Konsylium24
Kompendium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
Napisz do nas
Zarejestruj się
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Wykłady ekspertów
Wydarzenia
Edukacja
Kursy online
Projekty edukacyjne
Podcasty
E-booki
LEK
LDEK
PES
Oferty pracy
Oceny miejsc pracy
Ogłoszenia
Więcej
Wydarzenia branżowe
Konsylium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
PES - Baza pytań
Jesień 2009
Medycyna paliatywna
Wyczyść filtry
Rozpocznij naukę
Wyczyść
Wiosna 2024
Jesień 2023
Wiosna 2023
Jesień 2022
Wiosna 2022
Jesień 2021
Wiosna 2021
Jesień 2020
Wiosna 2020
Jesień 2019
Wiosna 2019
Jesień 2018
Wiosna 2018
Jesień 2017
Wiosna 2017
Jesień 2016
Wiosna 2016
Jesień 2015
Wiosna 2015
Jesień 2014
Wiosna 2014
Jesień 2013
Wiosna 2013
Jesień 2012
Wiosna 2012
Jesień 2011
Wiosna 2011
Jesień 2010
Wiosna 2010
Jesień 2009
Wiosna 2009
Jesień 2008
Wiosna 2008
Jesień 2007
Wiosna 2007
Jesień 2006
Wiosna 2006
Jesień 2005
Wiosna 2005
Jesień 2004
Wiosna 2004
Jesień 2003
Wiosna 2003
Jesień 2002
Wiosna 2002
Jesień 2001
Wiosna 2001
Jesień 2000
Wiosna 2000
Wyczyść
Alergologia
Anestezjologia i intensywna terapia
Angiologia
Audiologia i foniatria
Balneologia i medycyna fizykalna
Bez specjalizacji
Chirurgia dziecięca
Chirurgia klatki piersiowej
Chirurgia naczyniowa
Chirurgia ogólna
Chirurgia onkologiczna
Chirurgia plastyczna
Chirurgia stomatologiczna
Chirurgia szczękowo-twarzowa
Choroby płuc
Choroby wewnętrzne
Choroby zakaźne
Dermatologia i wenerologia
Diabetologia
Diagnostyka laboratoryjna
Endokrynologia
Endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość
Endokrynologia i diabetologia dziecięca
Epidemiologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Gastroenterologia dziecięca
Genetyka kliniczna
Geriatria
Ginekologia onkologiczna
Hematologia
Hipertensjologia
Immunologia kliniczna
Kardiochirurgia
Kardiologia
Kardiologia dziecięca
Medycyna nuklearna
Medycyna paliatywna
Medycyna pracy
Medycyna ratunkowa
Medycyna rodzinna
Medycyna sądowa
Medycyna sportowa
Medycyna transportu
Mikrobiologia lekarska
Nefrologia
Nefrologia dziecięca
Neonatologia
Neurochirurgia
Neurologia
Neurologia dziecięca
Neuropatologia
Okulistyka
Onkologia i hematologia dziecięca
Onkologia kliniczna
Ortodoncja
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Otorynolaryngologia
Otorynolaryngologia dziecięca
Patomorfologia
Pediatria
Periodontologia
Położnictwo i ginekologia
Protetyka stomatologiczna
Psychiatria
Psychiatria dzieci i młodzieży
Radiologia i diagnostyka obrazowa
Radioterapia onkologiczna
Rehabilitacja medyczna
Reumatologia
Seksuologia
Stomatologia dziecięca
Stomatologia ogólna
Stomatologia zachowawcza z endodoncją
Toksykologia kliniczna
Transfuzjologia kliniczna
Transplantologia kliniczna
Urologia
Urologia dziecięca
Zdrowie publiczne
Pytanie
Egzamin
Ilość
Komentarz
Które z poniższych twierdzeń dotyczących męczliwości uwarunkowanej chorobą nowotworową jest prawdziwe? 1) za powstawanie męczliwości u chorych na nowotwory mogą odpowiadać zaburzenia w obrębie osi podwzgórze-przysadka-nadnercza; 2) w szeregu badań klinicznych wykazano brak korelacji pomiędzy występowaniem męczliwości u pacjentów z chorobą nowotworową, a wartościami hemoglobiny i hematokrytu; 3) w szeregu badań wykazano, że męczliwość uwarunkowana chorobą nowotworową występuje częściej u pacjentów poddawanych terapii przeciwnowotworowej; 4) wielu autorów wskazuje na związek pomiędzy cierpieniem psychicznym, a męczliwością uwarunkowaną chorobą nowotworową. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Zgodnie z opublikowanym stanowiskiem Europejskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej (EAPC) męczliwość uwarunkowaną chorobą nowotworową (cancer-related fatigue) zdefiniowano jako:
