Konsylium24
Kompendium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
Napisz do nas
Zarejestruj się
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Wykłady ekspertów
Wydarzenia
Edukacja
Kursy online
Projekty edukacyjne
Podcasty
E-booki
LEK
LDEK
PES
Oferty pracy
Oceny miejsc pracy
Ogłoszenia
Więcej
Wydarzenia branżowe
Konsylium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
PES - Baza pytań
Jesień 2010
Choroby płuc
Wyczyść filtry
Rozpocznij naukę
Wyczyść
Wiosna 2024
Jesień 2023
Wiosna 2023
Jesień 2022
Wiosna 2022
Jesień 2021
Wiosna 2021
Jesień 2020
Wiosna 2020
Jesień 2019
Wiosna 2019
Jesień 2018
Wiosna 2018
Jesień 2017
Wiosna 2017
Jesień 2016
Wiosna 2016
Jesień 2015
Wiosna 2015
Jesień 2014
Wiosna 2014
Jesień 2013
Wiosna 2013
Jesień 2012
Wiosna 2012
Jesień 2011
Wiosna 2011
Jesień 2010
Wiosna 2010
Jesień 2009
Wiosna 2009
Jesień 2008
Wiosna 2008
Jesień 2007
Wiosna 2007
Jesień 2006
Wiosna 2006
Jesień 2005
Wiosna 2005
Jesień 2004
Wiosna 2004
Jesień 2003
Wiosna 2003
Jesień 2002
Wiosna 2002
Jesień 2001
Wiosna 2001
Jesień 2000
Wiosna 2000
Wyczyść
Alergologia
Anestezjologia i intensywna terapia
Angiologia
Audiologia i foniatria
Balneologia i medycyna fizykalna
Bez specjalizacji
Chirurgia dziecięca
Chirurgia klatki piersiowej
Chirurgia naczyniowa
Chirurgia ogólna
Chirurgia onkologiczna
Chirurgia plastyczna
Chirurgia stomatologiczna
Chirurgia szczękowo-twarzowa
Choroby płuc
Choroby wewnętrzne
Choroby zakaźne
Dermatologia i wenerologia
Diabetologia
Diagnostyka laboratoryjna
Endokrynologia
Endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość
Endokrynologia i diabetologia dziecięca
Epidemiologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Gastroenterologia dziecięca
Genetyka kliniczna
Geriatria
Ginekologia onkologiczna
Hematologia
Hipertensjologia
Immunologia kliniczna
Kardiochirurgia
Kardiologia
Kardiologia dziecięca
Medycyna nuklearna
Medycyna paliatywna
Medycyna pracy
Medycyna ratunkowa
Medycyna rodzinna
Medycyna sądowa
Medycyna sportowa
Medycyna transportu
Mikrobiologia lekarska
Nefrologia
Nefrologia dziecięca
Neonatologia
Neurochirurgia
Neurologia
Neurologia dziecięca
Neuropatologia
Okulistyka
Onkologia i hematologia dziecięca
Onkologia kliniczna
Ortodoncja
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Otorynolaryngologia
Otorynolaryngologia dziecięca
Patomorfologia
Pediatria
Periodontologia
Położnictwo i ginekologia
Protetyka stomatologiczna
Psychiatria
Psychiatria dzieci i młodzieży
Radiologia i diagnostyka obrazowa
Radioterapia onkologiczna
Rehabilitacja medyczna
Reumatologia
Seksuologia
Stomatologia dziecięca
Stomatologia ogólna
Stomatologia zachowawcza z endodoncją
Toksykologia kliniczna
Transfuzjologia kliniczna
Transplantologia kliniczna
Urologia
Urologia dziecięca
Zdrowie publiczne
Pytanie
Egzamin
Ilość
Komentarz
Poproszono Pana/Panią o konsultację pacjentki ciężarnej (ciąża druga) 25-letniej kobiety, u której podczas pierwszej ciąży rozwinęła się cukrzyca. U pacjentki zdiagnozowano mukowiscydozę kilka miesięcy po pierwszym porodzie. Obecnie chora w stanie ogólnym dobrym z dwoma, trzema zaostrzeniami na rok. Leczona łącznie przez 6 tygodni doustną antybiotykoterapią. Masa ciała stabilna, chora nie zgłasza duszności. Chora zwróciła się z prośbą o informację dotyczącą potencjalnego zagrożenia w trakcie obecnej ciąży. W badaniu spirometrycznym FEV1 60%, parametry morfologii krwi obwodowej w normie, bez wykładników laboratoryjnych niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki, nie wymaga insulinoterapii. Ostatni posiew plwociny: szczep śluzowy P. aeruginosa (+). Który z poniższych stanów patologicznych w mukowiscydozie może zagrażać obecnej ciąży, z wyjątkiem?
