Konsylium24
Kompendium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
Napisz do nas
Zarejestruj się
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Wykłady ekspertów
Wydarzenia
Edukacja
Kursy online
Projekty edukacyjne
Podcasty
E-booki
LEK
LDEK
PES
Oferty pracy
Oceny miejsc pracy
Ogłoszenia
Więcej
Wydarzenia branżowe
Konsylium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
PES - Baza pytań
Wiosna 2011
Stomatologia zachowawcza z endodoncją
Wyczyść filtry
Rozpocznij naukę
Wyczyść
Wiosna 2024
Jesień 2023
Wiosna 2023
Jesień 2022
Wiosna 2022
Jesień 2021
Wiosna 2021
Jesień 2020
Wiosna 2020
Jesień 2019
Wiosna 2019
Jesień 2018
Wiosna 2018
Jesień 2017
Wiosna 2017
Jesień 2016
Wiosna 2016
Jesień 2015
Wiosna 2015
Jesień 2014
Wiosna 2014
Jesień 2013
Wiosna 2013
Jesień 2012
Wiosna 2012
Jesień 2011
Wiosna 2011
Jesień 2010
Wiosna 2010
Jesień 2009
Wiosna 2009
Jesień 2008
Wiosna 2008
Jesień 2007
Wiosna 2007
Jesień 2006
Wiosna 2006
Jesień 2005
Wiosna 2005
Jesień 2004
Wiosna 2004
Jesień 2003
Wiosna 2003
Jesień 2002
Wiosna 2002
Jesień 2001
Wiosna 2001
Jesień 2000
Wiosna 2000
Wyczyść
Alergologia
Anestezjologia i intensywna terapia
Angiologia
Audiologia i foniatria
Balneologia i medycyna fizykalna
Bez specjalizacji
Chirurgia dziecięca
Chirurgia klatki piersiowej
Chirurgia naczyniowa
Chirurgia ogólna
Chirurgia onkologiczna
Chirurgia plastyczna
Chirurgia stomatologiczna
Chirurgia szczękowo-twarzowa
Choroby płuc
Choroby wewnętrzne
Choroby zakaźne
Dermatologia i wenerologia
Diabetologia
Diagnostyka laboratoryjna
Endokrynologia
Endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość
Endokrynologia i diabetologia dziecięca
Epidemiologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Gastroenterologia dziecięca
Genetyka kliniczna
Geriatria
Ginekologia onkologiczna
Hematologia
Hipertensjologia
Immunologia kliniczna
Kardiochirurgia
Kardiologia
Kardiologia dziecięca
Medycyna nuklearna
Medycyna paliatywna
Medycyna pracy
Medycyna ratunkowa
Medycyna rodzinna
Medycyna sądowa
Medycyna sportowa
Medycyna transportu
Mikrobiologia lekarska
Nefrologia
Nefrologia dziecięca
Neonatologia
Neurochirurgia
Neurologia
Neurologia dziecięca
Neuropatologia
Okulistyka
Onkologia i hematologia dziecięca
Onkologia kliniczna
Ortodoncja
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Otorynolaryngologia
Otorynolaryngologia dziecięca
Patomorfologia
Pediatria
Periodontologia
Położnictwo i ginekologia
Protetyka stomatologiczna
Psychiatria
Psychiatria dzieci i młodzieży
Radiologia i diagnostyka obrazowa
Radioterapia onkologiczna
Rehabilitacja medyczna
Reumatologia
Seksuologia
Stomatologia dziecięca
Stomatologia ogólna
Stomatologia zachowawcza z endodoncją
Toksykologia kliniczna
Transfuzjologia kliniczna
Transplantologia kliniczna
Urologia
Urologia dziecięca
Zdrowie publiczne
Pytanie
Egzamin
Ilość
Komentarz
Na zdjęciu rtg zęba 14 widoczne jest niewielkie przejaśnienie w obrębie szkliwa, znajdujące się nieco poniżej miejsca kontaktu stycznego z zębem 15. W jakim miejscu i stadium będzie występować zmiana próchnicowa uwidoczniona w obrazie rentgenowskim?
