Konsylium24
Kompendium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
Napisz do nas
Zarejestruj się
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Wykłady ekspertów
Wydarzenia
Edukacja
Kursy online
Projekty edukacyjne
Podcasty
E-booki
LEK
LDEK
PES
Oferty pracy
Oceny miejsc pracy
Ogłoszenia
Więcej
Wydarzenia branżowe
Konsylium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
PES - Baza pytań
Wiosna 2014
Chirurgia naczyniowa
Wyczyść filtry
Rozpocznij naukę
Wyczyść
Wiosna 2024
Jesień 2023
Wiosna 2023
Jesień 2022
Wiosna 2022
Jesień 2021
Wiosna 2021
Jesień 2020
Wiosna 2020
Jesień 2019
Wiosna 2019
Jesień 2018
Wiosna 2018
Jesień 2017
Wiosna 2017
Jesień 2016
Wiosna 2016
Jesień 2015
Wiosna 2015
Jesień 2014
Wiosna 2014
Jesień 2013
Wiosna 2013
Jesień 2012
Wiosna 2012
Jesień 2011
Wiosna 2011
Jesień 2010
Wiosna 2010
Jesień 2009
Wiosna 2009
Jesień 2008
Wiosna 2008
Jesień 2007
Wiosna 2007
Jesień 2006
Wiosna 2006
Jesień 2005
Wiosna 2005
Jesień 2004
Wiosna 2004
Jesień 2003
Wiosna 2003
Jesień 2002
Wiosna 2002
Jesień 2001
Wiosna 2001
Jesień 2000
Wiosna 2000
Wyczyść
Alergologia
Anestezjologia i intensywna terapia
Angiologia
Audiologia i foniatria
Balneologia i medycyna fizykalna
Bez specjalizacji
Chirurgia dziecięca
Chirurgia klatki piersiowej
Chirurgia naczyniowa
Chirurgia ogólna
Chirurgia onkologiczna
Chirurgia plastyczna
Chirurgia stomatologiczna
Chirurgia szczękowo-twarzowa
Choroby płuc
Choroby wewnętrzne
Choroby zakaźne
Dermatologia i wenerologia
Diabetologia
Diagnostyka laboratoryjna
Endokrynologia
Endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość
Endokrynologia i diabetologia dziecięca
Epidemiologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Gastroenterologia dziecięca
Genetyka kliniczna
Geriatria
Ginekologia onkologiczna
Hematologia
Hipertensjologia
Immunologia kliniczna
Kardiochirurgia
Kardiologia
Kardiologia dziecięca
Medycyna nuklearna
Medycyna paliatywna
Medycyna pracy
Medycyna ratunkowa
Medycyna rodzinna
Medycyna sądowa
Medycyna sportowa
Medycyna transportu
Mikrobiologia lekarska
Nefrologia
Nefrologia dziecięca
Neonatologia
Neurochirurgia
Neurologia
Neurologia dziecięca
Neuropatologia
Okulistyka
Onkologia i hematologia dziecięca
Onkologia kliniczna
Ortodoncja
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Otorynolaryngologia
Otorynolaryngologia dziecięca
Patomorfologia
Pediatria
Periodontologia
Położnictwo i ginekologia
Protetyka stomatologiczna
Psychiatria
Psychiatria dzieci i młodzieży
Radiologia i diagnostyka obrazowa
Radioterapia onkologiczna
Rehabilitacja medyczna
Reumatologia
Seksuologia
Stomatologia dziecięca
Stomatologia ogólna
Stomatologia zachowawcza z endodoncją
Toksykologia kliniczna
Transfuzjologia kliniczna
Transplantologia kliniczna
Urologia
Urologia dziecięca
Zdrowie publiczne
Pytanie
Egzamin
Ilość
Komentarz
Chory z cukrzycą został przyjęty do szpitala z powodu suchej martwicy palca V stopy prawej. Według klasyfikacji Wagnera jest to:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
Wskaż wczesne objawy zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
Wskaż prawdziwe stwierdzenia dotyczące amputacji: 1) amputacja palucha lub częściowa amputacja pierwszej kości śródstopia powodują takie zmiany w nacisku stopy, że niewymagany jest dobór odpowiedniego obuwia; 2) do amputacji śródstopia zalicza się amputacje transmetatarsalną, stępowo-śródstopową, poprzeczną stępu oraz Syme'a; 3) wydatek energetyczny związany z chodzeniem wzrasta wraz ze wzrostem poziomu amputacji od łydki do uda; 4) u starszych, niechodzących chorych z przykurczami zgięciowymi rewaskularyzacja wewnątrznaczyniowa stanowi rozsądne rozwiązanie; 5) amputacja transmetatarsalna pozostawia kikut, który wystarcza do chodzenia z minimalnymi modyfikacjami obuwia; 6) jeżeli kilka środkowych kości śródstopia jest niedokrwionych lub niedokrwienie jest proksymalne w stosunku do główek kości śródstopia, ale dystalnie w stosunku do stawów stępowo-śródstopowych, należy rozważyć amputację całego śródstopia. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
W przypadku urazu można podwiązać bez negatywnych skutków tętnicę: 1) szyjną zewnętrzną; 2) udową głęboką; 3) śledzionową; 4) wątrobową wspólną; 5) żołądkową lewą. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