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Wskaż, które z poniższych twierdzeń dotyczących leczenia octanem megestrolu są prawdziwe: 1) mechanizm działania octanu megestrolu polega na hamowaniu aktywności cytokin pozapalnych oraz na oddziaływaniu na mechanizmy regulacyjne łaknienia w podwzgórzu; 2) stosowanie octanu megestrolu zwiększa ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych; 3) stosowanie octanu megestrolu może utrudniać kontrolę glikemii u chorych na cukrzycę; 4) wykazano, że stosowanie octanu megestrolu u chorych wyniszczonych wpływa znacząco na przedłużenie życia. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
U około 80% chorych objawem najwcześniejszym, wyprzedzającym o kilka tygodni lub miesięcy kompresję rdzenia jest:
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Wskaż które z poniższych twierdzeń dotyczących sedacji u pacjenta z zawansowaną chorobą nowotworową u schyłku życia są prawdziwe: 1) jest uzasadnionym sposobem postępowania u chorych cierpiących z powodu bardzo dokuczliwych silnych objawów, u których wyczerpano wszystkie możliwe sposoby leczenia; 2) sedację prowadzi się przy zastosowaniu subanestetycznych dawek ketaminy w skojarzeniu z midazolamem lub propofolem; 3) każdy chory poddany sedacji wymaga regularnej obserwacji, monitorowania czynności życiowych; 4) konieczne jest stosowanie nawodnienia, wskazane jest żywienie pozajelitowe. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Wskaż, które twierdzenia opisujące zastosowanie ketaminy w leczeniu bólu nowotworowego są prawdziwe: 1) ketamina jest stosowana w leczeniu bólów nowotworowych trudnych do uśmierzenia, zwłaszcza o charakterze neuropatycznym; 2) ketaminę charakteryzuje złożony mechanizm działania, m. in. polegający na blokowaniu receptorów AMPA i NMDA; 3) ketaminę można stosować doustnie i parenteralnie; 4) dodanie benzodwuazepiny u większości chorych zapobiega wystąpieniu takich objawów niepożądanych jak przerażające sny i halucynacje. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
1
6 lat temu
Które z poniższych twierdzeń dotyczących niedokrwistości towarzyszącej chorobom przewlekłym są prawdziwe? 1) przyczyna niedokrwistości w chorobach przewlekłych jest złożona (powodowana m.in. zaburzeniami reutylizacji żelaza i upośledzeniem wytwarzania erytropoetyny w nerkach); 2) w patogenezie niedokrwistości w chorobach przewlekłych ważną rolę odgrywają cytokiny prozapalne; 3) jest to niedokrwistość normocytowa, normobarwliwa; 4) stężenie żelaza w surowicy jest niskie, stężenie ferrytyny z reguły ulega podwyższeniu. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Wskaż objawy, które mogą być pomocne w rozpoznaniu hyperkalcemii: 1) nudności i wymioty; 2) biegunka; 3) odwodnienie; 4) ospałość i zaburzenia orientacji. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Zaznacz tą odpowiedź, w której wszystkie wymienione leki mogą być podawane podskórnie (odpowiedź może zawierać preparaty niekompatybilne):
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
W których z poniżej wymienionych sytuacji klinicznych zastosowanie znajduje paliatywna radioterapia? 1) bóle spowodowane przerzutami do kości; 2) krwioplucie w raku płuc; 3) uporczywe krwawienia z guzów i owrzodzeń nowotworowych; 4) duszność spowodowana guzem przewężającym drogi oddechowe. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Zastosowanie którego z poniższych koanalgetyków wiąże się z najmniejszym ryzykiem interakcji lekowych?
