Konsylium24
Kompendium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
Napisz do nas
Zarejestruj się
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Wykłady ekspertów
Wydarzenia
Edukacja
Kursy online
Projekty edukacyjne
Podcasty
E-booki
LEK
LDEK
PES
Oferty pracy
Oceny miejsc pracy
Ogłoszenia
Więcej
Wydarzenia branżowe
Konsylium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
PES - Baza pytań
Jesień 2012
Stomatologia dziecięca
Wyczyść filtry
Rozpocznij naukę
Wyczyść
Wiosna 2024
Jesień 2023
Wiosna 2023
Jesień 2022
Wiosna 2022
Jesień 2021
Wiosna 2021
Jesień 2020
Wiosna 2020
Jesień 2019
Wiosna 2019
Jesień 2018
Wiosna 2018
Jesień 2017
Wiosna 2017
Jesień 2016
Wiosna 2016
Jesień 2015
Wiosna 2015
Jesień 2014
Wiosna 2014
Jesień 2013
Wiosna 2013
Jesień 2012
Wiosna 2012
Jesień 2011
Wiosna 2011
Jesień 2010
Wiosna 2010
Jesień 2009
Wiosna 2009
Jesień 2008
Wiosna 2008
Jesień 2007
Wiosna 2007
Jesień 2006
Wiosna 2006
Jesień 2005
Wiosna 2005
Jesień 2004
Wiosna 2004
Jesień 2003
Wiosna 2003
Jesień 2002
Wiosna 2002
Jesień 2001
Wiosna 2001
Jesień 2000
Wiosna 2000
Wyczyść
Alergologia
Anestezjologia i intensywna terapia
Angiologia
Audiologia i foniatria
Balneologia i medycyna fizykalna
Bez specjalizacji
Chirurgia dziecięca
Chirurgia klatki piersiowej
Chirurgia naczyniowa
Chirurgia ogólna
Chirurgia onkologiczna
Chirurgia plastyczna
Chirurgia stomatologiczna
Chirurgia szczękowo-twarzowa
Choroby płuc
Choroby wewnętrzne
Choroby zakaźne
Dermatologia i wenerologia
Diabetologia
Diagnostyka laboratoryjna
Endokrynologia
Endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość
Endokrynologia i diabetologia dziecięca
Epidemiologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Gastroenterologia dziecięca
Genetyka kliniczna
Geriatria
Ginekologia onkologiczna
Hematologia
Hipertensjologia
Immunologia kliniczna
Kardiochirurgia
Kardiologia
Kardiologia dziecięca
Medycyna nuklearna
Medycyna paliatywna
Medycyna pracy
Medycyna ratunkowa
Medycyna rodzinna
Medycyna sądowa
Medycyna sportowa
Medycyna transportu
Mikrobiologia lekarska
Nefrologia
Nefrologia dziecięca
Neonatologia
Neurochirurgia
Neurologia
Neurologia dziecięca
Neuropatologia
Okulistyka
Onkologia i hematologia dziecięca
Onkologia kliniczna
Ortodoncja
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Otorynolaryngologia
Otorynolaryngologia dziecięca
Patomorfologia
Pediatria
Periodontologia
Położnictwo i ginekologia
Protetyka stomatologiczna
Psychiatria
Psychiatria dzieci i młodzieży
Radiologia i diagnostyka obrazowa
Radioterapia onkologiczna
Rehabilitacja medyczna
Reumatologia
Seksuologia
Stomatologia dziecięca
Stomatologia ogólna
Stomatologia zachowawcza z endodoncją
Toksykologia kliniczna
Transfuzjologia kliniczna
Transplantologia kliniczna
Urologia
Urologia dziecięca
Zdrowie publiczne
Pytanie
Egzamin
Ilość
Komentarz
Wybierz prawdziwe stwierdzenia dotyczące resorpcji zębów mlecznych: 1) resorpcja zaczyna się na 2-4 lata przed fizjologiczną wymianą zębów; 2) powierzchnią, gdzie zawsze zaczyna się resorpcja jest wierzchołek korzenia zęba; 3) początkowego stadium resorpcji korzenia nie można stwierdzić radiologicznie; 4) resorpcja jest procesem długotrwałym, krótszym w zębach siecznych, trwającym dłużej w pozostałych zębach; 5) w miarę postępu resorpcji korzenia w miazdze zęba mlecznego dochodzi do zmian rozrostowych; 6) proces resorpcji odbywa się przy udziale komórek wielojądrzastych podobnych do osteoklastów. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Wskaż prawdziwe i fałszywe zdania dotyczące ekosystemu jamy ustnej: Niektóre bakterie w jamie ustnej wytwarzają bakteriocyny - substancje hamujące inne bakterie (1). Należy do nich sanguicyna pochodząca od Streptococcus mutans (2). Hamuje ona wzrost Actinobacillus actinomycetemcomitans, Capnocytophaga i Bacteroides (3).
