Konsylium24
Kompendium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
Napisz do nas
Zarejestruj się
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Wykłady ekspertów
Wydarzenia
Edukacja
Kursy online
Projekty edukacyjne
Podcasty
E-booki
LEK
LDEK
PES
Oferty pracy
Oceny miejsc pracy
Ogłoszenia
Więcej
Wydarzenia branżowe
Konsylium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
PES - Baza pytań
Wiosna 2010
Stomatologia zachowawcza z endodoncją
Wyczyść filtry
Rozpocznij naukę
Wyczyść
Wiosna 2024
Jesień 2023
Wiosna 2023
Jesień 2022
Wiosna 2022
Jesień 2021
Wiosna 2021
Jesień 2020
Wiosna 2020
Jesień 2019
Wiosna 2019
Jesień 2018
Wiosna 2018
Jesień 2017
Wiosna 2017
Jesień 2016
Wiosna 2016
Jesień 2015
Wiosna 2015
Jesień 2014
Wiosna 2014
Jesień 2013
Wiosna 2013
Jesień 2012
Wiosna 2012
Jesień 2011
Wiosna 2011
Jesień 2010
Wiosna 2010
Jesień 2009
Wiosna 2009
Jesień 2008
Wiosna 2008
Jesień 2007
Wiosna 2007
Jesień 2006
Wiosna 2006
Jesień 2005
Wiosna 2005
Jesień 2004
Wiosna 2004
Jesień 2003
Wiosna 2003
Jesień 2002
Wiosna 2002
Jesień 2001
Wiosna 2001
Jesień 2000
Wiosna 2000
Wyczyść
Alergologia
Anestezjologia i intensywna terapia
Angiologia
Audiologia i foniatria
Balneologia i medycyna fizykalna
Bez specjalizacji
Chirurgia dziecięca
Chirurgia klatki piersiowej
Chirurgia naczyniowa
Chirurgia ogólna
Chirurgia onkologiczna
Chirurgia plastyczna
Chirurgia stomatologiczna
Chirurgia szczękowo-twarzowa
Choroby płuc
Choroby wewnętrzne
Choroby zakaźne
Dermatologia i wenerologia
Diabetologia
Diagnostyka laboratoryjna
Endokrynologia
Endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość
Endokrynologia i diabetologia dziecięca
Epidemiologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Gastroenterologia dziecięca
Genetyka kliniczna
Geriatria
Ginekologia onkologiczna
Hematologia
Hipertensjologia
Immunologia kliniczna
Kardiochirurgia
Kardiologia
Kardiologia dziecięca
Medycyna nuklearna
Medycyna paliatywna
Medycyna pracy
Medycyna ratunkowa
Medycyna rodzinna
Medycyna sądowa
Medycyna sportowa
Medycyna transportu
Mikrobiologia lekarska
Nefrologia
Nefrologia dziecięca
Neonatologia
Neurochirurgia
Neurologia
Neurologia dziecięca
Neuropatologia
Okulistyka
Onkologia i hematologia dziecięca
Onkologia kliniczna
Ortodoncja
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Otorynolaryngologia
Otorynolaryngologia dziecięca
Patomorfologia
Pediatria
Periodontologia
Położnictwo i ginekologia
Protetyka stomatologiczna
Psychiatria
Psychiatria dzieci i młodzieży
Radiologia i diagnostyka obrazowa
Radioterapia onkologiczna
Rehabilitacja medyczna
Reumatologia
Seksuologia
Stomatologia dziecięca
Stomatologia ogólna
Stomatologia zachowawcza z endodoncją
Toksykologia kliniczna
Transfuzjologia kliniczna
Transplantologia kliniczna
Urologia
Urologia dziecięca
Zdrowie publiczne
Pytanie
Egzamin
Ilość
Komentarz
U 25-letniego pacjenta stwierdzono konieczność leczenia endodontycznego zęba 32 z powodu pourazowej martwicy miazgi. Efektem opracowywania ścian kanału w trakcie leczenia, było znaczne zmniejszenie grubości ścian kanału. Do wypełnienia tego mocno poszerzonego kanału, lekarz wybrał metodę termomechanicznej kondensacji gutaperki. Które z przedstawionych poniżej stwierdzeń jest prawdziwe? 1) wybrana przez lekarza metoda wypełniania kanału jest w tym przypadku najwłaściwsza; 2) przy wyborze metody wypełniania kanału nie bierze się pod uwagę grubości ścian kanału; 3) większy przyrost temperatury obserwuje się przy metodzie kondensacji termomechanicznej gutaperki niż przy wstrzykiwaniu gutaperki podgrzanej poza kanałem; 4) wzrost temperatury na powierzchni korzenia zależy tylko od temperatury gutaperki; 5) Wzrost temperatury w cemencie, ozębnej i kości wyrostka zębodołowego o 10°C powyżej temperatury ciała, utrzymujący się dłużej niż 1 minutę, może być przyczyną kostnozrostu zęba z zębodołem. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Metoda laserowego opracowania kanału, ze względu na niebezpieczeństwo uszkodzenia tkanek przyzębia, nie może być stosowana:
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
W trakcie leczenia endodontycznego może wystąpić potrzeba obniżenia cienkich ścian ubytku i skrócenia wysokości guzków. Które z poniższych stwierdzeń dotyczących wykonania tego zabiegu jest prawdziwe? 1) zabieg jest wskazany w przypadku znacznego osłabienia ścian bocznych ubytku; 2) obniżenie cienkich ścian ubytku i skrócenie wysokości guzków ma zapobiec ich złamaniu; 3) zabieg ten pozwoli poprawić widoczność pola operacyjnego; 4) w szczęce skrócenie dotyczy niepodpartych zębiną wysokich szczytów guzków policzkowych na powierzchniach żujących, aż do wyłączenia ich z okluzji; 5) w żuchwie skrócenie dotyczy niepodpartych zębiną wysokich szczytów guzków językowych na powierzchniach żujących, aż do wyłączenia ich z okluzji; 6) celowe usuniecie części korony zapobiegnie odłamaniu większych fragmentów ścian pod wpływem nacisku wyzwalanego w czasie żucia. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Niepożądanym następstwem leczenia ortodontycznego może być resorpcja korzeni zębów. Które z poniższych stwierdzeń są fałszywe? 1) na proces resorpcji bardziej podatne są zęby szczęki; 2) na proces resorpcji bardziej podatne są zęby żuchwy; 3) największy odsetek resorpcji występuje w siekaczach żuchwy; 4) resorpcja może prowadzić do skrócenia wierzchołków korzeni; 5) przestrzeń ozębnowa może ulec poszerzeniu; 6) na umiejscowienie i rozległość ubytków poresorpcyjnych nie wpływa wielkość siły zastosowanej w aparacie ortodontycznym; 7) resorpcja korzeni nie występuje w przypadku leczenia aparatem stałym. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Który z podanych poniżej objawów może wystąpić lub występuje w resorpcji wewnętrznej typu C? 1) perforacja ściany kanału; 2) obumarcie miazgi; 3) samoistne odłamanie wierzchołka korzenia; 4) powstanie ognisk resorpcji w kości wyrostka zębodołowego sąsiadującej z perforacją; 5) występuje połączenie światła jamy zębowej z ozębną. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Wybierz zdania opisujące zwyrodnienie tłuszczowe w ozębnej: 1) charakteryzuje się gromadzeniem cholesterolu w uszkodzonych komórkach; 2) towarzyszy tworzeniu się torbieli; 3) towarzyszy chorobie Hande-Schüllera-Christiana, w której dochodzi do nadmiernego odkładania się cholesterolu w komórkach obronnych ozębnej i kości; 4) jest charakterystycznym objawem w cukrzycy; 5) jest charakterystycznym objawem dla osteoporozy. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Które z poniższych stwierdzeń opisujących przestrzeń ozębnową w warunkach fizjologii i patologii jest prawdziwe? 1) szerokość przestrzeni ozębnowej w warunkach fizjologicznych wynosi średnio 0,2- 0,4mm i nie różni się w poszczególnych miejscach zębodołu; 2) najwęższą przestrzeń ozębnową stwierdza się w miejscu rozwidlenia korzeni; 3) na szerokość przestrzeni ozębnowej istotny wpływ wywiera przeciążenie zęba, powodując jej zwężenie; 4) brak funkcji zęba powoduje istotne poszerzenie przestrzeni ozębnowej; 5) przestrzeń ozębnowa w okolicy okołowierzchołkowej zębów u dzieci i młodzieży jest szersza niż u dorosłych; 6) znaczne poszerzenie przestrzeni ozębnowej obserwuje się w przebiegu zapaleń tkanek okołowierzchołkowych. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Wyniki badań struktury kości zębodołowej zębów pozbawionych antagonistów dowodzą, że:
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Które z poniższych stwierdzeń opisujących kość i cement korzeniowy w warunkach fizjologicznych jest prawdziwe w przypadku zębów stałych?