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Wykryto ubytek próchnicowy w szkliwie, w rejonie przyszyjkowym, u 30-letniego pacjenta, w zębie 35. Zmiany sięgały do połączenia szkliwno-cementowego i zostały zakwalifikowane jako Si/Sta 3.2. Ze względu na dobrą higienę jamy ustnej i niskie ryzyko próchnicy postanowiono wypełnić ubytek materiałem kompozytowym z systemem adhezyjnym szkliwno-zębinowym. Jak należy opracować brzegi ubytku, aby zapewnić jak najlepszą retencję materiału?
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Planuje się odbudowę głębokiego ubytku próchnicowego na powierzchni stycznej zęba 36, metodą kanapkową. Brzeg dodziąsłowy ubytku znajduje się w obrębie cementu/zębiny korzeniowej. Jakie zasady obowiązują przy opracowaniu brzegu przydziąsłowego ubytku?
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Bardzo dobry wynik estetyczny można uzyskać przy odbudowie ubytku klasy IV według Blacka, stosując metodę anatomiczną wielowarstwową. Która ze wskazanych procedur najlepiej umożliwi warstwowe nakładanie różnych odcieni kompozytu i modelowanie odtwarzanej powierzchni z wolnej ręki?
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Podczas przeglądu uzębienia u 26-letniej kobiety oceniono stan higieny jamy ustnej za pomocą aproksymalnego wskaźnika płytki nazębnej API. Jego wartość wyniosła 40%. Jaka będzie ocena higieny jamy ustnej przy powyższej wartości?
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Jednym z ważnych kryteriów, jakie powinny spełniać estetyczne wypełnienia kompozytowe są ich cechy optyczne, które są wyznaczane przez kolor, odpowiednią przezierność, opalescencję i fluorescencję materiału. Barwa jest cechą odróżniającą dany kolor podstawowy od innych. Bardzo istotny jest właściwy dobór barwy materiału podczas estetycznej rekonstrukcji tkanek twardych zęba utraconych nie tylko w wyniku próchnicy, ale również erozji, abrazji, abfrakcji, urazu czy z powodu nieprawidłowości rozwojowych i przebarwień. Jakie warunki powinny być spełnione, aby jak najlepiej dobrać barwę wypełnienia? 1) kolor należy dobierać po osuszeniu powierzchni zęba; 2) kolor należy dobierać do wilgotnej powierzchni zęba; 3) dobiera się barwę wypełnienia ze wzorcem - kolornikiem; 4) dobór koloru wypełnienia rozpoczyna się określeniem barwy zębiny w rejonie przyszyjkowym; 5) dobór nasycenia barwy zębiny należy dostosować przed preparacją ubytku. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Za przebarwione uważa się zęby, których kolor nie jest prawidłowy w zakresie fizjologicznych zmian odcieni szkliwa. Jakie czynniki warunkują kolor zęba? 1) barwa szkliwa; 2) grubość zębiny; 3) transparencja szkliwa; 4) fluorescencja zębiny; 5) grubość szkliwa. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
W czasie rutynowego przeglądu jamy ustnej u 23-letniej kobiety stwierdzono badaniem klinicznym brak zęba 15. Badanie radiologiczne potwierdziło brak zawiązka tego zęba. Która z wymienionych jednostek chorobowych odpowiada opisanej sytuacji klinicznej?
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Coraz szersze zastosowanie w stomatologii zachowawczej znajduje technika abrazji powietrznej. W jakich sytuacjach klinicznych jest wskazana? 1) w opracowaniu dużych ubytków próchnicowych; 2) w opracowaniu początkowych zmian i małych ubytków próchnicowych; 3) w przygotowaniu powierzchni szkliwa i zębiny, zamiast wytrawiacza, pod system wiążący przy odbudowie kompozytowej; 4) w przygotowaniu zęba do lakowania bruzd i szczelin; 5) w wymianie i naprawie wypełnień. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Problemem diagnostycznym mogą być przejaśnienia widoczne pod wypełnieniami na zdjęciach skrzydłowo-zgryzowych. Wykrywane przypadkowo nie zawsze są wskazaniem do wymiany wypełnienia. Przejaśnienie pod wypełnieniem może świadczyć o pozostawieniu zdemineralizowanej zębiny, podkładzie niedającym cienia na zdjęciach rtg, systemie wiążącym niedającym kontrastu lub pęcherzu powietrza spowodowanym niewłaściwym skondensowaniem materiału. W jakiej sytuacji obserwowane przejaśnienie nie wymaga wymiany wypełnienia?