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Wskaż zdania prawidłowo opisujące szkliwo zębów mlecznych: 1) szkliwo tych zębów jest w mniejszym stopniu zmineralizowane niż zębów stałych; 2) warstwa szkliwa jest bardziej przezroczysta w porównaniu z zębami stałymi; 3) pryzmaty szkliwa w okolicy szyjek zębów są skierowane w kierunku dziąsła; 4) jest bardziej miękkie i bardziej się ściera; 5) zawiera mniej istoty międzypryzmatycznej, a więcej linii Retziusa, blaszek i pęczków szkliwnych; 6) we wszystkich zębach występuje linia porodowa. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Wskaż zdania prawidłowo opisujące tworzenie zawiązków zębów: 1) w 4. tygodniu życia płodowego powstaje listewka zębowa; 2) od wewnątrz listewki zębowej tworzy się listewka wargowa; 3) listewka zębowa jest tej samej szerokości w szczęce i w żuchwie; 4) w 7. tygodniu życia płodowego na listewce pierwotnej powstaje 20 pączków zębowych; 5) zawiązki pierwszych stałych zębów trzonowych rozwijają się w miejscu dotylnego rozwoju listewki pierwotnej; 6) w listewce zębowej wtórnej między 31-40. tygodniem życia płodowego powstają zgrubienia dające początek stałym zębom siecznym, kłom i zębom przedtrzonowym. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Pacjent w wieku 2,5 roku zgłosił się do Poradni Stomatologii Dziecięcej z powodu powikłań zapalnych w okolicy wierzchołkowej zębów 71,72,81,82. W wywiadzie matka podała, że dziecko zasypia z butelką. W badaniu klinicznym stwierdzono żółto-brunatną, opalizująca barwę zębów, zaawansowane starcie zębów siecznych i pierwszych zębów trzonowych i w mniejszym stopniu starcie kłów i drugich trzonowców, obecność przetok ropnych na wyrostku zębodołowym w rzucie 71,72,81,82. Zdjęcie Rtg ujawniło skrócenie i zniekształcenie korzeni i obliterację jam zębowych. Rozpoznano:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Pacjent w wieku 5 lat i 10 miesięcy doznał urazu twarzoczaszki. W jego wyniku doszło do wysunięcia zęba 51 z zębodołu. Prawidłowe postępowanie lecznicze jest następujące:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Pacjent 6-letni zgłosił się do gabinetu stomatologicznego z powodu zmian na błonie śluzowej jamy ustnej. W wywiadzie zgłoszono słabe dolegliwości bólowe, nasilające się podczas jedzenia. Temperatura ciała była w granicach stanu podgorączkowego. Badaniem stwierdzono rozlane zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej jamy ustnej oraz drobne punkcikowate nadżerki. W okolicy kątów ust zaobserwowano krwawienie i strupy. Regionalne węzły chłonne były powiększone i bolesne w nieznacznym stopniu. Nie występował przykry zapach z ust. Rozpoznano:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Dziecko 5-letnie zgłosiło się do Poradni Stomatologii Dziecięcej z objawami ze strony jamy ustnej. Z wywiadu wynikało, że choroba trwa od 3 dni i na tułowiu dziecka występuje wysypka. Badaniem jamy ustnej stwierdzono zaczerwienione i obrzęknięte gardło oraz wybroczyny w tylnej części jamy ustnej. Język pokryty był żywoczerwoną błoną śluzową, a brodawki grzybowate były obrzęknięte. Miejscami były widoczne ślady grubego nalotu, który utrzymywał się na języku przez poprzednie 2 dni. Postawiono rozpoznanie:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Pacjent 9-letni doznał urazu twarzoczaszki, w wyniku którego nastąpiło złamanie z obnażeniem korony zęba 11. Wykonano częściową amputację miazgi z użyciem wodorotlenku wapnia. Po upływie 6 miesięcy podczas badania kontrolnego stwierdzono osłabioną reakcję miazgi zęba 11 oraz brak mostu zębinowego na zdjęciu Rtg. Dalsze postępowanie lekarza powinno być