Konsylium24
Kompendium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
Napisz do nas
Zarejestruj się
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Wykłady ekspertów
Wydarzenia
Edukacja
Kursy online
Projekty edukacyjne
Podcasty
E-booki
LEK
LDEK
PES
Oferty pracy
Oceny miejsc pracy
Ogłoszenia
Więcej
Wydarzenia branżowe
Konsylium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
PES - Baza pytań
Wiosna 2010
Ortodoncja
Wyczyść filtry
Rozpocznij naukę
Wyczyść
Wiosna 2024
Jesień 2023
Wiosna 2023
Jesień 2022
Wiosna 2022
Jesień 2021
Wiosna 2021
Jesień 2020
Wiosna 2020
Jesień 2019
Wiosna 2019
Jesień 2018
Wiosna 2018
Jesień 2017
Wiosna 2017
Jesień 2016
Wiosna 2016
Jesień 2015
Wiosna 2015
Jesień 2014
Wiosna 2014
Jesień 2013
Wiosna 2013
Jesień 2012
Wiosna 2012
Jesień 2011
Wiosna 2011
Jesień 2010
Wiosna 2010
Jesień 2009
Wiosna 2009
Jesień 2008
Wiosna 2008
Jesień 2007
Wiosna 2007
Jesień 2006
Wiosna 2006
Jesień 2005
Wiosna 2005
Jesień 2004
Wiosna 2004
Jesień 2003
Wiosna 2003
Jesień 2002
Wiosna 2002
Jesień 2001
Wiosna 2001
Jesień 2000
Wiosna 2000
Wyczyść
Alergologia
Anestezjologia i intensywna terapia
Angiologia
Audiologia i foniatria
Balneologia i medycyna fizykalna
Bez specjalizacji
Chirurgia dziecięca
Chirurgia klatki piersiowej
Chirurgia naczyniowa
Chirurgia ogólna
Chirurgia onkologiczna
Chirurgia plastyczna
Chirurgia stomatologiczna
Chirurgia szczękowo-twarzowa
Choroby płuc
Choroby wewnętrzne
Choroby zakaźne
Dermatologia i wenerologia
Diabetologia
Diagnostyka laboratoryjna
Endokrynologia
Endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość
Endokrynologia i diabetologia dziecięca
Epidemiologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Gastroenterologia dziecięca
Genetyka kliniczna
Geriatria
Ginekologia onkologiczna
Hematologia
Hipertensjologia
Immunologia kliniczna
Kardiochirurgia
Kardiologia
Kardiologia dziecięca
Medycyna nuklearna
Medycyna paliatywna
Medycyna pracy
Medycyna ratunkowa
Medycyna rodzinna
Medycyna sądowa
Medycyna sportowa
Medycyna transportu
Mikrobiologia lekarska
Nefrologia
Nefrologia dziecięca
Neonatologia
Neurochirurgia
Neurologia
Neurologia dziecięca
Neuropatologia
Okulistyka
Onkologia i hematologia dziecięca
Onkologia kliniczna
Ortodoncja
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Otorynolaryngologia
Otorynolaryngologia dziecięca
Patomorfologia
Pediatria
Periodontologia
Położnictwo i ginekologia
Protetyka stomatologiczna
Psychiatria
Psychiatria dzieci i młodzieży
Radiologia i diagnostyka obrazowa
Radioterapia onkologiczna
Rehabilitacja medyczna
Reumatologia
Seksuologia
Stomatologia dziecięca
Stomatologia ogólna
Stomatologia zachowawcza z endodoncją
Toksykologia kliniczna
Transfuzjologia kliniczna
Transplantologia kliniczna
Urologia
Urologia dziecięca
Zdrowie publiczne
Pytanie
Egzamin
Ilość
Komentarz
Mikrogenię czyli niedorozwój żuchwy we wszystkich kierunkach charakteryzują następujące cechy: 1) skrócenie dolnego odcinka twarzy i miernie zaznaczone cofnięcie żuchwy; 2) zgryzowo tyłozgryz całkowity z głębokim zachodzeniem siekaczy, zgryz przewieszony w odcinkach bocznych; 3) zmniejszony odcinek Gn-Go, Go-Ar, zwiększony kąt GnGoAr; 4) kąt podstaw szczęk jest nieco zwiększony ze względu na przechylenie podniebienia w tylnej części; 5) poziomy przebieg płaszczyzny żuchwy. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Zęby Capdeponta charakteryzuje: 1) przebarwienia zębów na kolor szaro-niebieski, brunatny z wyraźną opalizacją; 2) zęby, zwłaszcza mleczne ulegają ścieraniu aż do brzegu dziąsłowego; 3) zębina po odsłonięciu wykazuje cechy nadwrażliwości; 4) w badaniu histologicznym stwierdza się nieregularność kanalików zębinowych i zwiększenie ich liczby; 5) w badaniu radiologicznym stwierdza się postępującą obliterację komory miazgi i kanału korzeniowego. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Doprzedni wyciąg zamocowany do szczęki w poziomo-pionowym niedorozwoju powoduje: 1) doprzedni ruch szczęki, którego wielkość nie zależy od wieku pacjenta; 2) rotację płaszczyzny okluzji w kierunku do tyłu i dołu; 3) ruch żuchwy do dołu i do tyłu ze względu na odwrotną siłę przyłożoną do żuchwy; 4) doprzedni ruch zębów szczęki w stosunku do szczęki; 5) rotację żuchwy do dołu i do góry, wydłużenie i przemieszczenie do przodu zębów bocznych szczęki, zahamowanie wydłużania zębów dolnych. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Przeciwwskazaniem do leczenia kamuflażowego wad klasy III i II nie powinno być: 1) pacjenci wysoko i niskokątowi; 2) duże stłoczenie lub protruzja siekaczy; 3) dobre proporcje twarzy z włączeniem zespołu krótkiej i długiej twarzy; 4) pacjenci, u których możliwe jest leczenie z modyfikacją wzrostu; 5) klasa szkieletowa II miernie nasilona lub łagodna klasa III szkieletowa. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Podaj hierarchię skuteczności w leczeniu pacjentów z zespołem długiej twarzy i II klasą:
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Otwieranie szwu podniebiennego w wyniku działania aparatu do rozerwania szwu powoduje określone zmiany w obrębie twarzowej części czaszki. Wskaż zdania fałszywe: 1) otwieranie szwu podniebiennego powoduje wzrost wysokości sklepienia jamy ustnej i dna jamy nosowej; 2) otwieranie szczęki na zawiasach z wierzchołkiem znajdującym się na kolcu nosowym; 3) zawiasowe rozejście szwu w kierunku przednio-tylnym bardziej od tyłu niż od przodu; 4) przewagę zmian zębowych nad oczekiwanymi zmianami szkieletowymi; 5) w przypadku wolnej rozbudowy, rzędu 1mm tygodniowo, całkowita rozbudowa jest w połowie zębowa, a w połowie szkieletowa. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Zamki dla kłów górnych mają przeciętnie wartość torku - 7 stopni. W jakich przypadkach powinno się stosować zamki z zerowym lub dodatnim torkiem?
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Cechami kostnego zgryzu otwartego zwanego również zespołem długiej twarzy są:
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Pseudoarthrosis jest najbardziej widoczną i charakterystyczną cechą zespołu:
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Poszerzenie szczęki u pacjentów po zakończonym wzroście wymaga zastosowania wspomagających metod chirurgicznych zwiększających stabilność uzyskanych wyników. Podaj różnicę pomiędzy metodą LeFort 1 a SARPE - surgically-assisted rapid palatal exspansion:
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Podaj cechy protez overdentures stosowanych u dzieci i młodzieży: 1) stosowane są w przypadku, gdy pacjent po 18 roku życia nie wyraża zgody na zabieg operacyjny; 2) przenoszą siły żucia przez ozębną korzeni zębowych pozostawionych po odpowiednim ich przygotowaniu; 3) powodują zaniki wyrostków zębodołowych; 4) uszkadzają błonę śluzową; 5) protezy nie są stosowane. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Andrews na podstawie oceny 120 przypadków pacjentów z idealną okluzją nieleczonych ortodontycznie podał sześć cech uznanych za sześć kluczy okluzji prawidłowej. Podaj właściwą kolejność kluczy:
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Podaj protokół leczenia pacjentów niskokątowych ze zgryzem głębokim: 1) preferowane jest leczenie nieekstrakcyjne, ponieważ przyczynia się do otwierania zgryzu; 2) stosowanie aparatów z wyciągiem zewnątrzustnym wysokim; 3) wyciągi elastyczne klasy II i III; 4) całkowite wyrównanie łuków; 5) leczenie z zastosowaniem ekstrakcji przedtrzonowców. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Usuwanie drugich dolnych trzonowców znacznie zwiększa wielkość miejsca dla dolnych trzecich trzonowców i wówczas wyrzynają się one w ilu % przypadków?