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Jakie zalecenia profilaktyczne powinni otrzymać w gabinecie stomatologicznym pacjenci zakwalifikowani do grupy średniego ryzyka próchnicy? 1) szczotkowanie zębów pastą z fluorem 2x dziennie; 2) szczotkowanie zębów pastą z fluorem 2x dziennie i codzienne stosowanie płukanki fluorkowej; 3) zgłaszanie się na wizyty kontrolne, co 6 do 12 miesięcy; 4) zgłaszanie się na wizyty kontrolne, co 12 do 24 miesięcy; 5) wykonywanie badań radiologicznych zębów, w szczególności zdjęcia skrzydłowo-zgryzowego, co 12 miesięcy. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Po wypełnieniu materiałem kompozytowym zębów bocznych może wystąpić nadwrażliwość pozabiegowa. Jest to dokuczliwe powikłanie, stwierdzane stosunkowo rzadko. Może wskazywać na przejściowy stan hiperalgezji spowodowany leczeniem. Które z wymienionych działań mogą przyczynić się do wystąpienia wrażliwości pozabiegowej? 1) niezachowanie suchości pola zabiegowego; 2) mikroprzeciek brzeżny; 3) zbyt duże obciążenie zgryzowe spowodowane nieprawidłowym wykonturowaniem wypełnienia; 4) skurcz polimeryzacyjny; 5) zastosowanie wypełnień kompozytowych w ubytkach z dużą utratą twardych tkanek zęba i niewielkim podparciem guzkowym. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Niektóre materiały uszczelniające stosowane w ostatecznym wypełnieniu kanału zęba, poddane wysokiej temperaturze mogą natychmiast twardnieć. Jakiego typu uszczelniaczy nie powinno się stosować w metodach wypełniania kanałów korzeniowych uplastycznioną termicznie gutaperką?
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Do polimeryzacji materiałów kompozytowych służą urządzenia wysyłające światło o różnej długości i natężeniu. Im większe jest natężenie emitowanego światła tym pełniejsza i szybsza polimeryzacja kompozytu. Jednak ze wzrostem natężenia światła zwiększa się szybkość skurczu polimeryzacyjnego. Które z wymienionych urządzeń będzie częściowo likwidowało naprężenia w plastycznym materiale i w następstwie skuteczniej polimeryzowało?
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Wykonujemy zabieg ekstyrpacji miazgi zębowej w znieczuleniu i planujemy założenie koferdamu. Na jakim etapie powinniśmy go założyć, aby skuteczniej i bezpieczniej wykonać zabieg?
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Metoda wypełniania kanałów „płynną” gutaperką na zimno - GuttaFlow, jest metodą bezpieczną, łatwą i szybką. W jakich procedurach różni się od innych metod wypełniania kanałów korzeniowych? 1) stosowanie rozpychaczy; 2) użycie wstrząsarki; 3) użycie piecyka z nośnikiem; 4) kanały wypełniane są mieszaniną sproszkowanej gutaperki i uszczelniacza silikonowego; 5) zbędne jest dodatkowe stosowanie uszczelniacza. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Zewnętrzna resorpcja przyszyjkowa jest poważnym powikłaniem, które może wystąpić podczas wewnątrzkoronowego wybielania zębów. Zdaniem niektórych badaczy prawdopodobieństwo wystąpienia resorpcji ulega zdecydowanemu ograniczeniu przy zastosowaniu tzw. biomechanicznego uszczelnienia szyjkowego. Polega ono na założeniu w bezpośrednim kontakcie z materiałem wypełniającym kanał korzeniowy warstwy:
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Procesy chorobowe w miazdze rozwijają się pod wpływem wielu różnych bodźców, z których najważniejszym wydaje się czynnik zakaźny. Drobnoustroje w ognisku próchnicowym są pierwotnym czynnikiem zapaleniotwórczym. Które ze wskazanych czynników nie występują w żywej miazdze?