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
1
2 lata temu
Które z poniższych twierdzeń dotyczących badań czynnościowych u ciężarnej jest prawdziwe?
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
Porażenie nerwu twarzowego, zajęcie ślinianek i wzrost temperatury w przebiegu sarkoidozy określamy jako zespół:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
Wskazaniem do ogólnoustrojowej kortykoterapii w I st. sarkoidozy jest: 1) kaszel; 2) rumień guzowaty; 3) hyperkalcemia; 4) zajęcie serca; 5) wysokie stężenie ACE; 6) limfocytoza w BAL >60%. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
W aktywnym alergicznym zapaleniu pęcherzyków płucnych dominującymi komórkami w płynie z BAL są:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
1
7 lat temu
U osób zdrowych w indukowanej plwocinie stwierdza się głównie: 1) makrofagi; 2) eozynofile; 3) limfocyty; 4) komórki nabłonka; 5) neutrofile; 6) komórki tuczne. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
Jedną z cytokin biorących udział w patogenezie gruźlicy jest TNF. TNF jest odpowiedzialny za: 1) wytwarzanie martwicy serowatej; 2) przekształcenie monocytów w komórki nabłonkowate; 3) zahamowanie wzrostu prątków; 4) hamowanie wewnątrzkomórkowego namnażania się prątków; 5) pobudzania makrofagów do wydzielania interleukiny 1,6 i 8. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
W chemioterapii DRP najczęściej stosuje się połączenie cisplatyny z etopozydem (schemat PE). Alternatywnym, choć nieco mniej skutecznym schematem jest skojarzenie cyklofosfamidu, doxorubicyny i vinkrystyny (schemat CAV). Ograniczeniem dla stosowania schematu CAV jest: 1) współistnienie niewydolności nerek; 2) istotne zaburzenia układu sercowo naczyniowego; 3) planowana równoczesna radioterapia klatki piersiowej; 4) leczenie schematem CAV jako leczenie II-go rzutu. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
1
7 lat temu
Postępowanie w przypadku wynaczynienia zależy od rodzaju wynaczynionego leku. W przypadku wynaczynienia paklitakselu należy: 1) przerwać podawanie leku; 2) podać hialuronidazę jako antidotum; 3) podać tiosiarczek sodu jako antidotum; 4) zastosować zimny okład; 5) zastosować ciepły okład. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
1
5 lat temu
U chorych z nieokreślonym SPN (pojedynczy guzek w płucu) o średnicy >= 8-10 mm, którzy są kandydatami do leczenia radykalnego, wykonanie transtorakalnej biopsji igłowej (transthoracic needle aspiration - TTNA) lub bronchoskopii jest właściwym postępowaniem w następujących okolicznościach: 1) ocena prawdopodobieństwa klinicznego i wyniki badań obrazowych są sprzeczne, na przykład gdy prawdopodobieństwo nowotworu złośliwego a priori jest duże, a zmiana nie jest hipermetaboliczna w FDG-PET 2) podejrzewa się chorobę nie nowotworową wymagającą swoistego leczenia farmakologicznego; 3) w pełni poinformowany pacjent chce uzyskać przed operacją potwierdzenie nowotworu złośliwego, zwłaszcza gdy ryzyko powikłań operacyjnych jest duże; 4) prawdopodobieństwo kliniczne jest małe (< 30-40%) i zmiana nie jest hipermetaboliczna w FDG-PET lub nie wykazuje wzmocnienia > 15 jednostek Hounsfielda w dynamicznej TK z użyciem środka kontrastującego. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
Które ze stwierdzeń dotyczących badań obrazowych (RTG/KT) klatki piersiowej są prawdziwe? 1) rozpad nie występuje w zapaleniach płuc wywołanych przez: Mycoplasma pneumoniae, wirusy, Haemophilus influenzae i paciorkowce, poza trzecim typem serologicznym; 2) rozpad nie występuje w zapaleniach płuc wywołanych przez: bakterie Gram-ujemne i Legionella; 3) w organizującym się zapaleniu płuc (COP) często występuje płyn w opłucnej, mogą wystąpić cechy rozpadu; 4) w zapaleniu płuc wywołanym przez wirusy (CMV) dominują zmiany guzkowe słabo odgraniczone i zmiany o typie mlecznej szyby; 5) najczęstsza lokalizacja zmian tłuszczowego zapalenia płuc to pola dolne, a kwasochłonnego zapalenia płuc - pola obwodowe. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