Choroba Mondora to:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
W klasyfikacji zakażeń zaproponowanej przez Szilagyiego i uzupełnionej (rozwiniętej) przez Samsona, zakażenie dotyczące części przeszczepu, ale nie zespoleń naczyniowych to stopień:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
1
3 lata temu
Wskaż prawdziwe stwierdzenia zespołu usidlenia tętnicy podkolanowej: 1) jest to wada wrodzona; 2) objawem sugerującym występowanie tego zespołu jest chromanie przestankowe u ludzi młodych; 3) jest to wada budowy ściany tętnicy; 4) u 80% chorych wada dotyczy obu kończyn dolnych; 5) w spoczynku tętno na obwodzie kończyny jest zazwyczaj wyczuwalne. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
Jednym ze sposobów dostarczenia krwi do narządów jest wykonanie pomostu pozaanatomicznego. Wskaż prawdziwe stwierdzenia dotyczące wskazań do wykonania pomostu pozaanatomicznego: 1) płeć chorego; 2) zakażenie przeszczepu; 3) ciężki stan ogólny chorego uniemożliwiający przeprowadzenie operacji w sposób tradycyjny; 4) przewidywane trudności techniczne w wykonaniu operacji sposobem tradycyjnym; 5) wiek chorego. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
Do planowej operacji tętniaka aorty brzusznej kwalifikuje się chorych:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
2
3 lata temu
Któremu stopniowi i której kategorii klasyfikacji Rutherforda odpowiada III stopień niedokrwienia kończyn dolnych wg. klasyfikacji Fontaine’a?
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
1
3 lata temu
Przeciwwskazaniem bezwzględnym do trombolizy nie jest:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
Lekiem o udowodnionym działaniu klinicznym w chromaniu przestankowym jest: 1) cilostazol; 2) pentoksyfilina; 3) naftidrofuryl; 4) ketanseryna; 5) awasimib. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
Za względne przeciwwskazania do stentowania tętnic szyjnych uznaje się: 1) złożone zmiany obejmujące rozwidlenie tętnicy szyjnej z długimi i wieloogniskowymi zmianami; 2) zagięcie kątowe tętnicy wewnętrznej szyjnej; 3) rozległe blaszki miażdżycowe w obrębie aorty lub pnia ramienno-głowowego; 4) nawrót zwężenia po wykonanej wcześniej endarterektomii tętnicy szyjnej; 5) porażenie nerwu krtaniowego po stronie przeciwnej. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
Głównymi przyczynami powstawania tętniaków rzekomych są: 1) zakażenie zespolenia; 2) materiał z którego wykonano protezę; 3) uszkodzenie ściany tętnicy lub protezy w miejscu zespolenia; 4) rodzaj użytego szwu chirurgicznego; 5) postępujące zmiany wsteczne w ścianie tętnicy w okolicy zespolenia. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
Wskaż prawdziwe stwierdzenia dotyczące przecieków po wewnątrznaczyniowym zaopatrzeniu tętniaków aorty brzusznej: 1) przeciek do worka tętniaka może prowadzić do jego pęknięcia; 2) większość wczesnych przecieków ustępuje samoistnie w ciągu pierwszego miesiąca; 3) aby rozpoznać to powikłanie należy kontrolować chorych po zabiegu do końca życia; 4) przeciek typu III dotyczy proksymalnej strefy mocowania stentgraftu; 5) większość przecieków prowadzących do powiększania się worka tętniaka można leczyć metodą wewnątrznaczyniową. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
Które ze stwierdzeń prawidłowo opisują charakter tętniaków piersiowo-brzusznych? 1) powstają na podłożu zmian miażdżycowych obejmujących głównie błonę wewnętrzną aorty; 2) większość zmian ma charakter degeneracyjny; 3) w ścianie tętniaka obserwuje się podwyższony poziom metaloproteinaz; 4) tętniaki piersiowo-brzuszne rzadko występują rodzinnie; 5) zakażone tętniaki w tym odcinku występują rzadko. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
Chorobą, która nie może być przyczyną niedokrwienia kończyny dolnej jest:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
Angiografia rezonansu magnetycznego (MRA) w przeciwieństwie do angiografii tomografii komputerowej (angio-TK) umożliwia badanie mocno zwapniałych tętnic o rozlanych zmianach, występujących u chorych na cukrzycę i przewlekłą niewydolność nerek, ponieważ obecność wapnia w naczyniach w tym badaniu (MRA) nie powoduje artefaktów.