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Wśród poniższych przykładów bólów przebijających wskaż, które należą do bólów incydentalnych: 1) bóle przy chodzeniu; 2) bóle przy kaszlu; 3) bóle napadowe przeszywające (electric-shock like pain) w pleksopatii ramiennej; 4) bóle przy zmianie opatrunku. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Bóle przebijające są to bóle: 1) występujące u chorego leczonego przeciwbólowo; 2) o natężeniu silnym, bardzo silnym i nie do zniesienia, znacznie przewyższającym ból podstawowy; rzadziej o natężeniu umiarkowanym; 3) nasilające się gwałtownie, niekiedy w ciągu sekund, średnio do 3 minut, chociaż mogą narastać stopniowo; 4) o krótkim czasie trwania 1-240 min, średnio 30 minut. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Pojęcie osierocenia odnosi się do:
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Mama czteroletniego Kuby zmarła po długiej chorobie. Zanim to nastąpiło, pogarszający się stan zdrowia kobiety wymuszał wielokrotne kilkutygodniowe pobyty w szpitalu. Po śmierci mamy Kuba dopytuje o to, co się z nią stało? Która z poniższych odpowiedzi jest najbardziej odpowiednia w tej sytuacji?
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Sześćdziesięcioletni mężczyzna z zaawansowanym nowotworem płuc, wdowiec. Obecnie pod opieką zespołu hospicjum domowego. Jest przekonany, że dysponuje silną energią wewnętrzną, która go uzdrawia. Wierzy w całkowite wyleczenie. Zakłada, że jeśli wyzdrowieje będzie wykorzystywał swoje nadprzyrodzone właściwości pomagając innym. W przyszłości chce zająć się bioenergoterapią. Jakim mechanizmem obronnym posługuje się chory?
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Siedemdziesięcioletni pacjent z nowotworem gruczołu krokowego, stan uogólniony, leżący, żonaty, ojciec dwóch córek. Od miesiąca chory znajduje się pod opieką hospicjum domowego. Ból dobrze kontrolowany. Podczas wizyty lekarza pacjent jest wyraźnie zdenerwowany. Narzeka na brak samodzielności, unieruchomienie. Denerwuje go brak efektów leczenia i twierdzi, że czuje się coraz gorzej. Jak twierdzi nikt, nawet najbliżsi nie mają dla niego czasu. Drażnią go wizyty pracowników hospicjum, które według niego nic mu nie pomagają i są zdecydowanie zbyt krótkie. Która z poniższych reakcji na wypowiedź pacjenta jest potencjalnie skuteczna?
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Po zapoznaniu się z poniższym fragmentem rozmowy, proszę wskazać odpowiedź będącą najbardziej odpowiednim jej zakończeniem. - Jak Pani spała dzisiejszej nocy? - Źle, nie mogłam zasnąć. A jak zasnęłam, to budziłam się co godzinę. - Czy jest coś co przeszkadza Pani zasnąć ? - Tak - Co to takiego? - Martwię się - Martwi się Pani? - Tak, nie wiem, co ze mną dalej będzie - Rozmawiała Pani o tym z lekarzem - Gdyby tylko Pan Doktor mnie słuchał powiedziałabym mu, co naprawdę czuję
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Jeśli u chorego w okresie terminalnym występują takie objawy kliniczne jak silne przygnębienie, wzmożona drażliwość, wybuchowość, zmiany nastroju, poczucie winy czy małowartościowości to należy podejrzewać:
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Po zapoznaniu się z poniższym fragmentem rozmowy, proszę wskazać odpowiedź będącą najbardziej odpowiednim jej zakończeniem. - „Wydaje mi się, że stan żony ostatnio bardzo się pogorszył i widzę, że pan też jest u kresu sił. Wiem, że nie ma pan tu nikogo, kto mógłby pana zastąpić. Może byłoby dobrze, żebyśmy na jakiś czas wzięli żonę na oddział?” - Długie milczenie
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Pięćdziesięcioletnia chora z nowotworem gruczołu piersiowego - operowana przed trzema laty. Wówczas poinformowano ją o rozpoznaniu choroby nowotworowej. Niestety pomimo zastosowanego leczenia chirurgicznego oraz chemioterapii nastąpił nawrót choroby. Obecnie od miesiąca chora znajduje się pod opieką hospicjum z powodu rozsianego procesu nowotworowego. Objawy są dobrze kontrolowane. W trakcie rozmowy pacjentka sprawia wrażenie osoby pogodzonej ze świadomością perspektywy nieodległej śmierci. Jednocześnie planuje wybrać się w dwutygodniową podróż na Bliski Wschód. Jakim mechanizmem obronnym posługuje się chora?
