (giant cell astrocytoma) jest okolica:
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Który z guzów rozrastających się w tylnym dole czaszki zawiera komórkowe ziarnistości sekrecyjne produkujące katecholaminy?
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Obecność naczyniaka siatkówki, torbielowatego guza móżdżku, polycytemia, guz trzustki lub nerki upoważniają do rozpoznania:
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
W przebiegu osłoniaka nerwu przedsionkowego występują charakterystyczne objawy audiologiczne. Które z poniższych badań audiologicznych najbardziej sugeruje obecność uszkodzenia w przebiegu osłoniaka?
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
1
8 miesięcy temu
Torbiel koloidowa stanowi patologię związaną:
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Radykalność usunięcia oponiaka oceniamy na podstawie skal:
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Obecność konfliktu naczyniowo-nerwowego jest klinicznie istotna w patogenezie pierwotnego nadciśnienia tętniczego, gdy występuje on:
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Podaj wartości graniczne CBF (w warunkach normalnych tj. bez działania leków oraz hipotermii), poniżej których dochodzi do nieodwracalnej destrukcji komórki nerwowej:
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Najczęstszą lokalizacją samoistnego krwawienia śródmózgowego (ICH) u pacjentów dorosłych jest/są:
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Zespół objawów klinicznych składający się na Zespół Fostera-Kennedy’ego to:
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Nerwiak nerwu VIII wyjściowo rozwija się z:
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Który lek <b>jest przeciwwskazany</b> w leczeniu obrzęku płuc u pacjenta po ciężkim urazie czaszkowo- mózgowym?
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Nerw twarzowy na swym przebiegu jest unaczyniany przez następujące tętnice:
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Do IP zgłosiła się 38-letnia pacjentka z powodu silnego bólu szyjnego odcinka kręgosłupa. Dolegliwości bólowe promieniują do tylnej powierzchni ramienia i przedramienia lewego. Odczuwa dokuczliwe parestezje na II i III palcu lewej ręki. W badaniu neurologicznym stwierdzono zaburzenia czucia na tylnej powierzchni ramienia oraz osłabienie odruchu z mięśnia trójgłowego. Wyżej wymienione objawy związane są z uciskiem korzenia:
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
Dostępy operacyjne do guzów nerwu VIII - które ze stwierdzeń jest prawdziwe?
PES, Wiosna 2008, Neurochirurgia
0
-
←
1
2
3
4
→