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
Zgodnie z zaleceniami TASC II wskaźnik kostka-ramię należy mierzyć u: 1) wszystkich pacjentów z wysiłkowymi objawami kończynowymi; 2) wszystkich pacjentów w wieku 50-69 lat z czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego (zwłaszcza cukrzyca i palenie tytoniu); 3) wszystkich pacjentów powyżej 70. roku życia z czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego (zwłaszcza cukrzyca i palenie tytoniu); 4) wszystkich pacjentów od 70. roku życia bez względu na występowanie czynników ryzyka; 5) wszystkich pacjentów z wynikiem w skali Framingham wynoszącym 10-20%. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
Prowadzenie w okresie pooperacyjnym po klasycznej operacji tętniaka aorty brzusznej ciągłego znieczulenia nadoponowego zapewnia nie tylko zwalczanie bólu, ale również zmniejsza ryzyko powikłań kardiologicznych, ponieważ ten rodzaj znieczulenia stymuluje wydzielanie amin katecholowych.
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
46-letnia kobieta po licznych operacjach dostępów dializacyjnych na kończynie górnej lewej, od 9 miesięcy dializowana jest z wykorzystaniem przetoki ramienno-odłokciowej na kończynie górnej prawej. Od 2 tygodni stwierdzono narastające zaburzenia działania przetoki - zaburzenia tamowania po dializach, pojawienie się tętnienia nad przetoką oraz osłabienie szmeru. Wykonano angiografię, w której stwierdzono prawidłowo drożną przetokę oraz niedrożność żyły pachowej, drożną żyłę podobojczykową, ramienno-głowową i główną górną, dodatkowo drożny 10 cm odcinek bliższy żyły odpromieniowej. Wykonano nieskuteczną próbę udrożnienia wewnątrznaczyniowego żyły pachowej. W tej sytuacji najlepszym leczeniem jest:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
1
4 lata temu
U 60-letniego chorego ze schyłkową niewydolnością nerek dializowanego z wykorzystaniem przetoki ramienno-odpromieniowej na kończynie górnej lewej wystąpił znaczny obrzęk kończyny, poszerzenie żył powierzchownych i problemy z tamowaniem krwawienia po zakończeniu dializy. Wykonano flebografię w której stwierdzono krytyczne zwężenie żyły podobojczykowej lewej. Wykonano angioplastykę balonową uzyskując dobry efekt radiologiczny i kliniczny. Po 6 miesiącach od zabiegu u chorego wystąpił nawrót objawów. W USG stwierdzono nawrotowe zwężenie żyły podobojczykowej. W tej sytuacji należy:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
U 25-letniej kobiety z powodu nawracającego zwężenia tętnicy nerkowej lewej objawiającego się źle kontrolowanym nadciśnieniem tętniczym wykonano kilkakrotne zabiegi wewnątrznaczyniowe tętnicy nerkowej - angioplastyki i wprowadzenie 2 stentów. W kontrolnym badaniu ultrasonograficznym stwierdzono nawrotowe zwężenie końcowego odcinka tętnicy nerkowej lewej oraz 15 mm tętniaka kończącego się około 1 cm od jej podziału. Chora powinna być zakwalifikowana do:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
Do czynników ryzyka pęknięcia tętniaka aorty brzusznej nie należy:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
Które z wymienionych poniżej powikłań występuje najczęściej u chorych z rozpoznaną trombocytopenią indukowaną heparyną /HIT/?
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
Który z wymienionych poniżej czynników patogenetycznych uważany jest za najczęstszą przyczynę występowania objawowego zwężenia pnia trzewnego?
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
Powikłaniem wewnątrznaczyniowego leczenia tętniaka aorty brzusznej może być wystąpienie po operacji zespołu poimplantacyjnego, który polega na:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
Do chirurga naczyniowego zgłosił się 30-letni chory z objawami chromania przestankowego. W wykonanej ultrasonografii rozpoznano zespół usidlenia tętnicy podkolanowej spowodowany uciskiem przez dodatkowy przyczep mięśnia brzuchatego łydki. Który jest to typ zmian w oparciu o obowiązującą klasyfikację?
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
Która z wymienionych poniżej przetok tętniczo-żylnych uważana jest za optymalny, pierwotny dostęp naczyniowy do przewlekłych hemodializ?
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
Rozpoznanie zespołu Pageta-Schroettera oznacza wystąpienie pierwotnej zakrzepicy w żyle:
PES, Wiosna 2014, Chirurgia naczyniowa
0
-
←
1
2
3
4
→