Konsylium24
Kompendium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
Napisz do nas
Zarejestruj się
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Wykłady ekspertów
Wydarzenia
Edukacja
Kursy online
Projekty edukacyjne
Podcasty
E-booki
LEK
LDEK
PES
Oferty pracy
Oceny miejsc pracy
Ogłoszenia
Więcej
Wydarzenia branżowe
Konsylium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
PES - Baza pytań
Wiosna 2013
Chirurgia naczyniowa
Wyczyść filtry
Rozpocznij naukę
Wyczyść
Wiosna 2024
Jesień 2023
Wiosna 2023
Jesień 2022
Wiosna 2022
Jesień 2021
Wiosna 2021
Jesień 2020
Wiosna 2020
Jesień 2019
Wiosna 2019
Jesień 2018
Wiosna 2018
Jesień 2017
Wiosna 2017
Jesień 2016
Wiosna 2016
Jesień 2015
Wiosna 2015
Jesień 2014
Wiosna 2014
Jesień 2013
Wiosna 2013
Jesień 2012
Wiosna 2012
Jesień 2011
Wiosna 2011
Jesień 2010
Wiosna 2010
Jesień 2009
Wiosna 2009
Jesień 2008
Wiosna 2008
Jesień 2007
Wiosna 2007
Jesień 2006
Wiosna 2006
Jesień 2005
Wiosna 2005
Jesień 2004
Wiosna 2004
Jesień 2003
Wiosna 2003
Jesień 2002
Wiosna 2002
Jesień 2001
Wiosna 2001
Jesień 2000
Wiosna 2000
Wyczyść
Alergologia
Anestezjologia i intensywna terapia
Angiologia
Audiologia i foniatria
Balneologia i medycyna fizykalna
Bez specjalizacji
Chirurgia dziecięca
Chirurgia klatki piersiowej
Chirurgia naczyniowa
Chirurgia ogólna
Chirurgia onkologiczna
Chirurgia plastyczna
Chirurgia stomatologiczna
Chirurgia szczękowo-twarzowa
Choroby płuc
Choroby wewnętrzne
Choroby zakaźne
Dermatologia i wenerologia
Diabetologia
Diagnostyka laboratoryjna
Endokrynologia
Endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość
Endokrynologia i diabetologia dziecięca
Epidemiologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Gastroenterologia dziecięca
Genetyka kliniczna
Geriatria
Ginekologia onkologiczna
Hematologia
Hipertensjologia
Immunologia kliniczna
Kardiochirurgia
Kardiologia
Kardiologia dziecięca
Medycyna nuklearna
Medycyna paliatywna
Medycyna pracy
Medycyna ratunkowa
Medycyna rodzinna
Medycyna sądowa
Medycyna sportowa
Medycyna transportu
Mikrobiologia lekarska
Nefrologia
Nefrologia dziecięca
Neonatologia
Neurochirurgia
Neurologia
Neurologia dziecięca
Neuropatologia
Okulistyka
Onkologia i hematologia dziecięca
Onkologia kliniczna
Ortodoncja
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Otorynolaryngologia
Otorynolaryngologia dziecięca
Patomorfologia
Pediatria
Periodontologia
Położnictwo i ginekologia
Protetyka stomatologiczna
Psychiatria
Psychiatria dzieci i młodzieży
Radiologia i diagnostyka obrazowa
Radioterapia onkologiczna
Rehabilitacja medyczna
Reumatologia
Seksuologia
Stomatologia dziecięca
Stomatologia ogólna
Stomatologia zachowawcza z endodoncją
Toksykologia kliniczna
Transfuzjologia kliniczna
Transplantologia kliniczna
Urologia
Urologia dziecięca
Zdrowie publiczne
Pytanie
Egzamin
Ilość
Komentarz
U pacjenta występowały objawy chromania przestankowego obu kończyn dolnych i pośladków. W badaniu przedmiotowym stwierdzano osłabienie tętna w pachwinach oraz wyraźnie słyszalny szmer naczyniowy. Wykonano nakłucie tętnicy udowej prawej w celu wykonania angioplastyki tętnic biodrowych. Następnego dnia w nakłutej pachwinie stwierdzono obecność krwiaka a osłuchowo obecność szmeru naczyniowego. Wykonano badanie dupleksowe uzyskując poniższy obraz. Sytuacja przedstawiona na rycinie odpowiada:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
Pacjent zgłosił się po poradni naczyniowej z powodu okresowo występujących zawrotów głowy, występujących głównie podczas wysiłku. W badaniu przedmiotowym stwierdzono obecność cichego szmeru skurczowego w okolicy rękojeści mostka. Tętno na obydwóch kończynach górnych wyczuwalne. Próba Adsona ujemna. Wykonano badanie dupleksowe tt szyjnych i kręgowych. Podczas badania naczyń kręgowych po stronie lewej uzyskano przedstawiony poniżej obraz. Należy go zinterpretować jako:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
Podczas badania dupleksowego przepływu w tętnicy udowej wspólnej uzyskano następujący obraz. Odczyt prędkości przepływu będzie:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
AKTUALIZACJA! Oznaczyliśmy to pytanie jako zagadnienie z powodu niezgodności z aktualną wiedzą medyczną. Który z podanych poniżej sposobów leczenia należy zastosować u chorego z krytycznym niedokrwieniem kończyny spowodowanym niedrożnością tętnicy udowej na długości 15 cm z owrzodzeniem palca stopy?