następujące:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Pacjent 4-letni zgłosił się do stomatologa dziecięcego z powodu zmian w jamie ustnej. Badaniem stwierdzono wykwity o charakterze pęcherzy śródnabłonkowych dość dużych rozmiarów, luźno rozmieszczonych, nie obejmujących symetrycznie całej jamy ustnej. Podstawa ich była nacieczona, obrzękła, sinoczerwona. Po pęknięciu pozostawiały nadżerki o nieco uniesionych brzegach z rąbkiem zapalnym. Rozpoznano:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Wskaż zdania prawidłowo opisujące zmiany w przewlekłym zapaleniu miazgi zębów mlecznych: 1) przewlekłe zapalenie charakteryzuje się naciekiem z limfocytów, plazmocytów i makrofagów; 2) z biegiem czasu pojawiają się zmiany rozrostowe; 3) naczynia krwionośne pozostają rozszerzone, lecz nie obserwuje się wysięku, a liczba fibroblastów ulega zwiększeniu; 4) charakterystyczne jest wytworzenie nieprawidłowej zębiny wtórnej; 5) w miazdze powstają mocno związane z twardymi tkankami zęba masy zębiny - tzw. zębiniaki. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Wskaż prawdziwe zdania opisujące procesy zachodzące w miazdze zęba mlecznego podczas rozpadu zgorzelinowego: 1) proces rozpadu gnilnego miazgi poprzedza fermentacja węglowodanów; 2) gniciu ulegają białka; 3) w wyniku hydroksylacji aminokwasów powstają ptomainy; 4) jednocześnie z aminokwasów przez dekarboksylację powstają kwasy tłuszczowe i amoniak; 5) z cysteiny i metioniny powstaje siarkowodór. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Ogólnie zdrowe dziecko 5-letnie zgłosiło się z powodu dolegliwości pod wpływem bodźców gorących zęba 85. W wyniku procesu diagnostycznego rozpoznano zgorzel miazgi zęba. Proponowane leczenie jest następujące:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Materiały te łączą się chemicznie z tkanką zęba, uwalniają fluor, mają współczynnik rozszerzalności termicznej zbliżony do rozszerzalności tkanek zęba, są wrażliwe na wilgoć i mają dużą wytrzymałość na zgniatanie. Są to:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Przy złamaniu wewnątrzzębodołowym w 1/3 przywierzchołkowej części korzenia zęba z niezakończonym rozwojem zalecanym postępowaniem jest:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Jest to choroba dziedziczna. Może występować w kilku postaciach klinicznych. Zmiany dotyczące kolagenu wiążą się z brakiem min. oksydazy i hydrolazy lizolowej oraz peptydazy prokolagenowej. Objawy przyjmują różne warianty kliniczne. Zmiany chorobowe dotyczą skóry, naczyń, stawów. Objawy w obrębie części twarzowej czaszki to wytrzeszcz, szerokie siodełko nosa, szpiczaste uszy. Zęby o budowie stożkowej z wysokimi guzkami, krótkich często zdeformowanych korzeniach. Występuje także ruchomość zębów i destrukcja przyzębia oraz duża skłonność do krwawienia z dziąseł. Opisane objawy są charakterystyczne dla:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Dziecko w wieku 8 lat doznało urazu twarzoczaszki. Przeprowadzone badanie kliniczne nasunęło podejrzenie złamania wyrostka kłykciowego żuchwy. W celu potwierdzenia diagnozy wstępnej należy wykonać zdjęcie RTG:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Wskaż zdania prawidłowo opisujące działanie przeciwbólowe światła lasera: 1) w obrębie komórki następuje pobudzenie procesów metabolicznych w mitochondriach; 2) światło lasera hamuje uwalnianie acetylocholiny w synapsach; 3) potencjał energetyczny komórki zwiększa się; 4) światło lasera powoduje hipopolaryzację włókien nerwowych. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Wskaż wady, w leczeniu których stosowana jest proca bródkowa: 1) przodozgryz; 2) zgryz otwarty; 3) przodożuchwie; 4) zgryz krzyżowy częściowy przedni; 5) zgryz krzyżowy całkowity; 6) zgryz krzyżowy boczny. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Jest niezbędna do prawidłowego kształtowania kości i zębów, ułatwia wchłanianie witaminy A, reguluje stężenie glukozy we krwi, wzmacnia układ immunologiczny oraz reguluje przepuszczalność błon komórkowych. Jest to opis działania:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Zdolność chemicznego łączenia się cementów szkłojonomerowych z hydroksyapatytami szkliwa i zębiny wynika z obecności:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Wskaż cechy charakteryzujące zespół Johansona-Blizzarda: 1) niedoczynność tarczycy; 2) wytrzeszcz gałek ocznych; 3) przyśpieszona czynność serca; 4) dysplazja entodermalna; 5) biegunki; 6) stożkowate zęby; 7) przedwczesne wyrzynanie zębów. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Pacjentka w wieku 9 lat zgłosiła się 2 godziny po urazie twarzoczaszki. Stwierdzono złamanie korony zęba 11 bez obnażenia miazgi i wysunięcie zęba z zębodołu. Podczas badania żywotności miazga nie reagowała na bodźce. Ustawiono ząb w pozycji prawidłowej, zaś odsłoniętą zębinę zabezpieczono wodorotlenkiem wapnia i cementem szkłojonomerowym. Ząb unieruchomiono z zastosowaniem szyny. Dalsze postępowanie lecznicze powinno polegać na:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Pacjentka 14-letnia zgłosiła się do gabinetu z dolegliwościami ze strony zęba 33. Badaniem klinicznym stwierdzono prawidłową barwę zęba, brak ubytku próchnicowego w koronie, brak reakcji na nawiercanie i dodatnią reakcję na opukiwanie pionowe. Diagnostyczne zdjęcie RTG wykazało zaawansowaną obliterację jamy zęba 33 i 34. Przedstawiony obraz kliniczny i radiologiczny sugeruje:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Mielinizacja włókien nerwowych u dziecka rozpoczyna się w:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Dziecko w wieku 2 lata i 6 miesięcy zgłosiło się po raz pierwszy do gabinetu stomatologicznego z powodu bólu zęba 61. Ból był sprowokowany bodźcem słodkim. Badaniem stwierdzono nieduże ognisko próchnicowe na powierzchni wargowej zęba 61. Proponowane postępowanie powinno być następujące:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Matka zgłosiła się z dzieckiem w wieku 15 miesięcy do gabinetu stomatologicznego, ponieważ zauważyła w jamie ustnej zmianę, która ją zaniepokoiła. Było to niewielkie wygórowanie o zabarwieniu sinawym i konsystencji elastyczno-miękkiej pod błoną śluzową wyrostka zębodołowego górnego w miejscu przyszłego zęba 54. Rozpoznano torbiel:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
W tym okresie następują przemiany w sferze społecznej. Wzbogaca się zakres słownictwa, rozwija się myślenie słowne, pamięć, uwaga i dociekliwość. Jest to okres krytyczny w rozwoju osobowości z powodu dużej wrażliwości emocjonalnej. Jest to okres:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Wskaż zdania prawdziwe dotyczące brodawki zębowej: 1) miazga zęba rozwija się z brodawki zębowej, która jest pochodzenia mezodermalnego; 2) brodawka zębowa przekształca się z tkanki embrionalnej w tkankę łączną luźną z dużą liczbą komórek, włókien srebrochłonnych i klejodajnych; 3) wśród komórek przeważają leukocyty pełniące funkcje obronne, histiocyty i pojedyncze fibroblasty; 4) w obwodowej warstwie brodawki zębowej różnicują się komórki zębinotwórcze. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
Wskaż zdanie fałszywie opisujące zmiany hipoplastyczne szkliwa:
PES, Jesień 2012, Stomatologia dziecięca
0
-
←
1
2
3
4
→