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Które z wymienionych jednostek chorobowych są wskazaniem do antyseptycznego leczenia kanałowego? 1) pulpopatie nieodwracalne z miazgą żywą, z wysiękiem ropnym i ogniskami martwicy; 2) zapalenie tkanek okołowierzchołkowych przebiegające na tle zapalenia miazgi; 3) zapalenie odwracalne miazgi z próchnicowym obnażeniem miazgi w zębach stałych dojrzałych; 4) ponowne leczenie endodontyczne; 5) pourazowe złamanie korony zęba klasy IV w zębach stałych dojrzałych. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
U pacjenta w wieku 18 lat leczonego ortodontycznie lekarz rozpoznał, na podstawie badania klinicznego i radiologicznego, wokół siekaczy dolnych 31 41 przewlekłe włókniste zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Które z wymienionych objawów są charakterystyczne dla tej fazy zapalenia? 1) badanie radiologiczne uwidocznia nierównomierne poszerzenie przestrzeni ozębnowej spowodowane hipercementozą; 2) węzły chłonne mogą być nieznacznie powiększone i bolesne; 3) zapaleniu towarzyszy rozrost włókien ozębnej; 4) na zdjęciu rentgenowskim można zauważyć, oprócz poszerzenia szpary ozębnowej, przerwanie jej ciągłości; 5) na zdjęciu rentgenowskim obserwuje. się poszerzenie szpary ozębnowej z otoczką osteosklerotyczną. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Typowym narzędziem do usuwania miazgi z kanału zęba leczonego endodontycznie jest miazgociąg. Które z wymienionych cech użytkowych odpowiadają jego charakterystyce? 1) część pracująca miazgociągu wykonana jest z twardej stali i posiada ząbki ustawione pod katem prostym do długiej osi narzędzia; 2) służy do usuwania miazgi żywej, zmumifikowanej lub znajdującej się w stanie martwicy suchej; 3) rozmiar narzędzia nie jest objęty standardami ISO; 4) kolor biały narzędzia odpowiada numerowi narzędzia standardowego 20; 5) produkowany jest w 7 rozmiarach, najmniejszy w kolorze fioletowym. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Znieczulenie śródwięzadłowe jest wykorzystywane z reguły jako dodatkowe znieczulenie w trakcie leczenia endodontycznego. Przeciwwskazaniem miejscowym do stosowania tej metody jest/są: 1) stany zapalne przyzębia brzeżnego i wierzchołkowego; 2) obecność patologicznych kieszonek zębowych; 3) zęby mleczne z resorpcją obejmującą nie więcej niż 1/3 korzenia; 4) zęby z nieuformowanymi korzeniami; 5) zęby z nieodwracalnymi pulpopatiami leczonymi metodą ekstyrpacji lub amputacji formokrezolowej. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
W celu całkowitego opracowania głębokiego ubytku próchnicowego w zębie 26 i wykonania zabiegu wyłuszczenia miazgi, będącej w stanie zapalenia nieodwracalnego, lekarz wykonał znieczulenie nasiękowe pacjenta. Ponieważ znieczulenie podstawowe nie zniosło całkowicie bólu w miazdze po trepanacji komory, lekarz postanowił wykonać znieczulenie domiazgowe. Jakie procedury obowiązują przy wykonaniu znieczulenia domiazgowego techniką według Ingle’a, aby było najskuteczniejsze? 1) trepanację komory należy wykonać wiertłem różyczkowym nr 0,5 lub 1; 2) otwór trepanacyjny powinien być tak mały, aby igła iniekcyjna dokładnie blokowała jego światło; 3) do znieczulenia wskazane jest stosowanie lignokainy; 4) znieczulenie domiazgowe należy wykonywać wyłącznie strzykawką konwencjonalną; 5) igłę należy wprowadzać z równoczesnym stałym wstrzykiwaniem płynu. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Lekarz opracowuje kanał korzeniowy laserem neodymowoyagowym Nd:YAG. Która z przedstawionych procedur jest właściwa i nieszkodliwa dla opracowywanych tkanek?