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
U 24-letniej kobiety w kilka miesięcy po porodzie wystąpił obrzęk kończyny dolnej lewej. Obrzęk pojawił się na stopie obejmując w kolejnych miesiącach dalszą część podudzia. Początkowo obrzęk występował tylko w godzinach wieczornych, później uległ utrwaleniu. W badaniu stopy stwierdzono objaw widoczny na załączonym zdjęciu. Całość obrazu klinicznego może świadczyć o wystąpieniu:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
AKTUALIZACJA! Oznaczyliśmy to pytanie jako zagadnienie z powodu niezgodności z aktualną wiedzą medyczną. W przypadku objawowego zespołu podkradania tętnicy podobojczykowej o nasileniu pozwalającym na normalne funkcjonowanie, bez istotnego chromania przestankowego, wobec potwierdzonej w badaniach obrazowych niedrożności t. podobojczykowej wskazane jest wykonanie:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
AKTUALIZACJA! Oznaczyliśmy to pytanie jako zagadnienie z powodu niezgodności z aktualną wiedzą medyczną. Podczas preparowania tętnicy ramiennej w dole łokciowym, przecina się rozcięgno mięśnia dwugłowowego ramienia, pod którym bezpośrednio leży tętnica lub jej rozwidlenie i towarzysząca żyła odłokciowa.
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
U pacjenta przed 24 godzinami wykonano badanie angiograficzne z dostępu przez tętnicę udową. Z powodu szmeru słyszalnego w pachwinie wykonano badania dupleksowe stwierdzając obecność wielokomorowego tętniaka rzekomego. Jednym z preferowanych sposobów zaopatrzenia powikłania jest ostrzyknięcie tętniaka trombiną. Podczas zabiegu trombinę należy:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
1
4 lata temu
AKTUALIZACJA! Oznaczyliśmy to pytanie jako zagadnienie z powodu niezgodności z aktualną wiedzą medyczną. Wskaż zdanie nieprawdziwe dotyczące postępowania z chorym z trombocytopenią indukowaną podawaniem heparyny (HIT 2):
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
AKTUALIZACJA! Oznaczyliśmy to pytanie jako zagadnienie z powodu niezgodności z aktualną wiedzą medyczną. W przypadku pacjentów z miażdżycowym niedokrwieniem kończyn dolnych prawdziwe są wszystkie poniższe stwierdzenia dotyczące stosowania terapii przeciwpłytkowej, z wyjątkiem:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
AKTUALIZACJA! Oznaczyliśmy to pytanie jako zagadnienie z powodu niezgodności z aktualną wiedzą medyczną. Pacjenta z implantowaną sztuczną zastawką serca zakwalifikowano do operacji przepukliny pachwinowej. W okresie okołooperacyjnym doustne leki przeciwzakrzepowe zastąpiono heparyną drobnocząsteczkową w dawce leczniczej. Enoksyparynę w dawce 100 mg podano 2 godziny przez rozpoczęciem zabiegu. Podczas operacji doszło do urazu żyły udowej wspólnej z trudnym do opanowania krwawieniem. W celu szybszego opanowania krwawienia podano protaminę w dawce 1 mg protaminy na każde 100 j.m. anty-Xa. W przypadku utrzymywania się krwawienia należy podać:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
AKTUALIZACJA! Oznaczyliśmy to pytanie jako zagadnienie z powodu niezgodności z aktualną wiedzą medyczną. Do czynników mechanicznych zwiększających ryzyko rozwoju hiperplazji naczyniowej w linii zespolenia zalicza się wszystkie, z wyjątkiem:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
AKTUALIZACJA! Oznaczyliśmy to pytanie jako zagadnienie z powodu niezgodności z aktualną wiedzą medyczną. Nakłucie tętnic w pachwinie jest jednym z podstawowych dostępów naczyniowych do wykonania zabiegów wewnątrznaczyniowych. Największe ryzyko powstania tętniaka rzekomego jest związane z nakłuciem tętnicy:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
AKTUALIZACJA! Oznaczyliśmy to pytanie jako zagadnienie z powodu niezgodności z aktualną wiedzą medyczną. Na podstawie badania dupleksowego u 70-letniej pacjentki rozpoznano zakrzepicę żył udowej i podkolanowej. Przed wdrożeniem leczenia heparyną drobnocząsteczkową określono wydolność nerek - wzrost 170 cm, waga 80 kg, stężenie kreatyniny w surowicy 100 mg/dl. Mając podane powyższe parametry ustal dawkę heparyny drobnocząsteczkowej:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
AKTUALIZACJA! Oznaczyliśmy to pytanie jako zagadnienie z powodu niezgodności z aktualną wiedzą medyczną. Najczęściej spotykane późne powikłania po operacji zespołu Kriche’a to niżej wymienione, z wyjątkiem:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
