Konsylium24
Kompendium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
Napisz do nas
Zarejestruj się
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Wykłady ekspertów
Wydarzenia
Edukacja
Kursy online
Projekty edukacyjne
Podcasty
E-booki
LEK
LDEK
PES
Oferty pracy
Oceny miejsc pracy
Ogłoszenia
Więcej
Wydarzenia branżowe
Konsylium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
PES - Baza pytań
Wiosna 2014
Stomatologia dziecięca
Wyczyść filtry
Rozpocznij naukę
Wyczyść
Wiosna 2024
Jesień 2023
Wiosna 2023
Jesień 2022
Wiosna 2022
Jesień 2021
Wiosna 2021
Jesień 2020
Wiosna 2020
Jesień 2019
Wiosna 2019
Jesień 2018
Wiosna 2018
Jesień 2017
Wiosna 2017
Jesień 2016
Wiosna 2016
Jesień 2015
Wiosna 2015
Jesień 2014
Wiosna 2014
Jesień 2013
Wiosna 2013
Jesień 2012
Wiosna 2012
Jesień 2011
Wiosna 2011
Jesień 2010
Wiosna 2010
Jesień 2009
Wiosna 2009
Jesień 2008
Wiosna 2008
Jesień 2007
Wiosna 2007
Jesień 2006
Wiosna 2006
Jesień 2005
Wiosna 2005
Jesień 2004
Wiosna 2004
Jesień 2003
Wiosna 2003
Jesień 2002
Wiosna 2002
Jesień 2001
Wiosna 2001
Jesień 2000
Wiosna 2000
Wyczyść
Alergologia
Anestezjologia i intensywna terapia
Angiologia
Audiologia i foniatria
Balneologia i medycyna fizykalna
Bez specjalizacji
Chirurgia dziecięca
Chirurgia klatki piersiowej
Chirurgia naczyniowa
Chirurgia ogólna
Chirurgia onkologiczna
Chirurgia plastyczna
Chirurgia stomatologiczna
Chirurgia szczękowo-twarzowa
Choroby płuc
Choroby wewnętrzne
Choroby zakaźne
Dermatologia i wenerologia
Diabetologia
Diagnostyka laboratoryjna
Endokrynologia
Endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość
Endokrynologia i diabetologia dziecięca
Epidemiologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Gastroenterologia dziecięca
Genetyka kliniczna
Geriatria
Ginekologia onkologiczna
Hematologia
Hipertensjologia
Immunologia kliniczna
Kardiochirurgia
Kardiologia
Kardiologia dziecięca
Medycyna nuklearna
Medycyna paliatywna
Medycyna pracy
Medycyna ratunkowa
Medycyna rodzinna
Medycyna sądowa
Medycyna sportowa
Medycyna transportu
Mikrobiologia lekarska
Nefrologia
Nefrologia dziecięca
Neonatologia
Neurochirurgia
Neurologia
Neurologia dziecięca
Neuropatologia
Okulistyka
Onkologia i hematologia dziecięca
Onkologia kliniczna
Ortodoncja
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Otorynolaryngologia
Otorynolaryngologia dziecięca
Patomorfologia
Pediatria
Periodontologia
Położnictwo i ginekologia
Protetyka stomatologiczna
Psychiatria
Psychiatria dzieci i młodzieży
Radiologia i diagnostyka obrazowa
Radioterapia onkologiczna
Rehabilitacja medyczna
Reumatologia
Seksuologia
Stomatologia dziecięca
Stomatologia ogólna
Stomatologia zachowawcza z endodoncją
Toksykologia kliniczna
Transfuzjologia kliniczna
Transplantologia kliniczna
Urologia
Urologia dziecięca
Zdrowie publiczne
Pytanie
Egzamin
Ilość
Komentarz
AKTUALIZACJA! Oznaczyliśmy to pytanie jako zagadnienie z powodu niezgodności z aktualną wiedzą medyczną. Do gabinetu zgłosił się 4-letni pacjent z wrodzoną wadą serca. Dziecko czasami zgłasza dolegliwości ze strony języka, podczas spożywania kwaśnych pokarmów. Oglądaniem stwierdzono nieregularne, owalne lub okrągłe powierzchnie pozbawione brodawek nitkowatych, ale dobrze odgraniczone jakby wiankiem większego ich skupienia i rogowacenia na obwodzie. Obnażona powierzchnia jest czerwona, nieco uniesiona, a brodawki grzybowate są wyraźne, wydatne. Przeprowadzone badanie histologiczne wykazało hiperparakeratozę, w której obrębie gromadzące się komórki zapalne tworzą mikroropnie - ropnie Monro. Należy rozpoznać:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