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Rodzaj stopów używanych w leczeniu ortodontycznym wpływa na jego właściwości mechaniczne. Ułóż kolejno stopy od najmniejszego do największego zakresu ich elastyczności:
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Zastosowanie siły pomiędzy haczykiem na łuku, umieszczonym dystalnie za siekaczem bocznym a głową miniimplantu ortodontycznego, umieszczonego pomiędzy zębami 16 i 15 oraz 26 i 25 na wysokości 12mm powyżej łuku ortodontycznego, będzie wskazane u pacjenta dla zamknięcia przestrzeni po ekstrakcji zębów 14 i 24, u którego analiza teleradiogramu wykazała:
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Dysplazja obojczykowo-czaszkowa: 1) powstaje w wyniku synostozy szwów czaszkowych i ciemiączka; 2) cechuje ją niedorozwój szczęki, kości jarzmowych, deformacja czaszki, aplazja wyrostka sutkowatego oraz deformacje nosa; 3) powstaje w wyniku zaburzeń symetrycznych I i II łuku skrzelowego wywołanych mutacją genu PAX1; 4) powstaje na skutek zaburzeń wywołanych mutacją genu RUNX2; 5) jest to zespół wrodzony, dziedziczony jako cecha autosomalna dominująca objawiający się niedorozwojem szczęki oraz kości jarzmowych oraz licznymi zębami nadliczbowymi. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Ćwiczenia językowe można zalecić pacjentom - w leczeniu jakich przypadków?
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Przyklejenie zamków ortodontycznych wymaga stosowania systemów łączących i przygotowania powierzchni zęba. Wybierz zdania nieprawdziwe: 1) nie występują różnice w sile wiązania między powierzchniami policzkowymi i językowymi zębów a także między poszczególnymi grupami zębowymi; 2) siła wiązania w zębach dotkniętych fluorozą jest około 40 % niższa niż siła wiązania ze zdrowymi zębami; 3) wytrawianie 10% kwasem fosforowym zapewnia większą siłę wiązania aniżeli wytrawienie 10% kwasem maleinowym; 4) zęby wybielane tuż przed założeniem aparatu wykazują większą siłę wiązania; 5) odklejanie zamków metalowych powoduje pęknięcia i nadłamania szkliwa bez utraty jego masy. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Wybierz zdanie prawdziwe: 1) do wychylenia zęba potrzebna jest trzykrotnie mniejsza siła niż do jego przemieszczenia osiowego i dwukrotnie mniejsza niż przy jego skracaniu; 2) siły rotacyjne, wydłużające i skracające ząb mają podobne wartości; 3) siły powodujące osiowe przemieszczenie zęba i prostowanie korzenia mają zbliżoną wartość, dwukrotnie większą niż podczas skracania zęba; 4) siły powodujące rotację i wychylenie zęba mają zbliżoną wartość, trzykrotnie większą niż podczas jego skracania; 5) przemieszczenie osiowe zęba wymaga użycia większych sił niż prostowanie korzenia, dwukrotnie mniejszych niż przy jego rotacji. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Wybierz zdanie prawdziwe: 1) prostoglandyna E jako mediator ruchu zęba stymuluje zarówno aktywność osteoklastów jak i osteoblastów; 2) prostoglandyna E jako mediator ruchu zęba stymuluje wyłącznie aktywność osteoblastów; 3) parathormon i paracetamol zwiększają ortodontyczny ruch zęba; 4) parathormon i witamina D3 zmniejszają ortodontyczny ruch zęba; 5) tyroksyna i witamina D3 zwiększają ortodontyczny ruch zęba. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Które z wymienionych poniżej zaburzeń należą do odchyleń strzałkowych (biorąc pod uwagę szczękę, żuchwę i zwarcie)?
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Twierdzenie: „Idealnej okluzji nie można osiągnąć po leczeniu z usuwaniem przedtrzonowców”. Która z poniżej podanych odpowiedzi odnosząca się do tego twierdzenia jest w pełni prawidłowa?
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Które z podanych poniżej określeń dotyczących płytek aktywnych stosowanych do kształtowania łuku zębowego przez jego rozszerzenie, wydłużenie i dystalizowanie w wymiarach poprzecznym i strzałkowym oraz do uzyskania określonego przesunięcia zębów są prawidłowe?
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
W pełnym uzębieniu mlecznym, w 30 miesiącu życia siekacze są ustawione pionowo i wyraźnie oddzielone od pozostałych zębów. Która z odpowiedzi podanych poniżej jest prawidłowa?
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Po ekstrakcji, ortodonta już we wczesnej fazie leczenia może kontrolować zamykanie przestrzeni stosując tzw. utrzymywacz przestrzeni. U których pacjentów niezbędne jest zastosowanie utrzymywacza przestrzeni?
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Które z cech nie są charakterystyczne dla wady układu kostnego określanego jako zespół Achondroplazji (chondrodystrofia płodowa)?
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Które z cech są charakterystyczne dla opisu Zespołu Goldenhara (dysostosis auriculomandibularis)?
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Która charakterystyka nie dotyczy aparatu Wunderera?
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
Które ze zdań dotyczących opisu kąt GoGn : SN jest prawidłowe? kąt GoGn : SN to kąt zawarty pomiędzy:
PES, Wiosna 2010, Ortodoncja
0
-
←
1
2
3
4
→