Konsylium24
Kompendium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
Napisz do nas
Zarejestruj się
Zaloguj się
Zaloguj się
Zarejestruj się
Wykłady ekspertów
Wydarzenia
Edukacja
Kursy online
Projekty edukacyjne
Podcasty
E-booki
LEK
LDEK
PES
Oferty pracy
Oceny miejsc pracy
Ogłoszenia
Więcej
Wydarzenia branżowe
Konsylium24
Indeks24
GdzieSkierowac24
MedPanel24
Puls Medycyny
PES - Baza pytań
Wiosna 2017
Choroby płuc
Wyczyść filtry
Rozpocznij naukę
Wyczyść
Wiosna 2024
Jesień 2023
Wiosna 2023
Jesień 2022
Wiosna 2022
Jesień 2021
Wiosna 2021
Jesień 2020
Wiosna 2020
Jesień 2019
Wiosna 2019
Jesień 2018
Wiosna 2018
Jesień 2017
Wiosna 2017
Jesień 2016
Wiosna 2016
Jesień 2015
Wiosna 2015
Jesień 2014
Wiosna 2014
Jesień 2013
Wiosna 2013
Jesień 2012
Wiosna 2012
Jesień 2011
Wiosna 2011
Jesień 2010
Wiosna 2010
Jesień 2009
Wiosna 2009
Jesień 2008
Wiosna 2008
Jesień 2007
Wiosna 2007
Jesień 2006
Wiosna 2006
Jesień 2005
Wiosna 2005
Jesień 2004
Wiosna 2004
Jesień 2003
Wiosna 2003
Jesień 2002
Wiosna 2002
Jesień 2001
Wiosna 2001
Jesień 2000
Wiosna 2000
Wyczyść
Alergologia
Anestezjologia i intensywna terapia
Angiologia
Audiologia i foniatria
Balneologia i medycyna fizykalna
Bez specjalizacji
Chirurgia dziecięca
Chirurgia klatki piersiowej
Chirurgia naczyniowa
Chirurgia ogólna
Chirurgia onkologiczna
Chirurgia plastyczna
Chirurgia stomatologiczna
Chirurgia szczękowo-twarzowa
Choroby płuc
Choroby wewnętrzne
Choroby zakaźne
Dermatologia i wenerologia
Diabetologia
Diagnostyka laboratoryjna
Endokrynologia
Endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość
Endokrynologia i diabetologia dziecięca
Epidemiologia
Farmakologia kliniczna
Gastroenterologia
Gastroenterologia dziecięca
Genetyka kliniczna
Geriatria
Ginekologia onkologiczna
Hematologia
Hipertensjologia
Immunologia kliniczna
Kardiochirurgia
Kardiologia
Kardiologia dziecięca
Medycyna nuklearna
Medycyna paliatywna
Medycyna pracy
Medycyna ratunkowa
Medycyna rodzinna
Medycyna sądowa
Medycyna sportowa
Medycyna transportu
Mikrobiologia lekarska
Nefrologia
Nefrologia dziecięca
Neonatologia
Neurochirurgia
Neurologia
Neurologia dziecięca
Neuropatologia
Okulistyka
Onkologia i hematologia dziecięca
Onkologia kliniczna
Ortodoncja
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Otorynolaryngologia
Otorynolaryngologia dziecięca
Patomorfologia
Pediatria
Periodontologia
Położnictwo i ginekologia
Protetyka stomatologiczna
Psychiatria
Psychiatria dzieci i młodzieży
Radiologia i diagnostyka obrazowa
Radioterapia onkologiczna
Rehabilitacja medyczna
Reumatologia
Seksuologia
Stomatologia dziecięca
Stomatologia ogólna
Stomatologia zachowawcza z endodoncją
Toksykologia kliniczna
Transfuzjologia kliniczna
Transplantologia kliniczna
Urologia
Urologia dziecięca
Zdrowie publiczne
Pytanie
Egzamin
Ilość
Komentarz
Wskaż prawdziwe stwierdzenia dotyczące pomiaru pojemności dyfuzyjnej płuc dla tlenku węgla (DLCO): 1) metoda nie jest przydatna w monitorowaniu schorzeń śródmiąższowych płuc; 2) zmniejszenie DLCO może wystąpić w schorzeniach przebiegających z ciężką obturacją; 3) zwiększenie DLCO może wystąpić w przebiegu hemosyderozy; 4) ciąża stanowi istotne przeciwwskazanie do wykonania badania DLCO; 5) przed wykonaniem badania chory nie powinien palić tytoniu. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
Wskaż prawdziwe stwierdzenia dotyczące zaburzeń cyklu i toru oddychania: 1) wyłącznie piersiowy tor oddychania występuje w schorzeniach ośrodkowego układu oddechowego; 2) oddech Biota to wolne, płytkie i nieregularne oddychanie z okresami bezdechu trwającymi 10-30 s; 3) jednostronne osłabienie ruchów klatki piersiowej przy prawidłowym ruchu strony przeciwnej występuje w odmie opłucnowej; 4) paradoksalne ruchy klatki piersiowej polegają na unoszeniu się klatki piersiowej podczas wdechu; 5) brzuszny tor oddechowy może występować w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