AKTUALIZACJA! Oznaczyliśmy to pytanie jako zagadnienie z powodu niezgodności z aktualną wiedzą medyczną. Które z podanych stwierdzeń dotyczących maksymalnej dawki środka znieczulającego miejscowo podawanego dziecku są prawdziwe? 1) 2% lidokaina bez środka naczyniozwężającego - 3 mg/kg masy ciała; 2) 2% lidokaina bez środka naczyniozwężającego - 7 mg/kg masy ciała; 3) 2% lidokaina z adrenaliną w stężeniu 1:100000 - 1,5 mg/kg masy ciała; 4) 2% lidokaina z adrenaliną w stężeniu 1:100000 - 3 mg/kg masy ciała; 5) 2% lidokaina z adrenaliną w stężeniu 1:100000 - 7 mg/kg masy ciała. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Wskaż prawdziwe stwierdzenia dotyczące genetycznych i środowiskowych uwarunkowań rozwoju organizmu dziecka: 1) stały zestaw genów właściwy danej osobie nazywa się genotypem; 2) fenotyp jest to ujawnienie się genotypu w postaci konkretnych cech budowy i czynności; 3) czynniki endogenne nie mają wpływu na rozwój organizmu; 4) wrażliwość organizmu na bodźce środowiskowe nie jest kontrolowana genetycznie; 5) własny genotyp dziecka zaczyna dominować w okresie rozwoju poza łonem matki po 3. roku życia; 6) najsilniej genetycznie zdeterminowany jest rozwój tkanki kostnej, w mniejszym stopniu chrzęstnej i mięśniowej. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
W jakiej kolejności następuje dojrzewanie układu nerwowego?
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
U osób obojga płci istnieją dwie fazy wzmożonej aktywności hormonalnej:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Układ oddechowy dziecka podlega zmienności rozwojowej. Jak zmienia się częstość oddechów noworodka?
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Jaki okres rozwoju psychofizycznego charakteryzuje poniższy opis? „występują przemiany w sferze społecznej, emocjonalnej i dynamice procesów poznawczych. Nawiązują się i poszerzają kontakty pozarodzinne z rówieśnikami. Jest to okres krytyczny dla rozwoju osobowości z powodu dużej wrażliwości emocjonalnej”.
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Za nieswoistą odpowiedź immunologiczną dziecka w okresie płodowym odpowiadają m.in.
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Na jakiej podstawie dokonuje się oceny wieku kostnego? 1) określenia liczby i wielkości jąder kostnych; 2) liczby wyrzniętych zębów; 3) kolejności występowanie wtórnych punktów kostnienia; 4) oceny stadium formowania wyrzniętych zębów; 5) oceny szerokości chrząstek nasadowych; 6) porównania cech fizycznych badanego z wzorcem. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Wskaż prawdziwe stwierdzenia: 1) jamę ustną i jej narządy tworzą dwa pierwsze z pięciu łuków skrzelowych; 2) z pierwszego łuku rozwijają się między innymi wyrostek żuchwowy i szczękowy oraz mięśnie żwacze; 3) z drugiego żuchwowego łuku skrzelowego rozwijają się mięśnie mimiczne; 4) kość szczęki powstaje z tylnego odcinka pierwszego łuku skrzelowego, a żuchwa z jego przedniej części. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Które z poniższych zdań prawidłowo opisują etiologię i objawy występujące w nagminnym zapaleniu ślinianek? 1) okres wylęgania choroby trwa od 16 do 21 dni; 2) choroba zaczyna się zwykle ostro, z podwyższeniem temperatury ciała od 38 do 39°C i dreszczami, które utrzymują się do 7-10 dni; 3) w przebiegu choroby występuje obrzęk ślinianki przyusznej, który przybiera znaczne rozmiary, a po upływie 2-3 dni od początku choroby pojawia się obrzęk ślinianki przyusznej po stronie przeciwnej; 4) błona śluzowa jamy ustnej i gardła jest zaczerwieniona, podobnie jak ujście przewodu ślinianki, natomiast wypływ śliny jest ograniczony z powodu zalegającego w ujściu czopa ropnego; 5) znacznemu obniżeniu ulega diastaza we krwi, moczu i ślinie co jest szczególnie widoczne po 10 dniach choroby. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Które zdania prawidłowo opisują proces resorpcji korzeni zębów mlecznych? 