Konsylium24
Kompendium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
Napisz do nas
Zarejestruj się
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Wykłady ekspertów
Wydarzenia
Edukacja
Kursy online
Projekty edukacyjne
Podcasty
E-booki
LEK
LDEK
PES
Oferty pracy
Oceny miejsc pracy
Ogłoszenia
Więcej
Wydarzenia branżowe
Konsylium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
PES - Baza pytań
Jesień 2009
Otorynolaryngologia
Wyczyść filtry
Rozpocznij naukę
Wyczyść
Wiosna 2024
Jesień 2023
Wiosna 2023
Jesień 2022
Wiosna 2022
Jesień 2021
Wiosna 2021
Jesień 2020
Wiosna 2020
Jesień 2019
Wiosna 2019
Jesień 2018
Wiosna 2018
Jesień 2017
Wiosna 2017
Jesień 2016
Wiosna 2016
Jesień 2015
Wiosna 2015
Jesień 2014
Wiosna 2014
Jesień 2013
Wiosna 2013
Jesień 2012
Wiosna 2012
Jesień 2011
Wiosna 2011
Jesień 2010
Wiosna 2010
Jesień 2009
Wiosna 2009
Jesień 2008
Wiosna 2008
Jesień 2007
Wiosna 2007
Jesień 2006
Wiosna 2006
Jesień 2005
Wiosna 2005
Jesień 2004
Wiosna 2004
Jesień 2003
Wiosna 2003
Jesień 2002
Wiosna 2002
Jesień 2001
Wiosna 2001
Jesień 2000
Wiosna 2000
Wyczyść
Alergologia
Anestezjologia i intensywna terapia
Angiologia
Audiologia i foniatria
Balneologia i medycyna fizykalna
Bez specjalizacji
Chirurgia dziecięca
Chirurgia klatki piersiowej
Chirurgia naczyniowa
Chirurgia ogólna
Chirurgia onkologiczna
Chirurgia plastyczna
Chirurgia stomatologiczna
Chirurgia szczękowo-twarzowa
Choroby płuc
Choroby wewnętrzne
Choroby zakaźne
Dermatologia i wenerologia
Diabetologia
Diagnostyka laboratoryjna
Endokrynologia
Endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość
Endokrynologia i diabetologia dziecięca
Epidemiologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Gastroenterologia dziecięca
Genetyka kliniczna
Geriatria
Ginekologia onkologiczna
Hematologia
Hipertensjologia
Immunologia kliniczna
Kardiochirurgia
Kardiologia
Kardiologia dziecięca
Medycyna nuklearna
Medycyna paliatywna
Medycyna pracy
Medycyna ratunkowa
Medycyna rodzinna
Medycyna sądowa
Medycyna sportowa
Medycyna transportu
Mikrobiologia lekarska
Nefrologia
Nefrologia dziecięca
Neonatologia
Neurochirurgia
Neurologia
Neurologia dziecięca
Neuropatologia
Okulistyka
Onkologia i hematologia dziecięca
Onkologia kliniczna
Ortodoncja
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Otorynolaryngologia
Otorynolaryngologia dziecięca
Patomorfologia
Pediatria
Periodontologia
Położnictwo i ginekologia
Protetyka stomatologiczna
Psychiatria
Psychiatria dzieci i młodzieży
Radiologia i diagnostyka obrazowa
Radioterapia onkologiczna
Rehabilitacja medyczna
Reumatologia
Seksuologia
Stomatologia dziecięca
Stomatologia ogólna
Stomatologia zachowawcza z endodoncją
Toksykologia kliniczna
Transfuzjologia kliniczna
Transplantologia kliniczna
Urologia
Urologia dziecięca
Zdrowie publiczne
Pytanie
Egzamin
Ilość
Komentarz
Zaburzenia oczopląsu optokinetycznego można stwierdzić w uszkodzeniu:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
U chorego lat 42 stwierdza się: - przewagę kierunkową w próbach obrotowych; - zaburzenia dowolnego śledzenia; - lekki niedowład kanałowy; - asymetrię oczopląsu optokinetycznego; - brak oczopląsu samoistnego. Należy podejrzewać:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
U chorego z przewlekłym perlakowym zapaleniem ucha środkowego powikłanym ropniem móżdżku do charakterystycznych objawów należy:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Przetokę perylimfatyczną można zobiektywizować w próbie:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Uszkodzenie funkcji jąder przedsionkowych oraz grudki robaka jest główną przyczyną powstania oczopląsu położeniowego w przypadkach:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
2
3 lata temu
Prawidłowa pobudliwość przedsionka w podejrzeniu guza kąta mostowo-móżdżkowego może przemawiać za:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Po przebyciu zapalenia neuronu przedsionkowego z trwałym wypadnięciem czynności przedsionka w próbach obrotowych można stwierdzić:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Oczopląs jest reakcją:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Narząd przedsionkowy w swojej funkcji:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