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Które ze stwierdzeń dotyczących techniki ultradźwiękowego opracowania kanału korzeniowego, polegającej na jego oczyszczeniu i poszerzeniu pilnikami ultradźwiękowymi typu K do wymaganych rozmiarów, jest nieprawdziwe?
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
U 9-letniego dziecka z dobrą higieną jamy ustnej, na powierzchniach policzkowych zębów 11 i 12 stwierdzono po osuszeniu szkliwa białe, nieprzezierne, delikatne linie, przebiegające w poprzek powierzchni zębów, pokrywające się z przebiegiem perykimatów oraz małe, nieprzezierne białe plamy wzdłuż brzegów siecznych. Uwidocznione zmiany charakterystyczne są dla:
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Który z czynników, według współczesnej koncepcji profilaktyki próchnicy, jest najważniejszy i dominujący w zatrzymaniu progresji wczesnej zmiany próchnicowej w jamie ustnej?
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Lekarz stwierdził u kobiety w wieku 21 lat, w czasie badania przeglądowego jamy ustnej, umiarkowane nagromadzenie płytki nazębnej na powierzchniach policzkowych zębów 33 i 34, w okolicy szyjek. Po całkowitym usunięciu płytki i osuszeniu powierzchni zębów uwidoczniły się białawe, nieprzezierne plamy. Ile czasu powinno upłynąć od nagromadzenia się i niezakłóconego zalegania płytki bakteryjnej, aby zauważyć makroskopowo zmiany demineralizacyjne w szkliwie?
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
MTA może być stosowany w:
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Stosowane w leczeniu nadwrażliwości zębiny preparaty zawierające szczawiany potasu wykazują różny wpływ na strukturę tkanki. Które zdania dotyczące mechanizmu ich działania są prawdziwe? 1) szczelnie pokrywają powierzchnię zębiny warstwą ochronną; 2) blokują wnętrza kanalików zębinowych przez precypitaty wytrącające się po zastosowaniu preparatu; 3) zmniejszają przewodnictwo nerwowe zakończeń nerwowych w kanalikach zębinowych; 4) działają powierzchownie znieczulająco. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Profilaktyka domowa to zabiegi higieniczne wykonywane samodzielnie przez pacjenta w domu (np. szczotkowanie, nitkowanie zębów). Profilaktyka profesjonalna to zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym (np. lakowanie, lakierowanie zębów). Które ze zdań dotyczących profilaktyki próchnicy jest nieprawdziwe?
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Które ze zdań dotyczących lakowania zębów jest prawdziwe?
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Wybierz sytuację kliniczną, w której wskazówka endometru nie pokazuje „apex”:
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Które ze zdań dotyczących szczotkowania zębów jest prawdziwe?
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Które ze zdań dotyczących przewlekłych zmian okołowierzchołkowych są prawdziwe? 1) zmiany okołowierzchołkowe z obwódką osteosklerotyczną to torbiele, a bez obwódki ziarniniaki; 2) torbiele korzeniowe muszą być leczone wyłącznie chirurgicznie - leczenie zachowawcze nie przynosi wygojenia torbieli; 3) brak gojenia zmiany okołowierzchołkowej pomimo leczenia endodontycznego może oznaczać jej zakażenie; 4) leczenie zachowawcze może doprowadzić do wygojenia tylko tzw. torbieli „kieszonkowych”. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
U pacjentów ze stłoczeniem zębów przednich, próchnica ich powierzchni stycznych może być wykryta po zastosowaniu:
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Wybierz zdanie opisujące próchnicę ukrytą (hidden caries):
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Barwne wykrywacze próchnicy:
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
Która z podanych grup materiałów wypełniających wymaga zukośnienia ubytku?
PES, Wiosna 2010, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
0
-
←
1
2
3
4
→