1) resorpcja zaczyna się na 3-4 lata przed fizjologiczną wymianą zębów; 2) w zębach trzonowych zawsze rozpoczyna się w miejscu rozwidlenia korzeni; 3) początkowe stadium resorpcji korzenia można stwierdzić jedynie badaniem radiologicznym; 4) resorpcja jest procesem długotrwałym, krótszym w zębach siecznych, trwającym dłużej w pozostałych zębach; 5) w miarę resorpcji korzenia w miazdze zęba przylegającej do miejsca toczącego się procesu dochodzi do zmian wstecznych rozrostowych; 6) wraz z redukcją korzenia zanika funkcja przyzębia zęba. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Wyrzynaniu zębów stałych towarzyszą następujące zmiany w narządzie żucia: 1) dochodzi do szparowatości w odcinku przednim uzębienia mlecznego; 2) tworzy się miejsce za drugim trzonowcem mlecznym; 3) wzrost poprzeczny w szczęce mierzony między kłami następuje w okresie wyrzynania się siekaczy bocznych; 4) wzrost poprzeczny w żuchwie zaznacza się w okresie wyrzynania się siekaczy przyśrodkowych stałych; 5) cały łuk zębowy konsekwentnie poszerza się i wydłuża. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
W tej chorobie występuje zabarwienie kości i zębów od różowych przez ciemnoczerwone do czerwonobrązowych. Zmiany barwy zwykle obejmują zęby mleczne i stałe, a dotyczą zębiny oraz cementu. Na skórze pod wpływem światła występują zmiany o charakterze pęcherzy i owrzodzeń. Defekt genowy przejawia się niedoborem izomerazy porfobilinogenu. Jest to:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Jest syntetyzowana przez bakterie jelitowe. Bierze udział w przemianie cukrów, białek i tłuszczów. Usuwa nadmiar trójglicerydów. Jest to:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Wskaż stwierdzenia prawidłowo określające barwę zębów: 1) w prawidłowych warunkach zabarwienie różni się u poszczególnych osób; 2) barwa zębów wiąże się ze składem chemicznym twardych tkanek; 3) barwa zębów wiąże się ze stosunkiem ilościowym wapnia do potasu; 4) zęby białe są nieco gorzej zmineralizowane; 5) znacznie więcej substancji organicznej niż zęby prawidłowe mają zęby kremowe. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Jest zaburzeniem, które objawia się występowaniem w okolicy szyjki zęba lub przy rozwidleniu korzeni zmian patologicznych. Występuje kilka jego postaci różniących się budową. Patologia ta wiąże się z istnieniem komórek nabłonkowych (Malasseza). Wskaż patologie należące do tej grupy zaburzeń: 1) krople szkliwne właściwe, zbudowane wyłącznie ze szkliwa; 2) krople szkliwne z zębiną o nieco większych rozmiarach; 3) guzek szponowaty; 4) taurodontyzm; 5) zęby Hutchinsona. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Do gabinetu stomatologicznego zgłosiła się pacjentka w wieku 13 lat. Rodziców zaniepokoił wygląd jej zębów. Miały one zmieniony kształt koron spowodowany redukcją wypukłości. Szkliwo było cienkie, twarde, niekiedy przebarwione żółtobrunatnie. W niektórych zębach grubość szkliwa była prawidłowa, ale z licznymi nadżerkami. W wywiadzie rodzice podali, że zęby mleczne również miały podobny wygląd. Należy rozpoznać:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Podczas badania zewnątrzustnego stwierdzono miękkie, bolesne, przesuwalne względem skóry, a nieprzesuwalne względem podłoża węzły chłonne znajdujące się po stronie prawej w kącie utworzonym przez odśrodkowy brzeg brzuśca przedniego mięśnia dwubrzuścowego i dolny brzeg żuchwy. Prawdopodobną przyczyną zmian jest:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Pasta CMCP stosowana w apeksyfikacji to:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Wskaż prawdziwe zdania związane z leczeniem zębów z niezakończonym rozwojem: 1) na ogół obserwuje się zamknięcie otworu wierzchołkowego w kształcie mostu, czapeczki czy też wrastającego do światła kanału klina; 2) tkanka zamykająca otwór wierzchołkowy jest jednolita; 3) w okolicy wierzchołka korzenia znajduje się tkanka, w której nigdy nie stwierdza się śladów materiału wypełniającego kanał; 4) po usunięciu pasty położonej na początku leczenia, niejednokrotnie obserwuje się miękką reagującą bólem i krwawieniem tkankę wypełniającą wierzchołkową część kanału. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Wskaż prawdziwe zdania dotyczące zapaleń miazgi zębów: 1) ostra faza zapalenia charakteryzuje się przechodzeniem przez ściany naczyń granulocytów obojętnochłonnych i kwasochłonnych; 2) przewlekłe zapalenia charakteryzują się naciekiem z makrofagów, plazmocytów i włókien srebrochłonnych; 3) zmiany zanikowe i wytwórcze poprzedzają przewlekłą fazę zapalenia; 4) pierwszym objawem uszkodzenia miazgi jest przekrwienie i obrzęk; 5) w przewlekłym zapaleniu naczynia krwionośne pozostają rozszerzone, a liczba fibroblastów ulega zwiększeniu. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Ogólnie zdrowy pacjent w wieku 5 i 6/12 zgłosił się do stomatologa z powodu dolegliwości ze strony zęba 64. W wyniku procesu diagnostycznego rozpoznano nieodwracalne zapalenie miazgi (III˚). Stwierdzono również liczbę puw=15 oraz 3 ropne przetoki w szczęce. Zalecane postępowanie to:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
U 12-letniej dziewczynki stwierdzono objawy periodontitis obejmującego pierwsze zęby trzonowe i sieczne. W obrazie rtg stwierdzono pionowy zanik kości. W wywiadzie brak uchwytnych zaburzeń ogólnoustrojowych. W uzębieniu mlecznym nie występowały podobne zmiany, natomiast potwierdzono rodzinne predyspozycje do ich występowania. Należy rozpoznać:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Pacjent 4-letni zgłosił się do stomatologa dziecięcego z powodu zmian w jamie ustnej. Badaniem stwierdzono wykwity zlokalizowane na łukach podniebiennych i podniebieniu twardym. Miały one charakter pęcherzy śródnabłonkowych dość dużych rozmiarów, luźno rozmieszczonych, nie obejmujących symetrycznie całej jamy ustnej. Podstawa ich była nacieczona, obrzękła, sinoczerwona. Po pęknięciu pozostawiały nadżerki o nieco uniesionych brzegach z rąbkiem zapalnym. Należy rozpoznać:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Matka zgłosiła się z dzieckiem w wieku 15 miesięcy do gabinetu stomatologicznego. Zaniepokoiła ją zmiana w jamie ustnej. Było to niewielkie wygórowanie o zabarwieniu sinawym i konsystencji elastyczno-miękkiej, pod błoną śluzową wyrostka zębodołowego górnego w miejscu przyszłego zęba 54. Należy rozpoznać torbiel:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Może być pierwotna i wtórna. Objawy w jamie ustnej są podobne niezależnie od postaci choroby. W kościach szczęk obserwowane są ogniska osteoporozy. Powstają głębokie periodontopatie prowadzące do szybkiej utraty zębów. Charakterystyczny jest zanik lamina dura wokół zębów, zwłaszcza siecznych i kłów, a także skłonność do powstawania torbieli. W obrębie tkanek miękkich częste są nadziąślaki. Jest to:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Dziecko 2-letnie zgłosiło się do Gabinetu Stomatologicznego z zębem 51 wtłoczonym w głąb tkanek. Uraz miał miejsce przed 3 tygodniami. Zdjęcie Rtg ujawniło, że wierzchołek korzenia wtłoczonego zęba jest przemieszczony w stronę przedsionka jamy ustnej. Obecnie wokół zęba stwierdzono obecność ziarniny i niewielką ilość wydzieliny ropnej. Należy podjąć następujące leczenie:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
Perykymacje to:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
10-letnia pacjentka z ostrym zapaleniem tęczówki zgłosiła się do gabinetu stomatologicznego z powodu przetoki ropnej w okolicy przywierzchołkowej zęba 65. Prawidłowe postępowanie stomatologa polega na:
PES, Wiosna 2014, Stomatologia dziecięca
0
-
←
1
2
3
4
→