1
2 lata temu
Według wytycznych GINA 2016 do objawów, które nie są charakterystyczne dla astmy, należy zaliczyć: 1) izolowany produktywny kaszel bez innych objawów ze strony układu oddechowego; 2) zmienność i intensywność objawów w czasie dnia lub tygodni; 3) duszność wywołana wysiłkiem z głośnym wdechowym stridorem; 4) ból w klatce piersiowej; 5) objawy występujące wcześnie nad ranem. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
Wskaż prawdziwe stwierdzenie dotyczące badań dodatkowych stosowanych w diagnostyce lub monitorowaniu schorzeń układu oddechowego:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
1
2 lata temu
Wskaż prawdziwe stwierdzenia dotyczące zarostowego zapalenia oskrzelików: 1) może występować w przebiegu chorób tkanki łącznej; 2) może być następstwem gronkowcowego zapalenia płuc; 3) pojemność dyfuzyjna płuc jest zwykle zwiększona; 4) głównym objawem jest narastająca duszność i kaszel; 5) osłuchowo stwierdza się świsty nad polami płucnymi. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
1
2 lata temu
Powikłaniem obturacyjnego bezdechu sennego (OBS) jest:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
Wskaż prawdziwe stwierdzenia dotyczące leków wziewnych stosowanych u chorych na astmę lub POChP: 1) nieprawidłowa technika inhalacji może przyczyniać się do braku efektu terapeutycznego; 2) prawidłowa technika inhalacji leków eliminuje wszystkie działania niepożądane leków wziewnych; 3) nieprawidłowa technika inhalacji przyczynia się do utraty kontroli astmy; 4) stosowanie jednego typu inhalatora wpływa na poprawę compliance pacjenta; 5) nauka prawidłowej techniki inhalacji leku powinna być stosowana u wszystkich chorych na astmę lub POChP. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
Które z wymienionych „interwencji terapeutycznych” korzystnie wpływają na stosowanie się chorego na astmę lub POChP do zaleceń lekarskich? 1) zastosowanie leków złożonych w jednym inhalatorze; 2) redukcja częstości dawkowania leków w ciągu doby; 3) stosowanie jednego typu inhalatora; 4) nauka prawidłowej techniki inhalacji leku; 5) stosowanie komory inhalacyjnej. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
1
2 lata temu
Wskaż prawdziwe stwierdzenie dotyczące rozwoju palców pałeczkowatych:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
Które z podanych niżej kryteriów są bezwzględnym przeciwwskazaniem do przeszczepienia płuc? 1) krańcowa nieuleczalna niewydolność narządowa (wątroba, serce, nerki); 2) BMI ≥ 35; 3) przebyta gruźlica; 4) brak chęci współpracy, niestosowanie się do zaleceń lekarskich; 5) objawowa osteoporoza. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
Wskaż prawdziwe stwierdzenia dotyczące domowego leczenia tlenem (DLT) u chorych na POChP: 1) do DLT kwalifikuje się chorych z PaO2 ≤ 55 mmHg; 2) DLT wydłuża życie chorych, jeśli stosuje się je przez więcej niż 15 godzin na dobę; 3) celem leczenia jest uzyskanie PaO2 > 60 mmHg; 4) przepływ tlenu u chorego z przewlekłą niewydolnością oddychania ustala się wyłącznie na podstawie wyniku oceny pulsoksymetrycznej (SaO2); 5) DLT wydłuża życie chorych, jeśli stosuje się je przez więcej niż 10 godzin na dobę. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
49-letniej kobiecie z rakiem drobnokomórkowym płuc w postaci ograniczonej (stopnie TNM I-III), w bardzo dobrym stanie sprawności (PS 0 według WHO/ECOG) zaproponowano 4-6 cykli chemioterapii dwulekowej cisplatyna + etopozyd. Pacjentka zgłosiła się do innego lekarza po opinię co do wcześniejszej propozycji leczenia. Jakie leczenie powinno być zastosowane u w/w chorej w pierwszej linii?