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
U chorego z bólami spowodowanymi naciekaniem nowotworowym ściany klatki piersiowej podano morfinę w dawce 10 mg, co 4 godziny p.o. Uzyskano ustępowanie bólu trwające 3 godziny po każdej dawce leku. Nieskuteczność leczenia spowodowana jest prawdopodobnie:
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Osiemdziesięcioletni pacjent z zaawansowanym nowotworem gruczołu krokowego z przerzutami do kręgosłupa, leżący. Chory jest żonaty, ma dwie córki. Dotychczas pacjent delegował córki do rozmów z lekarzami. Nie został wcześniej poinformowany o rozpoznaniu. Rodzina prosi, aby nie informować chorego o jego sytuacji zdrowotnej, argumentując to faktem przyjmowania leków przeciwdepresyjnych. Który z poniższych sposobów postępowania jest najbardziej odpowiedni w tej sytuacji?
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Czterdziestoletnia kobieta z nowotworem układu moczowego z przerzutami do płuc, leżąca, znaczny ubytek wagi. Chora jest osobą niezamężną, mieszka z matką, od kilku dni znajduje się pod opieką hospicjum domowego. Podczas pobytu w szpitalu pacjentce założono nefrostomię oraz poinformowano o progresji procesu nowotworowego (wyniki badań ujawniły zmiany w płucach). Pytana o to, co lekarze powiedzieli jej na temat choroby, twierdzi, że operacja pozwoliła na usunięcie guza, a stomia została założona tylko na pewien czas. Jest przekonana, że gdy tylko się wzmocni lekarze zlikwidują stomię. Jej zdaniem czuje się znacznie silniejsza niż wtedy, gdy wróciła ze szpitala. Pacjentka jest przekonana o słuszności swojej tezy nawet wtedy, gdy jej matka otwarcie neguje podawane przez nią informacje. Jaki mechanizm obronny stosuje chora?
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Alodynia to zjawisko polegające na:
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Pacjent lat 62, żona choruje na chorobę Parkinsona, troje dzieci, w tym jedno z nich wraz z rodziną trzyosobową zamieszkuje z nim w domu dwurodzinnym. Od 6 miesięcy zaawansowana choroba nowotworowa (rak oskrzela), silne bóle międzyżebrowe, narastająca duszność spoczynkowa, przewlekła czkawka, kacheksja. Lekarz rodzinny skierował pacjenta do oddziału opieki paliatywnej (OOP) w celu zastosowania tlenoterapii i objęcia specjalistyczną opieką medyczną. Pacjent kategorycznie nie wyraża zgody na hospitalizację w oddziale opieki paliatywnej. Prosi o pozostawienie go w domu, mimo duszności i bólu. Wyraża życzenie szybkiej śmierci, ale w domu. Lekarz OOP powinien zaproponować pacjentowi:
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Czterdziestokilkuletnia pacjentka z nowotworem gruczołu piersiowego, stan uogólniony. Kobieta od kilku dni jest pod opieką hospicjum. Pomimo przyjmowania dużej dawki leków przeciwbólowych pacjentka skarży się na silne dolegliwości bólowe oraz problemy ze snem. W tonie głosu i sposobie mówienia słychać wyraźne oznaki zdenerwowania. W rozmowie chora wypowiada pretensje pod adresem personelu hospicjum. Pacjentkę drażni brak efektów leczenia oraz, jak podaje, niewystarczająca opieka. Narzeka również na warunki bytowe. W takiej sytuacji należy:
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
U pacjentów z upośledzonym funkcjonowaniem nerek nie istnieje potrzeba modyfikowania dawki buprenorfiny, ponieważ głównym sposobem eliminacji tego leku jest wydalanie z żółcią.
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Do rzadkich, niebezpiecznych powikłań związanych z neurolizą splotu trzewnego zaliczyć należy:
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
Punktacja Norton zawiera ocenę: 1) stanu psychicznego i fizycznego; 2) zdolności do poruszania się; 3) ruchliwości tj. stopnia samodzielności przy zmianie pozycji; 4) czynności zwieraczy; 5) każdy element oceny jest wyliczany w skali 1-4. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2009, Medycyna paliatywna
0
-
←
1
2
3
4
→