AKTUALIZACJA! Oznaczyliśmy to pytanie jako zagadnienie z powodu niezgodności z aktualną wiedzą medyczną. Przeciwwskazaniem bezwzględnym do wykonania angioplastyki tętnic goleni jest:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
Stopień 2 klasyfikacji Wegenera zmian na stopie obejmuje: 1) głębokie owrzodzenia zajmujące ścięgna; 2) ropowicę kości stopy; 3) znaczne zniekształcenia stopy; 4) wrzód drążący (I, II, V kość śródstopia); 5) zapalenie stawów śródstopno-paliczkowych. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
1
3 lata temu
Typowy napad fenomenu Raynauda cechuje się: 1) trójfazowym przebiegiem; 2) faza I może trwać nawet do kilku godzin; 3) rozległymi zmianami martwiczymi z powstającą zgorzelą palca; 4) faza III zwana zespołem zamartwicy obejmuje całe dłonie; 5) późny okres cechuje się owrzodzeniami opuszek palców. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
Tętniaki tętnicy śledzionowej charakteryzują poniższe stwierdzenia, z wyjątkiem:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
Wskazaniem do operacji tętniaka aorty brzusznej są: 1) występowanie tętniaka objawowego; 2) pęknięcie tętniaka; 3) tętniak o średnicy większej niż 6 cm; 4) powiększanie się tętniaka 5 mm/rok; 5) współistniejące zwężenie jednostronne tętnicy szyjnej wewnętrznej więcej niż 50%. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
Siniczy bolesny obrzęk kończyny charakteryzują niżej występujące objawy, z wyjątkiem:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
Najczęstszym powikłaniem neurologicznym w trakcie zabiegu wewnątrznaczyniowej ablacji żyły odpiszczelowej - EVLT (Endovascular Laser Treatment) jest uszkodzenie termiczne gałęzi nerwu:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
Wskaż prawdziwe stwierdzenia dotyczące tętniaka zapalnego aorty: 1) stanowi zaledwie 5% wszystkich tętniaków aorty brzusznej; 2) u około ¼ chorych dochodzi do jedno- lub obustronnego wodonercza; 3) pogrubienie ściany aorty chroni przed pęknięciem tętniaka; 4) wartości parametrów biochemicznych stanu zapalnego są zwykle prawidłowe; 5) cystoskopowe zacewnikowanie moczowodów przed operacją w rozpoznanym wcześniej tętniaku zapalnym zmniejsza ryzyko powikłań. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
Choroba Buergera charakteryzuje się następującymi cechami: 1) znaczny udział procesów autoimmunologicznych; 2) ok. 90% chorych zapada na wędrujące zapalenie żył powierzchownych; 3) obejmuje układ tętniczy i żylny; 4) występuje głównie u chorych powyżej 50 r.ż.; 5) rozpoznanie potwierdza badanie histologiczne. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
Rywaroksaban stosowany w leczeniu początkowym żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej należy do grupy leków będących:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
Podczas intensywnej fazy leczenia zaawansowanych postaci obrzęków limfatycznych przy użyciu kompleksowej terapii przeciwobrzękowej bezpośrednio po wykonaniu zabiegu ręcznego drenażu limfatycznego należy:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
Wykonując badanie dupleksowe dializacyjnej przetoki tętniczo-żylnej wykorzystuje się ocenę morfologiczną, analizę spektralną oraz obrazowanie kolorowe. Z danych uzyskanych z analizy spektralnej największe znaczenie przywiązuje się do:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
U 42-letniego pacjenta z rozległymi żylakami goleni lewej rozpoznano zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych. W badaniu dupleksowym wykluczono migrację skrzeplin do naczyń przestrzeni podpowięziowej. Niezależnie od koniecznej farmakoterapii pacjentowi należy zalecić stosowanie kompresjoterapii, np. w postaci produktów pończoszniczych o sile ucisku w przedziale:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
Grupą osób odnoszących największe korzyści z przesiewowych badań populacyjnych w kierunku tętniaków aorty brzusznej są:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
Wystąpienie małopłytkowości immunologicznej wywołanej przez heparynę (HIT) należy podejrzewać u pacjenta otrzymującego heparynę obecnie lub niedawno, w przypadku wystąpienia wszystkich symptomów, z wyjątkiem:
PES, Wiosna 2013, Chirurgia naczyniowa
0
-
←
1
2
3
4
→