U pacjenta 36-letniego z nagłym jednostronnym wypadnięciem czynności narządu przedsionkowego w rozpoznaniu różnicowym należy uwzględnić:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Które ze stwierdzeń są prawdziwe dla wykonywanych prób stroikowych w wykryciu niedosłuchu lub głuchoty w gabinecie laryngologicznym? 1) z próbą Webera wiąże się próba Moosa polegająca na tym, że jeżeli symulantowi wskazującemu lateralizację stroika do jednego z uszu zatka się palcem przewodu słuchowego zewnętrznego tego ucha, lateralizacji tej symulant już nie zasygnalizuje; 2) w próbie Marxa zagłusza się ucho zdrowe (terkotką Barany, ego) i wydaje się normalnym głosem polecenia; 3) próba Lucae-Dennerta polega na porównaniu odległości, z jakiej badany słyszy mowe potoczną przy zatkaniu palcem najpierw ucha zdrowego, a następnie rzekomo głuchego; 4) próba Lombarda oparta na tzw. odruchu głosowym Lombarda pozwala wykryć symulację jedynie obustronną; 5) próba Kuglera polega na zagłuszaniu ucha zdrowego strumieniem wody i wiąże się z próbą Coutarda. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Które ze stwierdzeń dotyczących badania za pomocą ABR są prawdziwe? 1) metoda ASSR (Auditory Steady State Responses) może być stosowana do estymacji progu słyszenia, zarówno u osób ze słuchem prawidłowym, jak i z ubytkami słuchu; 2) rejestrowana fala III zapisu ABR jest generowana głównie w zespole oliwki górnej; 3) potencjały N1 i P2 pochodzą z I-rzędowych i II-rzędowych ośrodków słuchowych, znajdujących się w korze mózgowej; 4) słuchowe potencjały średniolatencyjne (MLR) generowane są w ciągu pierwszych 80 ms po podaniu bodźca akustycznego; 5) w czasie 12-20 ms rejestruje się szereg szczytów oznaczonych Na, Pa, Nb, Pb i Pc, które mają pochodzenie neurogenne. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Emisje otoakustyczne (OAE) charakteryzują się: 1) bardziej przydatna przy monitorowaniu uszkodzeń słuchu spowodowanych hałasem jest DPOAE, gdyż jest czulsza niż TEOAE; 2) w guzie kąta mostowo-móżdżkowego 53-80% OAE są nieprawidłowe lub nawet nie wykrywalne; 3) u większości pacjentów wykazano ścisłą zależność między częstotliwością szumu, a SOAE; 4) obecność OAE jest korzystnym czynnikiem prognostycznym dla zachowania słuchu po operacji guza; 5) OAE ogrywa czołową rolę w wykrywaniu neuropatii słuchowej u dzieci (u pacjentów z zaburzeniami słuchu w przypadku stwierdzenia prawidłowych OAE i nieprawidłowego zapisu ABR). Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Które ze zdań charakteryzują audiometrię impedancyjną? 1) impedancja akustyczna oznacza stosunek ciśnienia akustycznego do iloczynu prędkości ruchu cząsteczek powietrza i pola drgającego powierzchni; 2) dostępne urządzenia impedancyjne w znacznej większości mierzą akustyczną admitancję, tj. odwrotność impedancji, czyli łatwość, z której energia akustyczna przepływa przez układ drgający ucha środkowego; 3) typ tympanogramu E występuje przy braku ciągłości łańcucha kosteczek oraz jako stan po stapedektomii; 4) typ tympanogramu B występuje przy wiotkości błony bębenkowej i/lub przy rozerwaniu łańcucha kosteczek; 5) test Williamsa i Toynbee, go wykonywany za pomocą audiometrii impedancyjnej to test na różnicowanie niedosłuchów ślimakowych i pozaślimakowych. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Które ze zdań dotyczących nagłej głuchoty są prawdziwe? 1) hemodilucja jako metoda leczenia jest przeciwwskazana; 2) potencjalny patomechanizm to zaburzenia funkcjonowania układu eferentnego; 3) potencjalny patomechanizm to zaburzenia funkcjonowania kanałów jonowych komórek słuchowych; 4) globalnie zachorowalność mieści się w przedziale około 100 na 100 tyś mieszkańców; 5) potencjalny patomechanizm to niezdefiniowane zaburzenia biochemiczne i patofizjologiczne. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Które ze zdań dotyczących kliniki konfliktu naczyniowo-nerwowego są prawdziwe? 1) odpowiedzialnym naczyniem za powstanie konfliktu jest zwykle tętnica przednia dolna móżdżku; 2) termin konflikt naczyniowo-nerwowy wprowadził do literatury MCKenzie w 1936 roku; 3) zmiany w badaniu ENG wykazują obniżenie lub brak pobudliwości błędnika z obecnością oczopląsu samoistnego i położeniowego; 4) odpowiedzialnym naczyniem za powstanie konfliktu jest zwykle tętnica górna móżdżku; 5) konflikt częściej występuje u mężczyzn. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Które ze stwierdzeń jest prawdziwe w odniesieniu do uszkodzenia słuchu spowodowanego hałasem? 1) przy poziomie hałasu 88 dB dopuszczalny czas pracy to 4 godziny; 2) hałas mierzony jest w dB HL; 3) uszkodzenie słuchu spowodowane przez hałas ciągły jest głębszy niż przez hałas impulsowy; 4) uszkodzenie na poziomie ucha wewnętrznego związane jest ze stresem oksydacyjnym i produkcją nadmiarze wolnych rodników; 5) w pierwszych okresach choroby patognomiczny jest dodatni objaw wyrównania głośności. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Podaj prawidłowe rozpoznanie zespołu, który charakteryzuje się: - bocznym przemieszczeniem wewnętrznych katów powiek i punktów łzowych; - poszerzeniem nasady nosa z brakiem kata nosowo-łzowego i przerostem brwi; - zaburzeniami pigmentacji; - odbiorczym upośledzeniem słuchu spowodowanym niewykształceniem narządu Cortiego. Prawidłowa odpowiedź to zespół:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Chora lat 38, skarży się na jednostronne, postępujące upośledzenie słuchu z towarzyszącym szumem usznym, zawroty głowy, w badaniu słuchu w uchu chorym stwierdza się niedosłuch odbiorczy, badanie słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu wskazuje na pozaślimakową lokalizacje niedosłuchu, w badaniu ENG stwierdza się obniżenie pobudliwości błędnika, oczopląs samoistny skierowany w stronę ucha zdrowego. Diagnostykę różnicową w powyżej opisanym przypadku należy przede wszystkim przeprowadzić w kierunku:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Nieprawdą jest, że nacięcie woreczka - sacculotomia metodą Ficka:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Nieprawdą jest, że:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Podaj prawidłowe rozpoznanie: Chory lat 48, lat skarży się na występujące od kilku lat niewielkiego stopnia upośledzenie słuchu z towarzyszącym brakiem rozumienia mowy, w badaniach słuchu stwierdza się w audiometrii tonalnej nieznacznie podwyższony próg słyszenia w zakresie wysokich częstotliwości, brak rozumienia mowy w hałasie, brak odruchów ipsi- i kontralateralnych z mięśnia strzemiączkowego, brak odpowiedzi wywołanych z pnia mózgu, przy prawidłowej wywołanej emisji otoakustycznej.
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Podaj nieprawdziwe twierdzenie dotyczące zapalenia ucha wewnętrznego:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Badania histopatologiczne wykazały, że Stan zapalny w jamie bębenkowej najczęściej przechodzi do ucha wewnętrznego przez okienko owalne (1), rzadziej okienko okrągłe (2), najrzadziej zaś wrodzone ubytki kostne w otoczce błędnika (3).
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
U człowieka obszarem najbardziej wrażliwym na uszkadzające działanie hałasu szerokopasmowego, niezależnie od jego widma jest:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Podaj prawidłowe rozpoznanie zespołu, który charakteryzuje się następującymi objawami: - postepujace, jednostronne upośledzenie słuchu typu odbiorczego o lokalizacji ślimakowej, z towarzyszącym szumem usznym, - napad zawrotów głowy o charakterze układowym, z towarzyszącym oczopląsem skierowanym w stronę ucha zdrowego, - poprawa słuchu wraz z ustąpieniem szumu usznego, która następuje po napadzie zawrotów głowy. Prawidłowa odpowiedź to zespół:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Podczas wszczepiania implantu ślimakowego wielokanałową elektrodę wprowadza się do:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
W uchu wewnętrznym miejscowym narządem limfatycznym, odpowiedzialnym za lokalną odpowiedź immunologiczną jest:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Rozstrzygające znaczenie w procesie podejmowania decyzji o leczeniu operacyjnym u pacjenta z przewlekłym perlakowym zapaleniem ucha środkowego jest:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
Do usznopochodnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (meningitis otogenes) może dochodzić w przebiegu:
PES, Jesień 2009, Otorynolaryngologia
0
-
←
1
2
3
4
→