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
W pulpopatiach nieodwracalnych z miazgą żywą można zastosować leczenie polegające na: 1) amputacji miazgi w znieczuleniu; 2) ekstyrpacji miazgi w znieczuleniu; 3) ekstyrpacji miazgi po jej uprzedniej dewitalizacji; 4) amputacji miazgi po jej uprzedniej dewitalizacji; 5) szczelnym wypełnieniu kanału z zastosowaniem uszczelniacza pobudzającego tkankę mieszaną do utworzenia twardej blizny i zamknięcia otworu anatomicznego. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Pulpopatie odwracalne charakteryzują się następującymi objawami:
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Działania prognostyczne szacujące ryzyko wystąpienia próchnicy u danego pacjenta polegają na: 1) określeniu nawyków dietetycznych i higienicznych pacjenta; 2) określeniu podaży fluorków; 3) obliczeniu wskaźnika CPTIN; 4) określeniu liczby kolonii bakterii Streptococcus mutans i Lactobacillus acidophilus w ślinie; 5) ocenie zawartości enzymów antybakteryjnych w ślinie. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Które z poniżej wymienionych jednostek chorobowych można zaliczyć do pulpopatii odwracalnych? 1) choroby twardych tkanek niepróchnicowego pochodzenia; 2) stany zapalne miazgi z ogniskami martwicy; 3) próchnica zębów; 4) przypadkowe obnażenie miazgi; 5) polip miazgi. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Jakimi właściwościami powinny charakteryzować się środki antyseptyczne stosowane w leczeniu zakażonego kanału korzeniowego?
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Leczenie częściowej zgorzeli miazgi polega na: 1) częściowym usunięciu mas zgorzelinowych z aplikacją preparatów dewitalizujących; 2) całkowitym usunięciu zawartości kanałów z wykorzystaniem miejscowego znieczulenia; 3) antyseptycznym leczeniu endodontycznym; 4) opracowaniu kanałów do otworu anatomicznego; 5) szczelnym wypełnieniu kanałów korzeniowych do otworu fizjologicznego. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
W chemomechanicznym usuwaniu próchnicy za pomocą systemu Carislov mają znaczenie niżej wymienione czynniki, z wyjątkiem:
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
W leczeniu odwracalnych zapaleń miazgi stosuje się często preparaty na bazie wodorotlenku wapnia. Na czym polega mechanizm terapeutyczny? 1) uwalnianiu jonów OH- i alkalizacji środowiska; 2) hamowaniu aktywności fosfatazy zasadowej; 3) pobudzaniu odontoblastów do produkcji zębiny wtórnej; 4) wytwarzaniu martwicy jałowej przy pokryciu bezpośrednim; 5) wzmożeniu aktywności enzymów proteolitycznych. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Przyczyną zaostrzeń przewlekłych zapaleń tkanek okołowierzchołkowych może być:
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
W trakcie opracowywania ubytku próchnicowego stwierdzono na jego dnie częściowo zdemineralizowaną zębinę na przestrzeni ok. 1 mm. W wywiadzie pacjent podawał ból sprowokowany głównie na zimno. Wybierz sposoby postępowania leczniczego uznawane ze odpowiednie: 1) wykonanie ekstyrpacji miazgi w znieczuleniu; 2) zaopatrzenie zmienionej chorobowo zębiny preparatami odontotropowymi i założenie wypełnienia stałego; 3) zastosowanie metody przykrycia pośredniego z odroczonym wypełnieniem ubytku; 4) całkowite usunięcie zdemineralizowanej zębiny i zastosowanie przykrycia bezpośredniego; 5) całkowite opracowanie dna ubytku po 2 miesięcznym oddziaływaniu preparatów biologicznych. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Profesjonalne oczyszczanie zębów jest jedną z podstawowych metod profilaktyki próchnicy zębów i chorób przyzębia. Stosuje się je także z przyczyn wymienionych niżej, z wyjątkiem:
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Zukośnianie brzegu ubytku w obrębie szkliwa w ubytkach przygotowanych do wypełnienia kompozytem jest zabiegiem wskazanym ze względu na: 1) zwiększenie zarysu ubytku; 2) zwiększenie efektywności wytrawiania; 3) polepszenie efektu kosmetycznego; 4) wzmocnienie połączenia pomiędzy zębiną i materiałem kompozycyjnym; 5) zwiększenie powierzchni szkliwa dla wiązania. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2011, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
←
1
2
3
4
→