U chorego z podejrzeniem zapalenia płuc spowodowanego przez P. aeruginosa antybiotykiem niezalecanym do zastosowania jest:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
Do kryteriów wymaganych do rozpoznania AZPP nie należy:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
Wskaż nowotwory najczęściej dające przerzuty do płuc:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
1
2 lata temu
Płyn pochodzący z BAL-u wykonanego u zdrowych ochotników zawiera:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
Do przyczyn „jasnego płuca” nie zaliczamy: 1) rozedmy wentylowej; 2) zatoru tętnicy płucnej; 3) bąblowca; 4) braku mięśnia piersiowego większego; 5) krwiaka pourazowego. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
Narastająca duszność, kaszel, gorączka, zmniejszenie masy ciała u chorego w wieku 45 lat z narażeniem na dym tytoniowy (bierny palacz), z towarzyszącymi w rtg zmianami o charakterze nieregularnych obszarów matowej szyby zajmujących pola środkowe i dolne mogą wskazywać na:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
Oceń stopień zaawansowania raka płuca w klasyfikacji TNM: guz pierwotny średnicy > 3cm, odległość od ostrogi < 2 cm, przerzuty w węzłach chłonnych nadobojczykowych po stronie guza, brak przerzutów odległych.
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
1
6 lat temu
Wskaż prawidłową odpowiedź odnoszącą się do patomorfologii i patofizjologii astmy: 1) charakterystyczną cechą jest zwieńczenie błony podstawnej na skutek włóknienia podnabłonkowego; 2) uszkodzony nabłonek ma zmniejszoną zdolność do wytwarzania IFN-g, IFN-β w odpowiedzi na zakażenie wirusami; 3) komórki tuczne są źródłem tylko histaminy magazynowanej w ziarnistościach; 4) w astmie nabłonek oskrzelowy nadmiernie wytwarza czynniki wzrostu, a szczególnie TGF-β; 5) do komórek prezentujących antygen należą tylko makrofagi pęcherzykowe. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
Wskaż prawidłowe stwierdzenia odnoszące się do pozaszpitalnych zapaleń płuc: 1) najczęstszą przyczyną pozaszpitalnych zapaleń płuc u osób dorosłych jest Haemophilus influenzae; 2) do najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia pozaszpitalnego zapalenia płuc u osób powyżej 60 roku życia jest pobyt w domu opieki dla przewlekle chorych; 3) do ciężkich powikłań zapalenia płuc wywołanego przez Mycoplasma pneumoniae należą: zapalenie osierdzia, zapalenie m. sercowego, zapalenie wątroby i trzustki, niedokrwistość hemolityczna; 4) skala PORT służy do oceny kategorii ryzyka zgonu chorego w przypadku pozaszpitalnych zapaleń płuc; 5) najlepszą metodą określenia patogenu jest stwierdzenie charakterystycznego obrazu RTG. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
Wskaż prawidłowe stwierdzenia odnoszące się do pozaszpitalnych zapaleń płuc: 1) jeśli stosując skalę PORT uzyska się 70-90 punktów to chory powinien być leczony ambulatoryjnie; 2) wartość stężenia białka C-reaktywnego (CPR) > 50 mg/l wskazuje na zapalenia płuc, gdy chory nie był leczony antybiotykiem; 3) u osób w podeszłym wieku (powyżej 75 roku życia) kliniczne objawy pozaszpitalnego zapalenia płuc zawsze są bardzo nasilone; 4) objawy kliniczne zgłaszane przez chorego i objawy przedmiotowe nie są swoiste w takim stopniu, aby rozpoznać pozaszpitalne zapalenie płuc u dorosłych; 5) Mycoplasma pneumoniae i Chlamydophila pneumoniae często są przyczyną zapalenia płuc wymagającego leczenia szpitalnego. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
Stosowanie długo działającego β2-mimetyku - salmeterolu, u chorych na POChP bez osłony glikokortykosteroidów, zgodnie z tezą Salpetera i wsp. zwiększa ryzyko zgonu z powodu epizodów sercowo-naczyniowych:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
Rakowiak płuca: 1) należy do guzów o łagodnym charakterze; 2) należy do guzów uważanych dawniej za łagodne, a obecnie za złośliwe nowotwory płuc; 3) jest neuroendokrynnym nowotworem płuca; 4) zgodnie z ostatnią klasyfikacją WHO jest guzem płuca, który może przybierać postać typową lub atypową; 5) jego leczenie polega na chirurgicznym usunięciu guza, z ewentualną następową chemioterapią. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