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
W diagnostyce radiologicznej raka płuca wykorzystuje się pozytronową tomografię emisyjną zintegrowaną z tomografią komputerową (PET-TK). Wskaż które z podanych poniżej stwierdzeń są prawdziwe: 1) czułość PET-TK jest szczególnie duża w wykrywaniu zmian nowotworowych w płucach o średnicy < 4 mm; 2) PET-TK służy do oceny anatomicznej i aktywności metabolicznej zmian w płucach i węzłach chłonnych śródpiersia; 3) czułość i swoistość w wykrywaniu zmian przerzutowych do węzłów chłonnych śródpiersia wynosi odpowiednio 74-81% i 85-90%; 4) przyczyną wyników fałszywie ujemnych może być zwiększony wychwyt glukozy znakowanej FDG w zmianach zapalnych płuc; 5) fałszywie ujemne wyniki częściej stwierdza się dla guzów o niskim metabolizmie np. rak gruczołowy z minimalną inwazją, rakowiak oraz dla guzków nielitych. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
Mężczyzna lat 52, palacz tytoniu (30 paczkolat), dotychczas nieleczony z powodu choroby przewlekłej zgłosił się do oddziału SOR z powodu stanu podgorączkowego, ostrego bólu w klatce piersiowej, promieniującego do okolicy międzyłopatkowej lewej. Ból nasila się podczas ruchu tułowia, kaszlu i głębokiego wdechu. Które z poniżej podanych chorób nie są przyczyną bólu u pacjenta? 1) zawał serca; 2) odma opłucnowa lewostronna; 3) odczyn zapalny w opłucnej lewej; 4) refluks żołądkowo-przełykowy; 5) podrażnienie opłucnej w zawale płuca. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
Pacjent lat 69, palacz tytoniu, narażony w pracy na kontakt z azbestem przez 25 lat, odczuwa prawostronny ból w klatce piersiowej, duszność wysiłkową i suchy kaszel. W RTG klatki piersiowej widoczny obraz płynu z guzkowatym pogrubieniem opłucnej. W trakcie torakocentezy uzyskano płyn krwisty. Cytolog wysunął podejrzenie śródbłoniaka opłucnej. Wskaż, które z poniższych stwierdzeń są prawdziwe: 1) wideotorakoskopia jest preferowaną metodą do uzyskiwania materiału tkankowego do badania histologicznego; 2) nakłucie opłucnej może być przyczyną rozsiewu nowotworu do ściany klatki piersiowej; 3) immunohistochemia nie jest przydatna do rozpoznania; 4) wideotorakoskopia pozwala ocenić miejscowy zasięg nowotworu; 5) bardzo przydatne jest badanie cytologiczne płynu wysiękowego z opłucnej. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
Które z podanych niżej stwierdzeń dotyczących objawów i oznak raka płuca są prawdziwe? 1) zespół Hornera wskazuje na istnienie przerzutów odległych; 2) zespół żyły głównej górnej zagraża życiu chorego; 3) zakrzepowe zapalenie żył jest związane z rakiem gruczołowym; 4) tamponada serca może być pierwszą manifestacją kliniczną raka płuca; 5) zawroty i bóle głowy wskazują na przerzuty do mózgu. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
66-letni mężczyzna, palacz tytoniu (30 paczkolat), dotychczas zdrowy, stan sprawności dobry, badania czynnościowe płuc prawidłowe, zgłosił się do lekarza z powodu guza w płacie dolnym prawym. W materiale pobranym w trakcie fiberoskopii rozpoznano raka gruczołowego płuca. W TK klatki piersiowej nie stwierdzono powiększenia > 1 cm węzłów chłonnych wnęk i śródpiersia. Która z podanych niżej procedur powinna być wykonana jako następna?