Mykobakteriozy to choroby: 1) dotyczące osób z osłabioną odpornością np. HIV+; 2) w których, podobnie jak w gruźlicy, główną rolę odgrywają reakcje humoralne, a odpowiedź komórkowa nabiera znaczenia, gdy liczba limfocytów CD4+ < 50/ml; 3) w których, w odróżnieniu od gruźlicy, gdzie złotym standardem w procesie diagnostycznym jest dodatni wynik hodowli, wystarczający jest wynik badania histopatologicznego zmian w zajętym narządzie; 4) w których, ze względu na mniejszą zjadliwość prątków atypowych, częściej niż w gruźlicy występuje postać utajona choroby; 5) w których może występować kolonizacja, która nie występuje w gruźlicy. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
Zakażenia oportunistyczne: 1) łączą się ze stanami immunosupresji; 2) dotyczą zwykle patogenów endogennych, które w normalnych warunkach nie wywołują choroby; 3) mogą być spowodowane przez mykobakterie i grzyby; 4) wśród osób HIV-dodatnich najczęstszą przyczyną infekcji oportunistycznych jest Mycobacterium kansasii; 5) stosowanie GKS (glikokortykosteroidów), niezależnie od dawki i drogi podania jest przyczyną zakażeń oportunistycznych. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
Zaznacz prawidłowe zdanie:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
Pyrazinamid (PZA) jest lekiem: 1) stosowanym w intensywnej fazie leczenia choroby wywołanej przez wszystkie prątki należące do Mycobacterium tuberculosis complex; 2) stosowanym zawsze w intensywnej fazie leczenia gruźlicy oraz większości mykobakterioz; 3) który charakteryzuje się działaniem bójczym w niskim pH (5,0-6,0) i dlatego działa na prątki zlokalizowane wewnątrzkomórkowo; 4) stosowany jest jako prolek; 5) na którego oporność prątków, podobnie jak na pozostałe leki I-wszego rzutu w leczeniu gruźlicy, jest powszechnie oznaczana. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
1
6 lat temu
Zaznacz prawidłową odpowiedź: 1) Mycobacterium tuberculosis należy do obligatoryjnych patogenów, a prątki niegruźlicze (MOTT) - do saprofitów, powszechnie występujących w środowisku; 2) do rozwoju mykobakteriozy usposabiają przebyte lub istniejące choroby płuc oraz leczenie immunosupresyjne; 3) gruźlicę pod względem klinicznym można pomylić z mykobakteriozą, gdyż nie zawsze w obydwu chorobach udaje się wykryć prątki; 4) nawet nierozpoznana mykobakterioza, jeśli jest leczona jako gruźlica, nie ma to większego znaczenia, gdyż zestaw leków przeciwprątkowych jest w obu jednostkach chorobowych taki sam; 5) podobnie jak w gruźlicy, w mykobakteriozie wystarczy 2-tygodniowa hospitalizacja, aby chory przestał być zakaźny dla otoczenia. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
W gruźlicy: 1) wzrasta odpowiedź Th2; 2) odpowiedź Th1 jest najczęściej obniżona; 3) w miejscu toczącego się procesu zapalnego wzrasta odpowiedź Th2; 4) o ile u chorych na gruźlicę przeważa IL-4, to u osób zakażonych (LTBI- Latent TB Infection) tuberkulinododatnich przeważa jej antagonista IL-4delta2; 5) do skutecznej kontroli zakażenia (LTBI) niezbędna jest wzmożona odpowiedź Th1 i Th2. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
Zaznacz prawidłową odpowiedź: 1) testy IGRA (Interferon Gamma Release Assay)oceniające produkcję IFN-gamma - pod wpływem ESAT-6 i CFP-10 są pomocne w diagnostyce gruźlicy; 2) testy IGRA pozwalają lepiej niż odczyny tuberkulinowe scharakteryzować populację osób zakażonych prątkami gruźlicy (LTBI); 3) przewaga testów IGRA polega na tym, iż w odróżnieniu od odczynów tuberkulinowych, szczepienia BCG nie mają wpływu na wynik testu; 4) testy IGRA mogą też służyć do monitorowania skuteczności leczenia przeciwprątkowego u chorych na gruźlicę; 5) zaletą testów IGRA jest fakt, iż w odróżnieniu od odczynów tuberkulinowych, żadne prątki niegruźlicze nie mają wpływu na wynik. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Jesień 2010, Choroby płuc
0
-
←
1
2
3
4
→