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
Wskaż prawdziwe stwierdzenia dotyczące leczenia raka płuca: 1) pacjent z drobnokomórkowym rakiem płuca z odpowiedzią na chemioterapię powinien otrzymać radioterapię profilaktyczną głowy; 2) badanie immunohistochemiczne nie jest przydatne do ustalenia podtypu histologicznego raka; 3) wideotorakoskopia ocenia miejscowy zasięg nowotworu; 4) skojarzenie cisplatyna + etopozyd jest najskuteczniejszym schematem chemioterapii raka drobnokomórkowego płuc; 5) u większości chorych na drobnokomórkowego raka płuca rzadko dochodzi do nawrotu choroby. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
Pacjent lat 66, niepalący zgłosił się do Poradni Chorób Płuc z powodu zmiany o wymiarze 40x60 mm w płucu prawym, wykrytej na zdjęciu RTG klatki piersiowej w ramach badań okresowych. Pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Wywiad rodzinny: brat i matka zmarli z powodu raka płuca. W badaniu przedmiotowym odchyleń od stanu prawidłowego nie stwierdzono. W diagnostyce różnicowej zmian należy uwzględnić następujące choroby: 1) nowotwór płuca; 2) grzybniak kropidlakowaty; 3) gruźlica; 4) pneumocystoza; 5) eozynofilowe zapalenie płuc. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
W przebiegu eozynofilowej ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń obserwuje się współwystępowanie: 1) astmy; 2) alergicznego nieżytu nosa; 3) przeciwciał ANA; 4) zapalenia jelit; 5) zmian drobnotorbielkowatych w płucach. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
W postaci ograniczonej ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń bez objawów ogólnych, w sytuacji zajęcia płuc, rekomendowanym leczeniem pierwszego rzutu w indukcji remisji jest zastosowanie: 1) glikokortykosteroidu; 2) azatiopryny; 3) cyklofosfamidu; 4) leflunomidu; 5) rytuksymabu. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
Zgodnie z klasyfikacją Europejskiej Grupy Zapaleń Naczyń wczesna postać systemowa ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń nie obejmuje:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
Zespół płucno-nerkowy związany z obecnością krwawienia pęcherzykowego z kłębuszkowym zapaleniem nerek może wystąpić u chorych z:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
Przeciwciałami swoistymi dla ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń obecnymi w surowicy u 80-90% chorych są:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
Obrzęk naczynioruchowy (AE) to obrzęk tkanki podskórnej lub podśluzówkowej, dobrze odgraniczony i niesymetryczny. Wskaż prawdziwe stwierdzenia dotyczące AE: 1) zlokalizowany jest głównie w obrębie powiek, czerwieni wargowej, okolic narządów płciowych i dystalnych części kończyn; 2) nabyty AE związany jest głównie z niedoborem C1-inhibitora (C1- INH); 3) w prawie 100% przypadków AE współistnieje z pokrzywką; 4) wśród przyczyn nabytego AE wymienia się na pierwszym miejscu przyjmowanie ACEI; 5) wrodzony AE związany jest głównie z niedoborem/zmniejszoną aktywnością C1- INH i występuje rodzinnie w wyniku mutacji genetycznej. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
W leczeniu ciężkiej astmy alergicznej IgE-zależnej według GINA 2016 wykorzystywany jest omalizumab. Wskaż prawdziwe stwierdzenia dotyczące tego leku: 1) jest to rekombinowane przeciwciało poliklonalne, które wiąże się z ludzką immunoglobuliną G; 2) omalizumab wiąże się z IgE na eozynofilach i komórkach żernych; 3) omalizumab wskazany jest w leczeniu nagłych zaostrzeń astmy; 4) dawkowanie uzależnione jest od wyjściowego stężenia IgE w surowicy oraz masy ciała pacjenta; 5) skuteczność terapii omalizumabem powinno się oceniać po 4-6 miesiącach. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
Które z podanych poniżej przeciwciał działają przeciwko IL-5? 1) lebrikizumab; 2) mepolizumab; 3) tralokinumab; 4) reslizumab. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
W rozpoznaniu różnicowym obrzęku naczynioruchowego (AE) należy wziąć pod uwagę głównie: 1) różę i zapalenie tkanki podskórnej twarzy; 2) ostre niealergiczne kontaktowe zapalenie skóry; 3) zespół żyły głównej dolnej; 4) bakteryjne zapalenie płuc; 5) obrzęk limfatyczny. Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
Definicja astmy ciężkiej dotyczy: 1) chorych z potwierdzeniem rozpoznania astmy, u których nie udaje się dobrze kontrolować objawów lub zaostrzeń mimo stosowanego leczenia oraz u tych osób, u których kontrola choroby pogarsza się przy próbie redukcji terapii; 2) chorych z rozpoznaną astmą oporną na leczenie oraz tych, u których odpowiedź na leczenie z powodu chorób współistniejących nie jest pełna; 3) chorych z astmą, w której nie można osiągnąć kontroli choroby z powodu dodatkowych uwarunkowań (choroby współistniejące, ekspozycje na alergeny, niestosowanie się chorych do zaleceń). Prawidłowa odpowiedź to:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
1
2 lata temu
71-letni pacjent został przyjęty na oddział z powodu ciężkiego infekcyjnego zaostrzenia POChP. Zastosowano leczenie typowe: salbutamol w nebulizacji, glikokortykosteroidy systemowe, antybiotykoterapię dożylną (amoksycylina z kwasem klawulanowym 2x1 g) oraz tlenoterapię bierną o przepływie 5 l/min przez maseczkę. Pomimo zastosowanego leczenia w drugiej dobie hospitalizacji zaobserwowano zaciąganie oddechowe międzyżebrzy, objawy wyczerpania mięśni oddechowych, ortopnoe, badaniem gazometrycznym z pH 7,35; pO2 40 mmHg, pCO2 43 mmHg, HCO3 26 mmol/l. Postępowaniem z wyboru będzie:
PES, Wiosna 2017, Choroby płuc
0
-
←
1
2
3
4
→